Piątek, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 5972
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Louvre w miniaturze w Kamiennej Górze

Wiadomości: REGION JELENIOGÓRSKI
Poniedziałek, 15 września 2008, 13:49
Aktualizacja: 13:50
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Po latach udało się w końcu wyremontować Muzeum Tkactwa Dolnośląskiego, które pod względem możliwości wystawienniczych wysuwa się na czołówkę w Jeleniogórskiem.

Porównanie z paryskim Louvrem jest oczywiście bardzo na wyrost, ale rozwiązania zastosowane w muzeum w mieście nad Zadrną pachną nowoczesnością.

Jak poinformowało Polskie Radio Wrocław najważniejsze elementy modernizacji to szklany dach nad podwórzem i odratowana przed kompletnym zdewastowaniem oficyna. – Muzeum w niczym nie przypomina zrujnowanego budynku z cieknącym dachem – to słowa dyrektorki placówki Barbary Skoczylas-Stadnik. Wyremontowane sale mają wiele możliwości aranżacyjnych.

Formalności przed remontem trwały kilka lat ze względu na zawirowania na lokalnej scenie politycznej w Kamiennej Górze. Ogłoszono pięć przetargów, poczym je anulowano. Wreszcie udało się sfinalizować roboty. Całość kosztowała sześć milionów złotych. Muzeum ruszy 26 września. – W wyremontowanym muzeum znajdzie się też miejsce na stałą prezentację "Skarbu z Dębrznika" (XV i XVI-wieczne monety) oraz znaczących zbiorów malarstwa, które do tej pory zalegały w muzealnych magazynach – podało PRW.

W Jeleniej Górze – póki co – nie zanosi się na remont i rozbudowę największego w regionie Muzeum Karkonoskiego. Przygotowywano się do tego jeszcze za czasów dyrektora Stanisława Firszta, ale – jak wiadomo – odszedł ze stanowiska. Nie wiadomo, jakie będą losy zamierzeń. W stolicy Karkonoszy większa część bezcennych zbiorów, które mogłyby być chlubą w gablotach, zalega wciąż w muzealnych magazynach z braku miejsc wystawienniczych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~gość 15-09-2008 14:27
Chyba tu jakaś nieścisłość dziennikarska się wkradła, nie chciałabym użyć słowa złośliwość. Skoro takie nowoczesne i piękne jest muzeum w Kamiennej Górze, to należy się spodziewać co najmniej równie spektakularnych efektów w Jeleniej Górze. Przecież to pani Gabriela Zawiła za swojej kadencji jako dyrektor doprowadziła do remontu muzeum w Kamiennej Górze! Czy ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości, że o to samo będzie walczyć obecnie dla Muzeum Karkonoskiego jako jego dyrektor? Trochę więcej wnikliwości życzę autorowi artykułu.
~kot 15-09-2008 14:38
Zagadka .A kto doprowadził do remontu muzeum w Kamiennej G. ? Wczoraj wielu uczestników dziękowało p. Zawiłowej , która przed dyr Firsztem załatwiła remont muzeum w Kamiennej G. Sądze , że potrafi wyremontować i muzeum w jelonce. Od kilku dni zastąpiła Firszta , którego tak wspominacie.
~Sabath 15-09-2008 20:32
ale jakoś to wygląda ...
~OCZYWIŚCIE 16-09-2008 7:19
teraz też, śladem muzeum w kamiennej górze, ma szanse być wyremontowane (wreszcie) muzeum w jeleniej górze. właśnie muzeum karkonoskie dostało swoją szansę. liczymy na sukces

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group