Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 8287
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Latarnia przewróciła się na autobus

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 21 grudnia 2007, 14:06
Aktualizacja: Sobota, 22 grudnia 2007, 7:35
Autor: ROB
Fot. ROB
Słup runął na przystanek, na szczęście nikomu nic się nie stało: na przystanku nie było pasażerów. Latarnia była w fatalnym stanie, jak większość w Jeleniej Górze.

Do zdarzenia doszło dzisiaj (piątek) przed południem na przystanku „Pod Koroną” w Cieplicach. Samochód osobowy podczas cofania zahaczył o lampę. – Ledwo ją dotknął, a ta padła ścięta jak zapałka – opowiada świadek zdarzenia.

Osuwając się latarnia otarła się lekko o autobus, który na tym przystanku miał pętlę. Na szczęście nikt nie ucierpiał, gdyż nie było w nim pasażerów. – Latarnie są przerdzewiałe, strach tutaj stać – mówi Andrzej Białas, taksówkarz z Jeleniej Góry. – W ubiegłym roku na moich oczach przewróciła się lampa za przystankiem. Wystarczył lekki podmuch wiatru. Tuż obok stał człowiek, cud, że go nie przygniotła.

O tym, że oświetlenie w mieście jest w kiepskim stanie, pisaliśmy już kilkakrotnie. Jak wyliczyli urzędnicy, na wymianę i modernizację oświetlenia w Jeleniej Górze potrzeba ponad 2,3 mln złotych. Miasto planuje, że słupy i świetlówki zostaną wymienione w ciągu 2–3 lat.

