Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 3797
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: „Lato w teatrze”: echa walki

Sobota, 11 lipca 2009, 12:21
Aktualizacja: 12:22
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: „Lato w teatrze”: echa walki
Fot. TEJO
Bojowymi okrzykami oraz monumentalnymi pieśniami brzmiało dziś Jeleniogórskie Centrum Kultury, gdzie już piąty dzień trwa pierwszy turnus warsztatów „Lato w teatrze”. Uczestnicy imprezy ćwiczyli scenki batalistyczne, a także nagrywali podkłady dźwiękowe do przedstawienia „Histeryja”. Budowali też kolejne sceny.

Kacper Ziemianin opracował muzykę, w rytm której młodzi adepci sceny pod opieką Łukasza Dudy ćwiczyli dziś sceny walki o Troję. Młodzi ludzie wcielili się w antycznych wojowników i wojowniczki. Przy improwizowanych gestach strzelania z łuków i rzucania włóczniami wylewali siódme poty. A odpowiedni klimat muzyki tworzył bitewną aurę.

Podczas gdy Daniel Jacewicz z grupą oraz rzeczonym Kacprem Ziemianinem nagrywali podkłady dźwiękowe do „Histeryji”, grupa Tadeusza Rybickiego ćwiczyła koncentrację, której będzie wymagała jedna ze scen. Poszczególni uczestnicy spektaklu musieli przejść „po linie” z zamkniętymi oczami improwizując przy tym rozmaite ruchy. Oczywiście „lina” była tylko symboliczna, ale sam efekt przejścia na widzach powinien zrobić spore wrażenie.

Rozpoczęły się także przygotowania do innej sceny z płachtami papieru pakowego. Ten wydawać by się mogło mało oryginalny rekwizyt – ku zaskoczeniu samego instruktora – bardzo podobał się młodzieży. Tadeusz Rybicki podkreślił też, że w teatrze ważna jest kreacja artystyczna, która nawet z niewielkiego elementu może stworzyć fundamentalną scenę dla danego przedstawienia.

Jak będzie przebiegała praca nad „Histeryją”? Do tego wrócimy w poniedziałek. Jutro uczestnicy „Lata w teatrze” mają dzień wolny. Po niedzieli ruszają pełną parą przygotowania do sztuki, bo do premiery coraz mniej czasu: to już za sześć dni, w niedzielę, 19 lipca o godz. 19 przy ul. Bankowej w siedzibie JCK.

„Lato w teatrze” to projekt Instytutu Teatralnego im. Raszewskiego w Warszawie, który – wspierany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – trwa aktualnie na 9 scenach w całej Polsce. W Jeleniej Górze warsztaty są możliwe dzięki wsparciu urzędu miasta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group