Środa, 3 marca
Imieniny: Maryny, Tycjana
Czytających: 7828
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Łatwiej i milej do książek. W podjeleniogórskich gminach

Środa, 23 lutego 2011, 13:50
Aktualizacja: 14:27
Autor: Agrafka
REGION: Łatwiej i milej do książek. W podjeleniogórskich gminach
Fot. Agrafka
W Janowicach Wielkich, Komarnie oraz w Radomierzu odbyło się dzisiaj otwarcie gminnych bibliotek, które dzięki uczestnictwu w programie ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Infrastruktura Bibliotek” przeszły renowację.

W Janowicach Wielkich czyta książki co czwarty mieszkaniec, dlatego też zaistniała potrzeba przeprowadzenia remontu miejskiej biblioteki. W ubiegłym roku gminna biblioteka w Janowicach Wielkich aplikowała do programu ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod nazwą „Infrastruktura Bibliotek”.

– Celem programu było podniesienie standardu bibliotek publicznych, w tym także standardów estetycznych. W programie wzięło udział 290 bibliotek, z których 79 zostało pozytywnie ocenionych. Znaleźliśmy się w tej szczęśliwej grupie, która uzyskała 95 tysięcy 125 złotych, w tym 70 tysięcy udało się pozyskać z ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – powiedziała Teresa Błaziak, kierownik biblioteki publicznej w Janowicach Wielkich.

W bibliotece tej zostało wszystko odnowione: ściany pomalowano, wstawiono nowe okna, utworzony został kącik dla najmłodszych dzieci do edukacyjnej zabawy, jedną z sal przeznaczono na typowo biurowe pomieszczenie dla księgowej.

Natomiast w Radomierzu i w Komarnie została wymieniona stolarka okienna oraz drzwiowa, naprawiono podłogi i odnowiono ściany. – Jesteśmy dumne z tego, że pozyskałyśmy tak duże środki w tamtym roku, gdyż w tym roku już byłaby to mniejsza suma, ponieważ ministerstwo finansuje jedynie 40 procent wydatków, czyli znacznie mniej niż w tamtym roku – dodała Teresa Błaziak.

– Nie tylko boiska, nie tylko sport, nie tylko komputery, ale także książki są bardzo ważnym czynnikiem w rozwoju młodzieży. W dzisiejszych czasach trudno jest młodych ludzi oswajać z tymi książkami i uczyć miłości do słowa pisanego na papierze. Dzięki temu, że biblioteki teraz wyglądają inaczej, zachęcą młodzież do częstszego odwiedzania. Chciałbym, aby również Trzcińsko doczekało się remontu swojej biblioteki – powiedział Kamil Kowalski, wójt gminy Janowice Wielkie.

W uroczystym otwarciu uczestniczył dyrektor wydziału kultury starostwa jeleniogórskiego Kazimierz Raksa, a także liczna delegacja z Książnicy Karkonoskiej z Jeleniej Góry z p.o. dyrektor Alicją Raczek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group