– Sprawca zdarzenia, czyli kierowca, który uderzył w słup, dostał mandat karny. Jednocześnie policja zobowiązała odpowiedzialne służby do sprawdzenia stanu technicznego wszystkich latarni w mieście – podkreśla nadkom. Edyta Bagrowska z Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~bb 21-12-2007 14:17
"Latarnie są przegniłe" ??????????? przerdzewiałe raczej
BoaPL 21-12-2007 14:20
To juz druga w tym miesiacu o ktorej wiem. Kiedy nasze wladze cos z tym zrobia? Nie moga zaslaniac sie wiecznie poprzednikami. Do roboty panie i panowie dopuki ktoras latarnia nie zabije kogos!!!!
MaxMad 21-12-2007 14:35
Na parkingu przed wodnikiem w cieplicach leży druga, już chyba z tydzień...
piipi 21-12-2007 14:36
....a moze to ten znowu " Uczciwy Laternik" tam rozrabia......(przyp.artykul z 17.12.).........
piipi 21-12-2007 15:08
.....dobrze ,ze nie stracilam pracy....,bo u Patrycji "cienko" z nia....%$
~adi 21-12-2007 15:40
jak jakiemuś urzędasowi albo energetykowi spadnie na łeb to wtedy sięza to wezmą.
~Normaly 21-12-2007 16:04
To że wymiana ich dużo kosztuje to mieszkańców nie obchodzi bo my czynsze i podatki płacimy i chcemy bezpiecznie spacerowac a ten kierowca niewinnie dostał mandat bo to ze jej dotkną to wcale nie znaczy ze ją uszkodził bo czemu ma on płacic za lata eksploatacji z własnego ubezpieczenia i jeszcze zniżki tracic to energetyka powinna kare zapłacic za stan tej latarni i zato że była skorodowana i kolorystycznie mieszała się z tłem wkońcu to tylko ulica anie wojsko żeby latarnie były w rdzawe moro ustrojone
~lila 21-12-2007 16:41
Chlopaki do dziela ile zlomu a swieta TUZ TUZ
~hihi 21-12-2007 17:00
A ja nie płacę czynszu i nie chcę latarniiii :):):):):)
~Ostrzegałem 21-12-2007 17:29
PREZYDENT MIASTA JELENIEJ GÓRY Oświetlenie uliczne w Jeleniej Górze Stan obecny i propozycje koniecznych zmian Wg art. 18 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy „Prawo energetyczne” – oświetlenie miejsc publicznych, ulic, placów i dróg znajdujących się na terenie gminy (miasta) należy do zadań własnych gmin i miast. Do końca 2003 r. środki na finansowanie oświetlenia dróg publicznych: krajowych, wojewódzkich i powiatowych w granicach miast na prawach powiatu pokrywane były z budżetu państwa. Od 2004 r. zadania te zostały przekazane do gmin i miast. Co składa się na koszty finansowania oświetlenia ulicznego (drogowego)? Po pierwsze – koszt projektu i budowy każdej linii oświetlenia, po drugie – koszty eksploatacji tegoż oświetlenia, na które składają się: · koszty opłat za zużytą energię elektryczną, · koszty konserwacji oświetlenia m.in. wymiana spalonych źródeł światła, usuwanie awarii, malowanie słupów, pomiary eksploatacyjne i in. Jak wynika z ustawy z dn. 29 stycznia 2004 r. „Prawo zamówień publicznych” wyłanianie wykonawcy budowy oświetlenia ulicznego realizowanej ze środków publicznych jak też wyłanianie wykonawcy konserwacji oświetlenia ulicznego wymaga ogłoszenia przetargów. Jak to wygląda w Jeleniej Górze? Budowa nowych linii oświetlenia ulicznego jak dotychczas była poprzedzana ogłaszaniem przetargów w celu wyłaniania wykonawców kolejnych inwestycji, natomiast wykonawca konserwacji oświetlenia ulicznego w Jeleniej Górze jest od „niepamiętnych” czasów ten sam; jest nim Zakład Energetyczny, obecnie EnergiaPro Koncern Energetyczny S.A. Oddział w Jeleniej Górze, mimo, że zgodnie z art. 142 pkt 1 i 2 ustawy Prawo zamówień publicznych umowy, w których występują środki publiczne zawiera się na czas oznaczony, nie dłuższy niż 4 lata. Prawdopodobnie obecny „żelazny” czy raczej „energetyczny” wykonawca konserwacji oświetlenia w mieście ma w nieskończoność przedłużaną umowę podpisaną jeszcze przed transformacją ustrojową w Polsce. Ale jeżeli nastąpiła transformacja ustrojowa, to czy nie powinny ulec zmianie lub być unieważnione zawarte w poprzednim okresie umowy, które są jaskrawo sprzeczne z obowiązującym obecnie prawem? Mógłby ktoś powiedzieć, że mimo braku procedury prawnej przy wyłanianiu wykonawcy konserwacji oświetlenia w mieście, obecny wykonawca wykonuje pełny zakres konserwacji, jaki zgodnie z racjonalnym postępowaniem powinien od niego żądać Urząd Miasta. Nic bardziej mylnego, wystarczy przejść się lub przejechać po ulicach Jeleniej Góry – widać krzywe skorodowane słupy oświetleniowe, na wielu których są zamontowane energochłonne, wyeksploatowane oprawy. Stan techniczny niektórych słupów oświetleniowych zagraża obecnie użytkownikom ulic, nie mówiąc