Wtorek, 7 lipca
Imieniny: Cyryla, Metodego
Czytających: 5368
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Marcin Zawiła: Młodzi zmienią oblicze miasta i regionu

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 12 października 2010, 12:50
Aktualizacja: Środa, 13 października 2010, 7:50
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Szesnaście prac napłynęło na konkurs ogłoszony przez kandydata Platformy Obywatelskiej na prezydenta Jeleniej Góry, a skierowany do młodych mieszkańców. Wygrali: Karolina Wasilewska (22 lata) oraz Mateusz Ryglowski (20 lat). Nagrodą jest miejsce na listach wyborczych PO.

Dziś młodzi laureaci zaprezentowali się podczas okolicznościowej konferencji prasowej w Biurze Poselskim Marcina Zawiły. – Nasza metryka nie upoważnia nas, aby mówić o młodych bez ich udziału, stąd pomysł na konkurs. PO daje szansę młodym ludziom! Cztery lata temu skorzystał z niej Piotr Miedziński i został najmłodszym radnym. Ale teraz zestarzał się i musi ustąpić miejsca młodszym w tej kategorii – mówił Marcin Zawiła.

Największe wrażenie na oceniających wywarła praca Karoliny Katarzyny Wasilewskiej, studiującej socjologię na Uniwersytecie Wrocławskim. Laureatka zaproponowała, między innymi, wprowadzenie cenowych ulg dla młodzieży na rozmaite wydarzenia kulturalne z płatnym wstępem. Dzięki takiemu „last minute” z pewnością więcej młodych ludzi udałoby się do teatru czy do filharmonii, gdzie koszt normalnego biletu przekracza możliwości budżetu młodego człowieka.

Karolina Wasilewska postuluje też rozszerzenie specjalności uczelnianych o kierunki potrzebne, których – jej zdaniem – w mieście brakuje. Laureatka pisze o, między innymi, kosmetologii, dietetyce, czy też europeistyce.
Autorka pracy stawia także na rozwój Jeleniej Góry poprzez zaproszenie do miasta mieszkańców miejscowości powiatu jeleniogórskiego. Aby stolica Karkonoszy stała się prawdziwym centrum regionu, bardziej atrakcyjnym dla tych ludzi niż, na przykład, odległy Wrocław. Tu zadanie dla uczelni, aby przyciągnęły jak najwięcej lokalnej młodzieży.

Z kolei Mateusz Ryglowski, student AWF na Kolegium Karkonoskim, skupił się w swojej pracy na sporcie i jego rozwoju w mieście. Nawiązuje do czasów prezydentury Józefa Kusiaka i organizowaniu wielu turniejów, na przykład zimowych zawodów piłki nożnej halowej dla dzieci szkół podstawowych. M. Ryglowskii pisze także o kiepskim stanie basenów w mieście, a także o skate-parkach, których jest za mało Powiedział także, że fatalny jest stan ścieżek rowerowych. Dodał, że w mieście i okolicy przydałyby się trakty dla miłośników MTB, które są bardzo modne. Nawiązał również do troski o tworzenie nowych miejsc pracy, które zachęcą młodzież – studiującą w innych ośrodkach – do powrotu do naszego miasta.

- Okazało się, że Karolina jest mieszkanką Jeżowa Sudeckiego i nie może startować do rady miejskiej w Jeleniej Górze. Dostanie zatem czwarte miejsce na liście w Jeżowie – mówi Marcin Zawiła. Gościem konferencji była też Anna Konieczyńska, kandydatka PO na urząd wójta tej miejscowości. Mateusz Ryglowski w swoim okręgu dostanie „ósemkę”. Zdaniem M. Zawiły kandydaci muszą włożyć teraz maksimum wysiłku w zachęcenie kolegów do pójścia na wybory, a sukces jest w zasięgu ręki. Lauretka konkursu zapowiada także, że dołoży starań, aby w Jeżowie powstało przedszkole. Póki co dzieci z tej miejscowości uczęszczają do placówek w Jeleniej Górze.

