Wtorek, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 4463
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Matura ze Świętoszkiem i Hanną Krall

Wtorek, 4 maja 2010, 12:59
Aktualizacja: Środa, 5 maja 2010, 8:05
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Matura ze Świętoszkiem i Hanną Krall
Fot. TEJO
– Trafione i na czasie – tak większość maturzystów z ZSO nr 1 w Jeleniej Górze oceniła tegoroczne zagadnienia na pisemnym egzaminie z języka polskiego. – Pisałem „Świętoszka”, bo przed „Panem Bogiem” nie zdążyłem przeczytać – skomentował żartobliwie jeden z abiturientów.

Rozważania na temat godnej śmierci na podstawie dzieła Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem” oraz charakterystyka głównego bohatera molierowskiego „Świętoszka” wraz z relacją do niego innych postaci komedii – na te tematy pisali tegoroczni maturzyści. Zadanie ułatwiały zamieszczone w arkuszach fragmenty dzieł.

– Wybrałam temat związany z Hanną Krall. Poszło dobrze, ale poczekajmy do końca czerwca na wyniki – mówi Sylwia Tramś z I LO im. Żeromskiego w Jeleniej Górze. – Pisałem o Świętoszku – mówi Bartosz Mądry. – Temat mi „podszedł”, bo sztuka jest wciąż aktualna – dodaje. – Ucieszyłem się, że jest Hanna Krall i „Zdążyć przed Panem Bogiem”. To jest akurat lektura z trzeciej klasy, więc wszystko jest jeszcze świeżo w pamięci. Czuję się w tym temacie spełniony – powiedział nam Bartłomiej Wąsowski.

Maturzyści zdający polski na poziomie podstawowym musieli jeszcze odpowiedzieć na pytania dotyczące tekstu Bandyka „Internet: śmietnik czy sezam kultury”.

Na rozwiązanie testu przeznaczono trzy godziny, jednak wielu maturzystów z „Żeroma” wychodziło przed czasem. Wielu też przygotowywało się psychicznie do następnej porcji egzaminacyjnych emocji. O godzinie 14 część młodych ludzi pisze kolejny egzamin, tym razem na poziomie rozszerzonym. W tym roku maturę na poziomie podstawowym muszą pisać wszyscy abiturienci szkół średnich. Tak zdecydowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Wielu przystępujących do egzaminów odczuwa także stres przed jutrzejszym obowiązkowym „starciem” z matematyką.

W „Żeromie” do matury podeszło 220 osób - mówi Paweł Domagała, dyrektor ZSO nr 1. - Najwięcej maturzystów jako obowiązkowy egzamin z języka obcego wybrało angielski. Jak co roku sporym powodzeniem pośród przedmiotów dodatkowych cieszą się biologia, geografia, fizyka z astronomią oraz chemia - dodał.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz

komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group