Środa, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 5604
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Lokalni globaliści z „Żeroma”

Piątek, 30 listopada 2007, 6:48
Aktualizacja: Sobota, 1 grudnia 2007, 8:28
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Lokalni globaliści z „Żeroma”
Fot. Angela
Tydzień Edukacji Globalnej zorganizowano w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1. Młodzież wraz z gośćmi zza granicy dyskutowała, między innymi, o ubóstwie i dyskryminacji. Działanie będzie miało wymierne skutki, bo licealiści pomogą potrzebującym.

Projekt zrealizowali licealiści z I LO im. Żeromskiego Marta Bokiej oraz Michał Patkowski, którzy 8 listopada wzięli udział w czterodniowym seminarium „To Także Twój Świat” zorganizowanym przez Wrocławskie Centrum Informacji UNESCO. To oni przygotowali trzy warsztaty, na których przedstawili najważniejsze według nich problemy. Wszystko pod opieką nauczyciela Jana Kozłowskiego.

– Mieliśmy bardzo mało czasu i dlatego mogliśmy przedstawić tylko kilka z istniejących problemów – mówi Marta Bokiej. – Zarówno same wykłady, jak i przygotowywane plakaty mówiły o tym, że gdzieś daleko jest źle, ale również, że źle jest blisko nas – podkreśla Jan Kozłowski. Uczniowie nie poprzestali tylko na omówieniu problemów, ale obrócili przekazane im informacje w czyn.

Młodzież zdecydowała, aby przekazać potrzebującym w Dniu Dziecka część dochodów z dyskoteki szkolnej. Jedna z klas przekazała wszystkie pieniądze zebrane na mikołajkowe prezenty. Inna przygotowała również inscenizację dla dzieci z Domu Małego Dziecka w Jeleniej Górze. Patrząc globalnie, działali lokalnie, czyli tam, gdzie mogli zrobić coś więcej poza teoretycznym poznawaniem problemu.

Każdy dzień poświęcony został innemu zagadnieniu. W poniedziałek warsztat dotyczył międzykulturowości i odbył się z udziałem gości z Brazylii i Meksyku oraz 60 licealistów.
Później poruszone zostały kwestie dotyczące sprawiedliwego handlu oraz uchodźstwa rozpoczęte wykładem Bożeny Sajnog, która zajmowała się uchodźcami z terenów byłej Jugosławii. Zajęcia zakończyła debata oksfordzka prowadzona przez nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie Mariusza Kokotowskiego.

W ostatnim dniu działalność rozpoczęła Szkolna Grupa Amnesty International. Tydzień Edukacji Globalnej w tutejszej szkole zorganizowany został już po raz trzeci. Podobne zajęcia przeprowadzono również w II LO im. Norwida w Cieplicach.

Realizatorzy przedsięwzięcia przede wszystkim nie mogli narzekać na brak frekwencji. Podczas spotkań brakowało miejsc dla chętnych. Jednak akcja nie zakończyła się tylko na wspólnych spotkaniach.
Marta Bokiej i Michał Patkowski wszystkim dziękują.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group