Piotr Miedziński zapewnił, że – oprócz tej dwójki kandydatów – na listach PO jest jeszcze kilka osób, które nie skończyły 24 lat. Nazwiska kandydatów partii do rady miasta, powiatu i poszczególnych gmin – oraz pretendentów do foteli wójtów i burmistrzów – zostaną ogłoszone 19 października (wtorek) na regionalnej konwencji PO, która o godz. 17 zacznie się w Filharmonii Dolnośląskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (50) Dodaj komentarz

~ 12-10-2010 13:19
taaa.... brakuje kosmetologii... jasne. już jest przesycenie rynku kosmetyczkami i fryzjerkami, a jeszcze mamy produkowac nastepnych? poza tym co to za frajda studiować w jg... kto pojedzie do wrocławia albo dalej ten postudiuje, skorzysta trochę z życia. a w JG o 21 pustka w centrum i wszystko (prawie) pozamykane. A co do pana z AWF to zamiast skate parków może by tak jednak te nieszczęsne ściezki rowerowe pobudować?
~Mieszkaniec 12-10-2010 13:23
On akurat o ścieżkach mówił w pierwszej kolejności. Pan Konrad ominął ten wątek a szkoda. I jeszcze jedno, Remigiusz jest studentem Kolegium Karkonoskiego i jest z tego faktu bardzo dumny!
~karolkonm 12-10-2010 13:23
Ciekawe jaki był skład komisji i regulamin konkursu. Panie Zawiła ja chce żeby w Jeleniej Górze były tranwaje wodne, lotnisko dla statków UFO oraz c...nie mają grać na każdym rogu ulicy. Czy też dostane miejsce na liście ?? Bede dobrym kandydatem będe głosował jak chcecie i będę sie trzymał Pana jak rzep psiego ogona lub jak Pan Piotrek Pana Huberta :D
~ 12-10-2010 13:35
Ktos mi odpowie kto z radnych byl opiekunem powolanej Mlodziezowej Rady Miasta? Czy to prawda ze Pan Miedzinski, Papaj i Pani Ragiel? Czyli cala trojka z PO?To tak ak dbaja o mlodziez ??!!! A przez swoja "opieke" sparalizowali i doprowadzili ze MRM, po wyborze juz nie dzialala? Jesli tak to hmm pusty smiech i kielbasa w srodku pusta:) Zaczynaja sie jawić jako symbol modzieżowy - ale młodzież pamieta kto "pochował" Młodzieżową Radę Miasta.
~karolkonm 12-10-2010 14:02
bo PO patrzy po sobie dla nich ważne jest aby się dostać więc umożliwili się młodzieży dostanie się do MRM i teraz już niech nie działają a dzięki temu dalej będą reprezentantami :)
~DjKosa 12-10-2010 14:03
Mldzoi budują dzis Anglię i Irlandię a w Polszy nie ma nawet planu, by coś budowac! chyba, ze bezrobocie.
~karolkonm 12-10-2010 14:10
bo PO patrzy po sobie dla nich ważne jest aby się dostać więc umożliwili się młodzieży dostanie się do MRM i teraz już niech nie działają a dzięki temu dalej będą reprezentantami :)
~marlon 12-10-2010 14:19
Bzdura z tą kosmetologią. Kosmetyczek jest pełno tak jak kolega powyżej zauważył i nie mają pracy. Pomysł ściągnięcia ludzi z Wrocławia do Jeleniej Góry. Z całym szacunkiem ale absurd!. Stwórzmy bazę dla młodzieży rodzin z dziećmi (żłobki i przedszkola) i zatrzymajmy godną praca tych co zostali a jeśli tak się stanie to reszta samo wróci. Popieram Pana z AWFu.Bardzo dobry tok myślenia.! Powodzenia:-)
~:) 12-10-2010 14:28
brawo karolina;D
~były jg 12-10-2010 14:34
Co mogą zmienić młodzi jak stare pokomusze pryki trzymają się kurczowo koryta czyli władzy?
~ 12-10-2010 14:40
sam znam jedną kosmetyczkę bez pracy :D taka jedna pani KAsia z morcika, słodka blondi :D
~jg 12-10-2010 14:57
O to właśnie chodzi żeby dać tym młodym szansę! GŁOSUJMY NA MŁODYCH I na 100% będzie lepiej! POPIERAM ! młodzi dadzą radę!
