Niedziela, 5 lutego
Imieniny: Adelajdy, Agaty
Czytających: 2904
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Warszawa/Jelenia Góra: Medale „Nauczyciel Kraju Ojczystego 2019”

Sobota, 9 listopada 2019, 11:06
Aktualizacja: Niedziela, 10 listopada 2019, 17:36
Autor: Krzysztof Tęcza
Warszawa/Jelenia Góra: Medale „Nauczyciel Kraju Ojczystego 2019”
Fot. Archiwum K. Tęczy
W Ministerstwie Edukacji Narodowej spotkali się działacze Polskiego Towarzystwa Turystyczno–Krajoznawczego na uroczystości, podczas której minister Dariusz Piontkowski oraz prezes ZG PTTK Jerzy Kapłon wręczyli tytuły i medale „Nauczyciel Kraju Ojczystego”.

W roku 2019 otrzymały je dwadzieścia trzy osoby, które wykazały się społeczną ponadprzeciętną pracą na rzecz upowszechniania turystyki i krajoznawstwa wśród dzieci i młodzieży.

Warunkiem przyznania tytułu i medalu jest praca na tak wysokim poziomie przez przynajmniej 10 lat. Nie jest to ani łatwe, ani lekkie. Działacze społeczni spotykają się często z obojętnością zarówno władz, jak i instytucji podczas organizowania wydarzeń w terenie. Mało tego, czasami sama młodzież nie od razu pojmuje, że oprócz pstrykania w telefonie istnieją jeszcze inne sfery życia. Dociera to do nich po jakimś czasie i wtedy najczęściej żałują, że wcześniej tego nie pojęli.

Towarzystwo cieszy się mając w swoich szeregach ludzi, którzy nie załamują się z tytułu takich przeciwności. Przeważnie są to działacze w wieku dojrzałym, gdyż młodsi zazwyczaj nie wytrzymują i zniechęcają się do takiej pracy. Dlatego tak ważnym jest dostrzeżenie tych działających i ich uhonorowanie, gdyż jest to dowód na to, że ich praca jest potrzebna i nikt nie zastąpi ich poświecenia i trudu. Osoby te swoją pracę wykonują kosztem rodzin i kosztem swojego życia, bo mogłyby przecież w tym czasie robić coś dla siebie. Od razu trzeba powiedzieć, że takich osób, poświęcających się dla innych, zwłaszcza dla młodzieży, jest z roku na rok coraz mniej. Trzeba zatem podejmować działania by któregoś dnia nie okazało się, że bez pieniędzy nikt nie kiwnie palcem.

W roku 2019 wyróżnieni działacze spotkali się 6 listopada w Warszawie by przyjąć dyplomy z rąk ministra oraz medale od prezesa ZG PTTK ale także by porozmawiać ze sobą, poznać się i wymienić się pomysłami na zachęcenie dzieci i młodzieży do zainteresowania się turystyką i krajoznawstwem. Nic więc dziwnego, że wszyscy z radością przyjęli propozycję zwiedzenia gmachu ministerstwa. Trzeba bowiem wiedzieć, że akurat ten obiekt był jednym z nielicznych, które ocalały z pożogi wojennej. Mamy tutaj wiele oryginalnych elementów. Sam budynek zaprojektowany przez architekta Zdzisława Mączeńskiego został wzniesiony w latach 1927-1930, oczywiście w modnym wówczas stylu zwanym nowym klasycyzmem. Wystrój w stylu art deco zaprojektował prof. Wojciech Jastrzębowski.

Początkowo w budynku mieściło się Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, obecnie znajduje się tu Ministerstwo Edukacji Narodowej. Ponieważ w czasie II wojny światowej Niemcy umieścili tu areszt śledczy Gestapo postanowiono utworzyć w części, w której przetrzymywano więźniów, „Muzeum Walki i Męczeństwa 1939-1945”. Można tu zobaczyć niemal w nienaruszonym stanie pomieszczenia, w których przesłuchiwano i torturowano więźniów.

Wśród tegorocznych wyróżnionych Medalem „Nauczyciela Kraju Ojczystego” znalazło się troje przedstawicieli naszego regionu. Są to: Aneta Dziurdż z Bogatyni, Teresa Fierkowicz ze Świeradowa Zdroju i Krzysztof Tęcza z Jeleniej Góry.

Twoja reakcja na artykuł?

7
70%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
30%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
101
Coraz lepiej
26%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
37%
Nie najlepiej
16%
Wciąż fatalnie
22%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group