Niedziela, 11 czerwca
Imieniny: Benedykta, Feliksa
Czytających: 6744
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Łagodniejszy wyrok dla byłego proboszcza

Piątek, 22 października 2021, 6:55
Autor: WAC
Jelenia Góra: Łagodniejszy wyrok dla byłego proboszcza
Fot. archiwum
Na karę czterech lat pozbawienia wolności skazał Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze byłego proboszcza parafii w Ruszowie Piotra M.

Proces przed jeleniogórskim Sądem Okręgowym był wynikiem apelacji jaką złożyła obrona byłego duchownego od wyroku jaki w marcu tego roku zapadł w Sądzie Rejonowym w Zgorzelcu. Wtedy to Piotr M. za dwa przestępstwa o charakterze seksualnym wobec nieletnich został skazany na 5 lat więzienia. Piotrowi M. zarzucono wtedy dopuszczenie się innych czynności seksualnych wobec dwóch lekko upośledzonych intelektualnie dziewczynek, które w okresie od września 2018 roku do maja 2019 roku były przygotowywane przez niego do pierwszej komunii. Wobec mężczyzny orzeczono też: dożywotni zakaz zajmowania stanowisk związanych z opieką i wychowywaniem dzieci, zakaz zbliżania i kontaktowania się z pokrzywdzonymi na okres 15 lat oraz obowiązek zapłaty nawiązki na rzecz każdej z pokrzywdzonych w kwocie po 25 tys. zł.

Sąd drugiej instancji zdecydował o złagodzeniu tego wyroku gdyż uznał, że brak jest dowodów na to, że u jednej z pokrzywdzonych działanie skazanego spowodowało obrażenia ciała, a także wyeliminował z opisu czynu oraz kwalifikacji prawnej zapis o wykorzystaniu stanu bezradności pokrzywdzonego przy przestępstwach seksualnych. Wyrok jest prawomocny. Strony mogą jeszcze złożyć wniosek o jego kasację do Sądu Najwyższego.

Przypomnijmy. Sprawa rozpoczęła się pod koniec maja 2019 roku gdy matka jednej z dziewczynek zgłosiła swoje podejrzenie na policję. Wówczas Prokuratura Rejonowa w Zgorzelcu niezwłocznie poleciła zatrzymanie księdza, a po potwierdzeniu doniesienia, skierowała do sądu skuteczny wniosek o jego tymczasowe aresztowanie. Przeprowadzone drobiazgowe śledztwo doprowadziło do ujawnienia kolejnej pokrzywdzonej, a w październiku 2019 gotowy był akt oskarżenia wobec Piotra M.

Twoja reakcja na artykuł?

1
3%
Cieszy
1
3%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
15
41%
Złości
20
54%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (28)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Plac Ratuszowy czy Piastowski, który bardziej zachęca do spacerów?

Oddanych
głosów
371
Plac Ratuszowy
11%
Plac Piastowski
60%
Wolę miejskie parki
30%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group