Wtorek, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 7088
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Marsz do szkoły!

Niedziela, 3 września 2006, 0:00
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Marsz do szkoły!
Fot. Arkadiusz Piekarz
W weekend jeszcze beztroskie kopanie piłki, a w poniedziałek – początek roku szkolnego. Pryśnie wakacyjna atmosfera. Placówki oświaty zapełnią się ubranymi na galowo uczniami.

W tym roku 1 września przypadł w piątek, dlatego Ministerstwo Edukacji Narodowej zdecydowało o przesunięciu oficjalnego początku roku na poniedziałek.

<b> Po apelu na lekcje </b>
Ta inauguracja będzie wyjątkowa: uczniowie, w większości, po uroczystych apelach nie wrócą do domów, ale pójdą na normalne lekcje. Tak będzie w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 im Żeromskiego. – Gimnazjaliści i licealiści z planem zapoznali się wcześniej. Został umieszczony na szkolnej stronie internetowej – mówi dyrektor placówki Paweł Domagała.

Najpierw będą nabożeństwa w kościołach, potem – apele i spotkania z wychowawcami, a po nich – normalne zajęcia. W popularnym „Żeromie” jedynie pierwszoklasiści z liceum będą mieli tak zwane warsztaty integracyjne.

Nadchodzący rok szkolny będzie krótszy dla maturzystów. Dokładnie za dziewięć miesięcy, 4 maja, przystąpią do pisemnego egzaminu dojrzałości z języka polskiego. Zajęcia w szkołach zakończą w kwietniu.

<b> Szukają nie tylko anglistów </b>
Dyrekcje szkół podkreślają, że są w tym roku kłopoty z kadrą. Sytuacja dramatyczna nie jest, ale brakuje – na przykład – anglistów. W ZSO nr 1 trzy lektorki są na urlopach macierzyńskich. Osoba, która miała jedną z nich zastępować, zrezygnowała. – Szukaliśmy zainteresowanych, jeśli nie znajdziemy, przedmiotu będzie nauczał któryś z emerytowanych pedagogów specjalistów – wyjaśnia P. Domagała.
W innych placówkach niedobory są wśród chemików i matematyków. Jest też problem z nauczycielami przedmiotów zawodowych.

<b> Remonty pomogą </b>
Za to podczas wakacji wykonano sporo prac remontowych, które mają ułatwić szkolne życie uczniom i nauczycielom. W ZSO nr 1 zmodernizowano natryski, szatnię, częściowo salę gimnastyczną. Wymieniono też okna i parkiet w pokoju nauczycielskim.
W kilku placówkach – między innymi – w Szkole Podstawowej nr 2 powstały bezpieczne boiska z nawierzchnią sztucznej trawy odpornej na warunki atmosferyczne. Skończą się narzekania na twarde, asfaltowe podłoże, na którym łatwo było o upadek i stłuczenia.
Lista „oświatowych remontów” jest długa. Wszystkich nie sposób wymienić.

<b> Sporo wolnego </b>
Wprawdzie kalendarzowo rok szkolny trwa niemal 10 miesięcy, to jednak faktyczny czas nauki będzie znacznie krótszy.
Od 23 do 31 grudnia 2006 zaplanowano przerwę świąteczną. Ferie zimowe w województwie dolnośląskim będą w terminie od 29 stycznia do 11 lutego przyszłego roku. Przerwa wielkanocna potrwa od 5 do 10 kwietnia. Rok szkolny zakończy się 22 czerwca 2007.
Dojdą jeszcze przedłużone weekendy. Znów rekordowo długi może być ten majowy. 2 i 4 maja (środa i piątek) będą najpewniej dniami wolnymi, co w połączeniu z ustawowymi świętami (1 i 3 maja) pozwoli na niemal tygodniową szkolną labę.
Zajęć nie będzie także podczas testów gimnazjalnych oraz pisemnych egzaminów maturalnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group