~JestemzaNimi 12-10-2010 15:13
Papaj Miedziński Czernow Ragiel z dala od nich wypływają przed wyborami parcie na media oby ta niwa rada była rzeczywiście NOWA
~leon 12-10-2010 15:18
Wszystkie pryki świata się połączyły i spostrzegły, że ktoś zaczyna zabiegać o najmłodszy elektorat... jak mawia Babcia stasia ... kto pierwszy ten lepszy. Musicie uruchomic akcję "Mamo zabierz dziecku dowód" ... to jedyna chyba wasza szansa w tej grupie wiekowej. Ciekawe też jak wyglądają te wasze młodzieżówki PIS, SLD, Obrębałe Miasto....?! No przepraszam moze Roberta!
~ze wsi 12-10-2010 16:20
I dlatego czas na zmiany również w gminach okolicznych, klikanaście lat rządzenia wójtów wystarczy. Dajmy szansę pokazać młodym co potrafią.
~Brawo! 12-10-2010 16:58
Ja i moi znajomi będziemy głosować na pana M.Zawiłę.Podoba nam się, że stawia na ludzi młodych. Jak już pisałem mam nadzieję, że jeszcze na swojego zastępce powoła osobę młodą taką jak jest pan H.Papaj. A nie przejmowałbym się krytycznymi wpisami, myślę, że piszą je osoby, którym nawet do głowy nie przyszło aby postawić na młodzież, a teraz zazdrość ich zżera.
~leser 12-10-2010 17:05
Ja bym dał dwa miejsca młodym, dwa miejsca bezrobotnym, dwa miejsca emerytom, dwa miejsca emigrantom, dwa miejsca niepełnosprawnym, dwa miejsca biznesmenom, dwa miejsca AA, dwa miejsca kochającym inaczej, dwa miejsca gospodyniom domowym, dwa miejsca prawnikom, dwa miejsca opozycji, jedno miejsce kochance i wybory bym wygrał;-)
~Marian80 12-10-2010 17:28
Super zdolna kandydatka z ramienia PO. Masz mój głos Karolina!
~do leser 12-10-2010 17:28
Pomysł już masz... to startuj - jak sam piszesz, wygrana pewna:)))
~\laka 12-10-2010 17:29
Genialny Pomysł! Super sprawa! Gratuluje młodym i starym też!
~inna 12-10-2010 17:38
Zawiła jest najlepszy i nikt go w tym nie doścignie.
~Krzysiek P 12-10-2010 17:55
Świetny pomysł! Mam nadzieję, że zdanie młodych zostanie rzeczywiście wzięte pod uwagę i wykorzystane, bo jest to wspaniała szansa zarówno dla nich jak i dla miasta. Ja swój głos z przyjemnością oddam na pana Mateusza i życzę młodym powodzenia. Warto bowiem głosować na nowe młode twarze, które mają inne spojrzenie na miasto niż dotychczasowi rządzący.
~ 12-10-2010 18:22
Tak się składa, że kosmetologia, to specjalność, która wymaga znacznej wiedzy z zakresu chemii. Absolwent kosmetologii, to specjalista, który zajmuje się laserowym usuwaniem niedoskonałości skóry czy blizn. Kosmetologiogia nie opiera się o klejenie tipsów czy hennę. Kosmetologia przygotowuje do w pełni wyspecjalizowanych zabiegów na bardzo drogim sprzęcie. Uwierzcie mi, że kosmetyczki w Jeleniej Górze nie posiadają takich specjalności, gdyż większość z nich ukończyła tylko weekendowy kurs klejenia paznokci. Warto się zatem zastanowić czy nie mylicie przypadkiem kosmetyczki z panią kosmetolog!!!
~xd 12-10-2010 18:58
Ja bym tam na tego gościa bez krawata nie zagłosowała. Problem w tym, że kandydat PO wygra. Ta sekta jakby nawet miotłę postawiła to by wygrała. Jakieś czubki dają im przodownictwo w sondażach. Nie zasługuje ten pan na funkcję prezydenta choćby z jednego powodu. Nie ma powołania. Gdyby miał to by pierwszą kadencję przesiedział do końca i coś zrealizował. Widać nie miał pomysłu...
