Środa, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 10138
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Maturalne siłowanie

Środa, 15 listopada 2006, 0:00
Aktualizacja: Środa, 15 listopada 2006, 15:24
Autor: Monika
Jelenia Góra: Maturalne siłowanie
Fot. Krzysztof Knitter, Arkadiusz Piekarz
Bohaterowie „Lalki” Bolesława Prusa, „Cierpienia młodego Wertera” Goethego, tekst Stanisława Barańczaka w zestawieniu z „Potopem” Sienkiewicza – między innymi z takimi zagadnieniami zmagali się w środę maturzyści podczas próbnego egzaminu dojrzałości.

Próbna matura rozpoczęła się testem z języka polskiego, który trwał trzy godziny. Zachowano takie same rygory, jak na prawdziwej maturze, która trzecioklasistów czeka w maju.

Jeśli ktoś napisał wcześniej mógł oddać pracę i wyjść.
Młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 kończyła pisanie przed czasem i już po dwóch godzinach widać było na korytarzach pierwszych zdających. Wymieniali między sobą uwagi.
– Zagadnienia nie były zbyt trudne – mówi Grzegorz Rusoń.

W czwartek uczniowie zmierzą się z językami obcymi. Najliczniej będą zdawać z angielskiego i niemieckiego. Dwie osoby zdecydowały się też na język włoski.
Maturzyści zgodnie twierdzą, że bardzo się nie denerwowali. Na przygotowania do egzaminu poświęcali niewiele czasu.
– Żeby napisać test, trzeba było dokładnie znać lektury - przyznaje Lidia Niegosz.

Wielu maturzystów przyznaje, że przygotowania do matury na serio zacznie dopiero w przyszłym semestrze. – Mamy bardzo dużo pracy i nauki, sporo zadań domowych. Trudno to pogodzić z przygotowaniem się do egzaminów – usłyszeliśmy.

Wiele osób ma już sprecyzowane plany na przyszłość. Osoby z klas o profilu matematyczno-fizycznym decydują się głównie na studia na politechnice, a biologiczno-chemicznym – na medycynę lub farmację.

Wyniki próbnych matur nie będą miały wpływu na ocenę z danego przedmiotu. Celem egzaminu jest uświadomienie uczniom, co umieją oraz nad czym jeszcze muszą popracować.

W regionie jeleniogórskim do próbnej matury przystąpiło około tysiąca ośmiuset uczniów.

<b> Tematy z języka polskiego w wersji rozszerzonej </b>
Tekst Stanisława Barańczaka "Przybory człowieka myślącego" z Gazety Wyborczej (pierwsza część).
1) Obraz wojny w różnych dziełach. Dokonaj analizy porównawczej "Potopu" H. Sienkiewicza i "Pamiętnika z Powstania Warszawskiego" M. Białoszewskiego.
2) Kontrast jako sposób wyrażania refleksji o świecie i człowieku - wiersz Wisławy Szymborskiej „Dom wielkiego człowieka” z tomiku „Widok z ziarnkiem piasku”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (59)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group