Poniedziałek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 8926
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: „Lato w teatrze”: – łamanie języka

Poniedziałek, 13 lipca 2009, 12:41
Aktualizacja: Środa, 15 lipca 2009, 13:05
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: „Lato w teatrze”: – łamanie języka
Fot. TEJO
Drugi tydzień działań rozpoczęli dziś uczestnicy warsztatów „Lato w teatrze”, których turnus trwa w Jeleniogórskim Centrum Kultury. Do premiery pozostało sześć dni. Adepci sceny wciąż pracują nad przygotowaniem spektaklu „Histeryja”.

Łukasz Duda ze swoimi podopiecznymi szlifował mimikę. Młodzi ludzie ćwiczyli rozmaite grymasy twarzy, którymi wyrażają emocje w epizodzie z Parysem. Nie zabrakło też elementów akrobatyki, które także składają się na sceny antyczne.

Ćwiczeniom dykcji była z kolei poświęcona część zajęć z Tadeuszem Rybickim. Uczestnicy mieli za zadanie bezbłędne wymówienie rzadko spotykanych aliteracji i innych językowych łamigłówek. O ile „poczmistrz z Tczewa” nie sprawił większych kłopotów, to „lojalna Jola, Jola lojalna” okazało się nieco trudniejsze. Zaś zdanie: „Wyindywidualizowaliśmy się z rozentuzjazmowanego tłumu, który oklaskiwał przyindywidualizowane, przekarykaturalizowane i przeliteraturalizowane dzieło” – okazało się dla wielu granicą nie do pokonania.

Daniel Jacewicz poświęcił swoje zajęcia, które odbyły się już z częścią scenografii do „Histeryji” w tle, opracowaniu poszczególnych, indywidualnych etiud. Instruktor zwracał uwagę na prawdziwość gestów, energię wkładaną w rolę, a także ekspresję ruchu.

Poniedziałek jest bardzo pracowitym dniem na warsztatach „Lato w teatrze”, bowiem uczestnicy po przerwie na obiad wrócą, aby kontynuować zajęcia aż do godz. 20. – Kiedy jesteśmy już rozgrzani, musimy zazwyczaj kończyć. Dziś postaramy się wykorzystać potencjał, który zbierze się w nas w całym dniu pracy – mówi Łukasz Duda.

„Lato w teatrze” to projekt Instytutu Teatralnego im. Raszewskiego w Warszawie, który – wspierany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – trwa aktualnie na 9 scenach w całej Polsce. W Jeleniej Górze warsztaty są możliwe dzięki wsparciu urzędu miasta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group