~m00n 12-10-2010 19:11
16 prac - no to młodzież pokazała co myśli o Panu Zawile i jego pomysłach. A właściwie to pokazała środkowy palec. Bla, bla, bla kampania trwa a po wyborach wróci szara rzeczywistość, dbanie o interesy partyjnych kolesiów. Może przedstawi Pan listę kandydatów do spółek skarbu państwa w których Prezydent Miasta występuje w roli właściciela? Idę o zakład, że będzie się ona składać z samych klakierów których możemy ogladać razem z Panem na zdjęciach....
~mr00fkoi4t 12-10-2010 19:29
I to ma być Pełna Odpowiedzialność? Rozdawanie miejsc na listach na prawo i lewo jakimś ustawionym małolatom za napisanie szkolnego wypracowania?
~do mr00fk... 12-10-2010 19:52
Oj widzę że zazdrościsz chyba innym, że osiągnęli jakiś sukces a Ty nie :) Lepiej jak na listach są zawsze ci sami ludzie, o tych samych poglądach i bez jakichkolwiek nowych pomysłów? Musisz bardzo źle się czuć w swoim wieku albo nic w życiu nie osiągnęłęś/-łaś. Ci młodzi ludzie nie zostali wybrani bez powodu - widocznie mają coś do zaoferowania. Pozdrawiam
~ola 12-10-2010 20:13
Nie bardzo wiem dlaczego nie postawił pan Zawiła na Miedzińskiego i innych dotychczasowych? Skoro cztery lata temu byli najlepsi to niech dokończą swoje dzieła. Jak tak co cztery lata będziemy eksperymentować albo tasować to nigdy nie będzie dobrze i nikt nie poniesie odpowiedzialności za porażkę. Czy to lęk przed wzmocnieniem konkurencji? Jeżeli PO nie wystawia ponownie Obrębalskiego to znaczy, że się pomyliła. Tak licząc to Pan Zawiła nie powinien już startować bo też już się wyczerpał..
~olka**76 12-10-2010 20:18
Szczerze mówiąc, bardzo fajnie wymyślone. Chłopak i dziewczyna myślą pozytywnie. Zobaczcie Państwo na to że to już nie chodzi o partię tylko o tą młodość! Oni chcą coś zmienić w mieście a stara kadra... wiadomo. ;) Trzeba stawiać na młodość! Droga Karolino i Mateuszu, gratuluję startu i życzę wielu sukcesów zawodowych. NIE BÓJCIE SIĘ KRYTYKI I KOMENTARZY!
~cezeta 12-10-2010 20:30
są gdzieś listy kandydatów?
~młodzik 12-10-2010 20:56
To idzie młodosc,młodosc,młodosc...Stare wapniaki won!Burza mózgów i lawina pomysłów ,jak za dobrych starych czasow ,w rodzaju:"Kazdy kłos na wage zlota" a w tej akcji chodzi o"Kazdy głos na wagę zlota".Mlodziez powinna zastapic wylinialych i zuzytych starcow tj Miedzinski.Problem w tym ze jesli w nagrode za nic dostana miejsce na koncu listy to i tak sa do odstrzalu.Dobra nagroda byloby piersze miejsce na liscie.
~Jelenia Górą 12-10-2010 21:21
I tak TRZYMAĆ -
~**** 12-10-2010 21:37
Stary, jak masz takie dobre pomysły to poradz jak odzyskać kase od twojego starego za te p******ne ulotki ktore trzepalem u niego tyle czasu.
~ 12-10-2010 21:39
kto madry z mlodych to ucieka jak najdalej... tutaj to tylko mozna sie zestarzec..
~MarianB 12-10-2010 21:56
Karolina ma takie pomysły, że gdyby doszła do władzy nikt z młodych nigdy by nie wyjechał z JG. To najbardziej inteligentna dziewczyna jaka w życiu poznałem.
~Ozi 12-10-2010 22:33
Karolina i Mateusz- brawa dla Was wielkie. Życzę Wam sukcesów w wyborach i pozytywnych doświadczeń w pracy samorządowej. Panie Marcinie - dziękuję, że wyrównuje Pan szanse w praktyce.
