Jelenia Góra: Magiczne widoki
Aktualizacja: Czwartek, 24 sierpnia 2006, 23:27
Autor: Ler
Zadba o to proboszcz parafii ewangelicko-augburskiej ksiądz Wiesław Suchorab. – By mogły wchodzić na wieżę grupy turystów musimy przebudować schody i zamontować stałe oświetlenie – powiedział pastor Suchorab Słowu Polskiemu Gazecie Wrocławskiej.
Parafia liczy na pomoc sponsorów w przedsięwzięciu. Poprzeć ma je Urząd Marszałkowski. Może znajdą się pieniądze z Unii Europejskiej.
Wieża świątyni jest doskonałym punktem widokowym: można z niej podziwiać budowle oddalonej o osiem kilometrów Jeleniej Góry, panoramę Karkonoszy i oczywiście: Cieplice, Sobieszów i okoliczne miejscowości.
Na razie wejście na taras widokowy jest niewygodne i niezbyt bezpieczne: strome schody, niski sufit. Można jednak podziwiać mechanizm zegara liczący sobie ponad dwieście lat. Jego niemieccy opiekunowie pozostawili po sobie wydrapane w drewnie inskrypcje z datą. Najstarszy podpis pochodzi z 1832 roku.
Będzie można podziwiać też kondygnację z dzwonem. Ostał się tylko jeden, kiedyś było ich trzy. Dwa zostały przetopione na potrzeby wojska po wybuchu pierwszej wojny światowej.
Kiedy pierwsze wycieczki będą mogły wspiąć się na szczyt wieży kościoła Zbawiciela? Najpewniej w przyszłym roku.
Zdaniem wiceprzewodniczącej Stowarzyszenia Miłośników Cieplic Małgorzaty Turowskiej, udostępnienie wieży to sukces uzdrowiska. Starania o urządzenie punktu widokowego na dzwonnicy kościoła św. Jana Chrzciciela na razie nie przyniosły rezultatu.
Podziwianie widoków z wieży kościoła Zbawiciela będzie pierwszą taką atrakcją w Jeleniej Górze. W centrum miasta są co prawda wieże kościelne, ratuszowa oraz szczyty baszt i bastei. Jednak nie zostały one otwarte dla chętnych, którzy chcą obejrzeć miasto z innej perspektywy. Najczęściej są w fatalnym stanie technicznym. Na uczynienie z nich atrakcji dla turystów brakuje pieniędzy.