o wrażeniach estetycznych. Winę za taki stan rzeczy ponosi Urząd Miasta Jeleniej Góry, który zgodnie z ustawą „Prawo energetyczne” jest odpowiedzialny za oświetlenie uliczne w mieście. I tej odpowiedzialności nie zdejmuje przekazanie ostatnio oświetlenia ulicznego Jeleniej Góry do Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów. Istnieją jeszcze problemy natury technicznej i prawnej. Punkty zapalania większości obwodów oświetlenia ulicznego w Jeleniej Górze tj. wyłączniki, bezpieczniki, zegary astronomiczne i liczniki energii elektrycznej znajdują się w stacjach transformatorowych, które są własnością EnergiaPro..., która na pewno nie wyrazi zgody (i chyba słusznie), aby inny wykonawca konserwacji oświetlenia miał do nich wstęp. Aby zatem „urynkowić” konserwację oświetlenia w mieście należy najpierw „wyprowadzić” punkty zapalania oświetlenia ze stacji transformatorowych, montując obok nich szafki oświetleniowe. Problem natury prawnej polega na przyznawaniu się przez EnergiaPro... do własności znacznej części linii oświetleniowych w mieście. Na ile jest to udokumentowana własność, a na ile poczucie własności polegające na przejęciu do eksploatacji przez ówczesny Zakład Energetyczny linii oświetleniowych wybudowanych przez miasto, powinny rozstrzygnąć istniejące być może w archiwach dokumenty. Sprawą tą powinny zająć się powołane z obu stron zespoły prawników. Biorąc pod uwagę konieczność postępowania zgodnie z obowiązującym prawem, oraz przyszłe korzyści wynikające z urynkowienia wykonywania konserwacji oświetlenia w mieście, proponowane rozwiązanie należy wcielić w życie. Wymaga to wytrwałości i determinacji. Miejmy nadzieję, że obecnym nowym władzom miasta tej wytrwałości i determinacji nie zabraknie. Jelenia Góra, 17.01.2007 r. Do wiadomości: 1. Kluby Radnych Jeleniej Góry. 2. Środki masowego przekazu. Prezes Zarządu ROPOiWzK w Jeleniej Górze Grzegorz Niedźwiecki
~JeleniogórzaninT 21-12-2007 19:57
Nie tak dawno na wysepce przy tym samym skrzyżowaniu runął słup z dwiema lampami- oczywiście przewrócił się ze starości. Az strach iść chodnikiem, zwłaszcza przy wietrznej pogodzie, gdyż w każdej chwili może runąć kolejna lampa.W naszym mieście chyba z 90% latarń wymaga natychmiastowej wymiany!
~_rymcycymcy___ 21-12-2007 20:01
Jak można nie zauważyć przy cofaniu latarni :))) Przecież tam mogła stać jego teściowa. Powinni mu zabrać prawko ;)
Patol 21-12-2007 20:06
TO przecież jeszcze nowa latarnia była. Pamietam jak jąmontowali parę lat temu...
~mieszkaniec 21-12-2007 20:37
Proponuję jako ciekawostkę obejrzeć ciąg latarnii na początku ulicy Wyczółkowskiwgo. Przerdzewiały u podstawy na wylot za starości i tylko kwestią czasu jest to ,że zaczną się przewracać. Tylko czekać na jakiś wiaterek i nieszczęście gotowe. Ciekawe kto będzie płacił odszkodowania za ewentualne zniszczenia zaparkowanych aut?????
piipi 21-12-2007 20:43
......Patol na pewno tam "susial"......a montowal to on zamek Chojnik-klocki....
piipi 21-12-2007 20:46
....miala szczescie ta tesciowa ,bo pojechala po zarowke........Latarnia nie swiecila , bo zarowka sie spalila....
~ttt 21-12-2007 21:19
czyzby to byl diabel
~Ja 21-12-2007 23:11
Miasto ma na wymianę nawierzchni na wiadukcie nie wiadomo po co a latarnie które ledwo święcą albo jak w tym przypadku przewracają się już nie ma !! :[
~Emeryt 21-12-2007 23:38
No i widzisz Pan Panie Niedźwiedzki - ładnie to Pan wyrychtował, rozumiem, że właściciel lamp ulicznych to Urząd Miasta, który przekazał je do MZDM... więc kto w końcu za to odpowiada? A po drugie: mówiłem, zamiast wywalać na szybko 1.5 miliona zł na te kamery przy semaforach (które notabene wcale nie sprawdzają się bo korki jak były tak są a ludzie aby przeleźć nie wiedzą że trzeba naciskać przycisk - np. około dawnego Pewexu) to teraz byłoby na te lampy, które przynajmniej świecą! Ot gospodarka publicznymi pieniędzmi w wykonaniu Urzędu Miasta i MZDM. Czy ten nasz uczony Prezydent śpi? Czy nie widzi co wyrabiają? Ale są ponoć sukcesy - Akademia oddała czy sprzedała miastu akademik na Wyczółkowskiego z przeznaczeniem na slumsy...
~cieplik 22-12-2007 11:17
Panie rezydencie,jeżeli to wszystko Pana przerasta to trzeba władzę oddać komuś kto się na tym zna,pozdrawim.
~akrim 22-12-2007 17:51
to skandal
~xxx 24-12-2007 9:45
jak będą wymieniać te latarnie tak jak sygnalizacje świetlną to Jelonka padnie...kasy tyle wżucą i g z Tego będzie...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group