~Okurcze 12-10-2010 22:33
Jestem absolwentem Kolegium Karkonoskiego z kierunku wychowanie fizyczne...i dopiero teraz się dowiaduję, że studiowałem na Akademii Wychowania Fizycznego (patrz skrót AWF). Oczywiście śmieje się z "redaktora". HELOŁ! Kolegium to jedna uczelnia, na której jest kierunek wychowanie fizyczne, a AWF to zupełnie inna uczelnia, na której, między innymi, jest także kierunek wychowanie fizyczne. Czemu tak ciężko niektórym to zrozumieć...? Hmmm...:-) A i coś bym jeszcze napisał, ale kolokwia gonią;-)
~Ozi 12-10-2010 22:37
Karolina i Mateusz- brawa dla Was wielkie. Życzę Wam sukcesów w wyborach i pozytywnych doświadczeń w pracy samorządowej. Panie Marcinie - dziękuję, że wyrównuje Pan szanse w praktyce.
~5-Tytan 12-10-2010 23:46
Przed wyborami Marcin sie uaktywnia , ale niech coś konkretnego opowie o rozwoju miasta , czego dokonał z Zoską Czernow w przeszłości - a byly to osiagniecia mizerne oprócz rozbudowy urzedu miasta w posady , plac dla siebie i kosztów ktore mieliby pokryc podatnicy. Głupio wygląda zatykanie kampanii wyborczej mlodzieżą ich niby przyszłością i obliczem nie majac nic ciekawego do zaoferowania wyborcom od siebie , oprócz zapewne harmoni potrzeb na wydatki miasta.
~RycerzRoland 13-10-2010 0:04
Tak, widać jakie ci młodzi mają 'pomysły'... każdy o swoim potrafi tylko napisać... tak kosmetologia i europeistyka, może jeszcze na Kolegium Karkonoskim (sorry, Koledżu mialem napisać), trzeba stawiać na poważne i wysoko akademickie kierunki, czyżby takie 'ładnie brzmiące' niby kierunki nie są dla tych co są za słabi na medycyne itp ?. Zajmijcie się lepiej studenckim życiem i wyrywaniem lasek i towarów w Atrapie czy innych Baniakach, a nie brać się do polityki. To pic na wodę, fotomontaż. Niech za rządzenie miastem wezmą się specjaliści z różnych dziedziń, a nie przypadkowi spadochroniarze i oportuniści...
~haha 13-10-2010 0:10
dostanie to to ostatnie miejsce na liscie za wypracowanko i na tym skonczy sie wspieranie mlodych .. czy Pan Zawila kiedykolwiek wspomogl jakas mlodziezowa inicjatywe, moze sie pochwalic czyms konkretnym czy na kampanie wymyslil ze nagle wspiera mlodych a pozniej tak czy iaczje na stolkach usiada Ci co zwykle ?!? hehe. dobre zagranie Panie Zawiła.
~już uciekłam 13-10-2010 2:33
Gdyby Pan Zawiła i Miedziński myśleli o takim przedsięwzięciu i w ogóle o młodych poważnie - nie organizowaliby takiego konkursu i debaty społecznej na ostatnią chwilę dając całeeee 5 dni.... Miało być poważnie, wyszło jak zawsze śmiesznie i na "zapchaj dziurę, że coś tam się robi dla młodych a nie tylko dla budowy nowych marketów" - patrz budowy w Cieplicach.
~Mieszkaniec 13-10-2010 7:47
Dziwię się, że niektórzy z wypowiadających nie chcą dostrzec woli i intencji pana Marcina. Konkurs był sygnałem, że młodzi nie pozostaną z boku, że ich problemy będą ważne dla przyszłego Prezydenta. To jest kampania, w niej rodzą się pomysły i działania na niedaleką przyszłość. Dobrze, że Marcin Zawiła to dostrzega. Nie możemy mieć mu to za złe. Warto, po pewnym czasie rozliczyć go za złożone deklaracje dotyczące młodych Jeleniogórzan!
