Sobota, 4 lutego
Imieniny: Andrzeja, Joanny, Weroniki
Czytających: 7497
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: “Łódeczka” dla maluszków – ostatnia premiera w tym sezonie

Środa, 18 czerwca 2014, 7:33
Aktualizacja: 7:37
Autor: Elster
Jelenia Góra: “Łódeczka” dla maluszków – ostatnia premiera w tym sezonie
Fot. Archiwum Teatru
“Łódeczka” na podstawie scenariusza i w reżyserii Alicji Morawskiej–Rubczak to najnowsza propozycja Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze dla maluszków w wieku od roku do 4 lat. Premiera spektaklu odbędzie się 22 czerwca (w niedzielę) o godz. 11.00 i 13.00 w foyer teatru.

“Łódeczka” powstała z myślą o najnajmłodszych widzach teatralnych, czyli dzieciach w wieku od kilku miesięcy do czwartego roku życia. Specjalnie dla nich stworzono bezpieczną, przytulną i komfortową przestrzeń, w której będą mogły poczuć się zupełnie swobodnie, być nie tylko widzami, ale gośćmi. Jednym z głównych założeń przedstawienia jest stymulowanie i rozwijanie dziecięcej wyobraźni i kreatywności.

Nurt teatru dla maluszków został zainicjowany w Polsce w 2006 r. za sprawą Zbigniewa Rudzińskiego z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Przedstawienia skierowane dla niemowląt przygotowywane są na świecie od blisko trzydziestu lat. Twórcami tego ruchu są włoscy artyści związani z bolońskim teatrem La Baracca – Roberto i Valeria Frabetti. Spektakle pełne sensorycznych doznań, oddziałujących na wszystkie zmysły, cechuje ogromne wyczulenie na malutkiego widza i chęć porozumiewania się z nim jego własnym językiem. Brak struktury narracyjnej, tradycyjnie opowiadanej historii nie jest tutaj przeszkodą do niezwykle twórczego i odkrywczego budowania przedstawienia, w którym najważniejsze jest spotkanie z publicznością. To teatr bardzo doznaniowy, w którym działają kolory, kształty, dźwięki, a nawet zapachy i smaki.

- Teatr dla najnajmłodszych to fascynująca dziedzina - mówi reżyserka spektaklu “Łódeczka” Alicja Morawska-Rubczak. - Wymaga jednak ogromnej odpowiedzialności i przygotowania twórców.

“Łódeczka” to przedstawienie o podróży, w którą wyruszamy, gdy jesteśmy dziećmi. To wyprawa do magicznej krainy radości i wyobraźni. Przyglądając się światu dziecięcych gier i zabaw, artyści zafascynowanych sztuką dla najnajmłodszych, stworzyli przedstawienie o współdziałaniu i rywalizacji, byciu razem i osobno, umiejętności współpracy i potrzebie indywidualizmu.

Dwoje ludzi próbuje wyruszyć razem w drogę. Czy im się to uda? Jak mają się zmieścić w tej naprawdę małej łódeczce? Co zrobią, żeby wreszcie popłynąć? Ruszajcie z nami w tę podróż pełną niespodzianek, zaskakujących zwrotów akcji i niezapomnianych spotkań. Przekonacie się jak to, co z pozoru zwyczajne, może okazać się niezwykłe. Jak z codzienności wyczarować magię i co zrobić, żeby łódeczka wypłynęła na szerokie wody.

Scenografię i kostiumy przygotowała Barbara Małecka, ekspertka ds. edukacji kulturalnej oraz teatru dla najnajmłodszych, teatrolog, producentka wydarzeń artystycznych. Absolwentka Wiedzy o Teatrze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od roku 2009 współpracuje z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, jest kuratorem projektu Sztuka Szuka Malucha (jedyny w Polsce międzynarodowy festiwal sztuki dla najnajmłodszych) oraz współtworzy program Biennale Sztuki dla Dziecka. Konsultantka ds. edukacji i specjalistka ds. impresariatu w Miejskim Teatrze Miniatura. Współpracowała z wieloma festiwalami teatralnymi (w Polsce i w Europie). Prowadzi liczne warsztaty twórcze dla dzieci. Jest autorką scenografii do spektakli “brzUCHO” Wrocławskiego Teatru Lalek.

Muzykę skomponował Wojciech Morawski, znany m.in. z kompozycji do przedstawienia “Śpij” warszawskiego Teatru “Baj” czy “Nusia i wilki” Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki.

“Łódeczka” grana jest przez dwie grupy aktorów - w obsadzie męskiej (Robert Dudzik i Robert Mania) i żeńskiej (Marta Kędziora i Małgorzata Osiej–Gadzina). Oba spektakle, choć zbudowane są wokół podobnej historii, mają inną atmosferę i inny charakter.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (38)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group