Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 11987
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Licealiści piszą listy w obronie praw człowieka

Piątek, 12 grudnia 2014, 8:58
Aktualizacja: 9:13
Autor: AP
Jelenia Góra: Licealiści piszą listy w obronie praw człowieka
Fot. AP
Maraton Pisania Listów został zorganizowany w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze w 66 rocznicę uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka Amnesty International. Potrwa on do dzisiaj (12 grudnia).

- Im więcej listów napiszemy, tym większa szansa, że uda nam się poprawić los danego bohatera lub bohaterki - informują organizatorzy. - Zapraszamy wszystkich, młodych i tych starszych do przyjścia do naszej placówki, by pomóc prześladowanym na całym świecie. Kogo bronimy w tym roku? Ukraińskiego reżysera, aresztowanego przez rosyjskie służby, chińską aktywistkę uwięzioną za pokojowe protesty i kobiety z RPA walczące o dostęp do opieki zdrowotnej - dodają
Kinga Kokoszka apeluje, by poznać historię bohaterów i napisać dla nich list.
- List można napisać według wzoru, ale też samodzielnie – dodaje Jan Łuć. - Można pisać w języku angielskim, hiszpańskim, ale także po polsku. W liście należy przedstawić, czego oczekujemy od władz danego kraju. Bądźmy rzeczowi, używajmy formuł grzecznościowych. Podpiszmy się imieniem i nazwiskiem, podajmy swój adres. W ten sposób pokażemy, że się nie boimy, nie jesteśmy anonimowi. Nie zajmie to wiele czasu, a wszystkie formalności załatwia nasza placówka – zachęca.
Akcja została zainicjowana i prowadzona przez polską organizację pozarządową Amnesty International. W Polsce po raz pierwszy odbyła się w 2001 roku. „Żerom” w tym programie uczestniczy od drugiej edycji.
- Co roku odbywa się w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, czyli 10 grudnia. W tym dniu oprócz pisania listów, mamy wystawę poświęconą prawom człowieka oraz kiermasz, z którego dochód trafi do Caritas Polska. Uczniowie często zadają pytanie, czy pisanie listów się sprawdza? Oczywiście, mamy informacje, komu w ten sposób udało się pomóc – podsumowuje Mariusz Kokotowski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group