~Józef Onlajn 13-10-2010 8:36
Niech zstąpi duch Twój i odnowi obilcze Ziemi, tej ziemi. Pozwoliłem sobie na żart, ale uważam, że Zawiła ma rację, eksponując rolę młodzieży. To oni z tego miasta wyjeżdżają, więc ich sytuacja jest problemem być może najważniejszym. Nie można ich w kampanii pominąć, a potem, mam nadzieję, że w rządzeniu też się o nich nie zapomni.
~Obywatel 13-10-2010 11:03
Nic konkretnego nie wymyślili :P Po co obniżki cen biletów skoro i tak młodzi ludzie nie mają pracy by mieć pieniądze na wyjście gdziekolwiek? w Jeleniej Górze musi powstać więcej zakładów pracy by młodzi ludzie zamiast po szkole iść do PUPy, mogli zacząć pracować na swoje utrzymanie i wtedy nie trzeba by było robić obniżek cen biletów na sztuki ze znikomą frekwencją. Najlepiej Obniżać i dawać Ulgi zamiast stworzyć nowe godne miejsca pracy gdzie można dostać rozsądne pieniądze za swoją prace.
~Obywatelu 13-10-2010 15:34
Chyba nie czytałes dokładnie ich pomysłów. Odsyłam do cytatu "Nawiązał również do troski o tworzenie nowych miejsc pracy, które zachęcą młodzież – studiującą w innych ośrodkach – do powrotu do naszego miasta." Więc jednak jest mowa o nowych miejscach pracy, nie tylko o ulgach :)
~Jerzy 13-10-2010 16:11
Co ci młodzi wymyślili?Nic!Zniszki nie tylko dla młodych były w poprzednim systemie bo Naród był biedny.Teraz jak widać Naród znowu jest biedny!!Lepszy pomysł byłby taki żeby moi starzy zarabiali tyle forsy żebym mógł zapłacić te p...ne bilety wstępu ,a nie żeby moim kosztem ograbiać organizatoów imprez którzy też ciężko przędą.Te pomysły przypominają mi czasy o kltórych opowiadali mi rodzice.A MOŻE KOMUNA WRACA A MY O TYM NIE WIEMY.Super!Może uda mi się zobaczyć na własne oczy jak to było.Głosuję więc za tymi młodymi pod warunkiem ,że będą mieli pierwsze miejsca wyborcze na listach wyborczych pomysłodawców.
~xcd 14-10-2010 16:50
Pan Zawiła wszystko dostrzega...szczególnie młodych... dobre pomysły na rozwój miasta...itp.. itd...a po wyborach dostanie zaćmy i już nic dostrzegać nie będzie oprócz prikazów jedynej słuszne partii która daje mu POparcie. Przecież ten pan już był we władzach miasta i regionu a także piastował stanowisko posła i co... pamiętał o czymś oprócz zabezpieczenia swojego bytu poprzez Książnice oraz wsadzenie żony na stanowisko dyrektora Muzeum Karkonoskiego??? Z tego co mi wiadomo to nawet nie przyznawał się za bardzo że jest z Jeleniej Góry żeby nikt nic od niego nie chciał. A pomysły tych młodych są tak absurdalne jak ten nasz jeleniogórski AWF który ma ściągać młodzież z regionu.
~xcd 14-10-2010 17:04
Pan Zawiła wszystko dostrzega...szczególnie młodych... dobre pomysły na rozwój miasta...itp.. itd...a po wyborach dostanie zaćmy i już nic dostrzegać nie będzie oprócz prikazów jedynej słuszne partii która daje mu POparcie. Przecież ten pan już był we władzach miasta i regionu a także piastował stanowisko posła i co... pamiętał o czymś oprócz zabezpieczenia swojego bytu poprzez Książnice oraz wsadzenie żony na stanowisko dyrektora Muzeum Karkonoskiego??? Z tego co mi wiadomo to nawet nie przyznawał się za bardzo że jest z Jeleniej Góry żeby nikt nic od niego nie chciał. A pomysły tych młodych są tak absurdalne jak ten nasz jeleniogórski AWF który ma ściągać młodzież z regionu.
~PRZEMO 15-10-2010 22:39
SUPER ZE TO KOBIETA I JESZCZE LASKA

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group