Sobota, 16 stycznia
Imieniny: Waldemara, Włodzimierza
Czytających: 3001
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Ludzie w drzewa wcieleni. Na fotografiach

Środa, 20 kwietnia 2011, 9:17
Aktualizacja: 14:45
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Ludzie w drzewa wcieleni. Na fotografiach
Fot. TEJO
Okazuje się, że człowiek może nie tylko schronić się w cieniu drzewa, lecz także „wniknąć” w jego pień udowadniając swoistą symbiozę gatunków i znak równości między ludzką naturą a naturą. Tak przynajmniej sugeruje Janina Peikert w najnowszej swojej wystawie „Drzewowcielenia”.

Kto spodziewał się po tej ekspozycji prac, do których pani Janina przyzwyczaiła odbiorcę w poprzednich swoich wystawach, mile został zaskoczony. Autorka odeszła od realizmu dotychczasowych ujęć i poświęciła się kreacji o głębszej treści. Powstały dzieła nietuzinkowe: ludzkie twarze wyłaniające się z pni rozmaitych drzew.

Skąd pomysł na takie zestawienie? – Einstein mawiał, że nie należy zdradzać źródeł swoich inspiracji – Janina Peikert, fizyk z wykształcenia, a fotografik z pasji, zręcznie odpowiedziała podczas wczorajszego wernisażu w Galerii Małych Form Książnicy Karkonoskiej. – Czy to połączenie siły natury z kruchością życia ludzkiego w jedność może być czysto intelektualną spekulacją? Czy może dotykamy kwestii duchowości? – rozważa tymczasem Janina Hobgarska, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych, we wstępie do katalogu wystawy.

Tak czy inaczej zestawienie różnych oblicz człowieka, który odchodzi, z drzewem, które trwa znacznie dłużej będąc świadkiem życia wielu pokoleń, z całą pewnością pobudza odbiorcę do wielu refleksji. Nasuwają się skojarzenia z drzewem życia, z biblijnym Drzewem Wiadomości Dobrego i Złego, czy też z drzewem genealogicznym. I okazuje się, że we wszystkie te drzewa wpisana jest – może nie bezpośrednio, ale jednak – ludzka natura ze wszystkimi jej zaletami i wadami.

Janina Peikert, członkini Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego, primator Karkonoskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej, w swojej dwunastej wystawie indywidualnej „Drzewowcielenia” prowokująco sięgnęła do głębin duchowości i wywiązała się z tego zadania wyjątkowo dobrze. Prace swojej szefowej podziwiali wczoraj studenci KUTW, zaś sylwetkę autorki i jej liczne podróże oraz dokonania w sferze fotograficznej przybliżyła Alicja Raczek, dyrektor Książnicy Karkonoskiej. Pomysłowości pogratulował autorce, między innymi, Tadeusz Biłozor, prezes JTF.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group