Niedziela, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 5519
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Łamanie barier przez miłość do sztuki

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 25 maja 2009, 12:38
Aktualizacja: Wtorek, 26 maja 2009, 8:04
Autor: TEJO
Fot. TEJO
W ogrodach Muzeum Karkonoskiego trwa w poniedziałek VIII Dolnośląski Integracyjny Plener Artystyczny Jelenia Góra 2009. Uczestniczą w nim niepełnosprawni z Polski i Niemiec, których w tworzeniu niezapomnianych dzieł sztuki wspomagają studenci Kolegium Karkonoskiego.

Tworzą ze wszystkiego, co się da wykorzystać jako materiał do obrazu, rzeźby czy też innej instalacji plastycznej. Z makaronu, materiału, suchych roślin. Malują na szkle, rzeźbią w modelinie. Powstają prace niezwykłe, bo wykonane w ciągu kilku godzin przy współpracy ludzi o różnych stopniach niepełnosprawności oraz studentów Pedagogiki Opiekuńczej i Resocjalizacji Kolegium Karkonoskiego.

– Ta akcja bardzo pomaga w integracji i pozwala dowartościować osoby niepełnosprawne – mówi Mirosława Cichocka, pełnomocnik prezydenta ds. niepełnosprawnych, która obserwowała powstawanie prac. Wszystkich już po raz ósmy gości Muzeum Karkonoskie, które udostępniło swój dziedziniec. W plenerze uczestniczy pięcioosobowa reprezentacja z Niemiec, z Zittau (Żytawa), – Przyjechaliśmy z Liebenshilfewerk (odpowiednik naszych Warsztatów Terapii Zajęciowej). Ucz 338 pensjonariuszy – informuje Sabine Thieme, opiekunka grupy.

Przyjechali niepełnosprawni wytypowanych przez kierowników Warsztatów Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym z Dzierżoniowa, Głogowa, Jeleniej Góry, Wałbrzycha oraz z WTZ w Świerzawie i warsztatów przy Fundacji „Niepełnosprawnym i Oczekującym Pomocy” ze Zgorzelca a także z Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Jeleniej Górze.

Dla Natalii, studentki drugiego roku Kolegium Karkonoskiego, warsztaty to niezapomniana przygoda. – Jestem tutaj pierwszy raz. Bardzo mi się podoba, tym bardziej, że świetnie dogadałam się z moją „drugą połową”, czyli dziewczyną, z którą wspólnie tworzymy – mówi jeleniogórzanka. Razem z Lenewą z WZT z Lubania panie wykonały pracę zatytułowaną „Wazon miłości”. Nie wykluczone, że zawiązała się przyjaźń: uczestniczki wymienią się numerami telefonów, aby nie tracić kontaktu.

W programie warsztatów jest wspólny posiłek. Najciekawsze prace zostaną wybrane przez jurorów. Część z nich będzie można podziwiać w salach Muzeum Karkonoskiego. Niezależnie od wyniku na pochwałę zasługują wszyscy twórcy, których aktywność w powstawanie dzieł utwierdza organizatorów w słuszności przeprowadzania tych integracyjnych warsztatów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

piipi 25-05-2009 14:57
~Sztuka jest ..*PIEKNEM,ktore kocha wszystkich ludzi ! ~Bravo ..*Fajni Artysci...piekno mieszka w waszych serduszkach,a to wasze utalentowane lapki nam pokazaly !
~apuk 25-05-2009 15:33
Takie akcje pozwalają mi mieć nadzieję, że nie wszystko stracone... i mam na myśli nie tylko Artystów, ale przede wszystkim towarzyszącą im młodzież
~Studenciak KK 25-05-2009 17:45
a i ja tam byłem, sok i wodę piłem... :) a oprócz tego na dodatek malowałem :) a tak na poważnie plener jak najbardziej udany... zabawa była przednia, myślę, że w przyszłym roku również będę w nim uczestniczył :)
~studentka KK :) -k.b. 25-05-2009 17:55
zarąbiste przeżycie! polecam wszystkim! Ci ludzie nie są niepełnosprawni, są tak samo sprawni jak my, a jak ktoś uważa inaczej to znaczy, że on jest niepełnosprawny. Ci ludzie potrafią wiele rzeczy, są sympatyczni, mili, a przede wszystkim pozytywnie nastawieni na świat. żałuję, że po raz pierwszy byłam na takim plenerze, ale mam nadzieję, że za rok uda mi się to powtórzyć :) pozdrawiam wszystkich uczestników z KK :)
~**** 25-05-2009 20:49
niech tam redakcja zmieni lepiej tworzenie z modeliny, na tworzenie z GLINY! bo to przeogromna roznica! redakcja niech sie lepiej zacznie orientowac w sprawach o ktorych chce pisac...
~ono 26-05-2009 0:33
Super sprawa, a przy okazji pozdro dla transwestyty - piipi.
~Akcyza 26-05-2009 16:53
Nie tylko jest pomyłka w "tworzeniu z modeliny”, ale także błąd w danych nie Lenewa, a Ewa! Nie ma takiego imienia jak Lenewa! A co do pleneru to naprawdę impreza była udana i naładowała mnie pozytywną energią! Pozdrawiam uczestników!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group