Sobota, 21 maja
Imieniny: Tymoteusza, Wiktora
Czytających: 6094
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Łagodnie za znieważenie

Sobota, 14 maja 2005, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 21 stycznia 2006, 9:45
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
JELENIA GÓRA Antypolskie wystąpienie grupy Niemców nie zostało ukarane.

Sąd warunkowo umorzył postępowanie w sprawie trzech Niemców, którzy rozlepiali antypolskie plakaty. Oskarżeni nie godzą się jednak z uzasadnieniem wyroku.
Na ławie oskarżonych zasiedli Jurgen H.-D. (radny Goerlitz z ramienia prawicowej DSU) oraz dwaj jego koledzy Robert G. i Stephan R. Dojechali na rozprawę w Jeleniej Górze z kilkugodzinnym opóźnieniem, ponieważ w drodze mieli niegroźny wypadek.
Niemcy zostali oskarżeni o znieważenie narodu polskiego oraz o nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych po tym, jak w maju i lipcu 2004 roku w Jeleniej Górze, Piechowicach, Szklarskiej Porębie, Karpaczu i Bolesławcu rozlepili ponad 30 antypolskich plakatów. Informowały one m.in. o rzekomych masowych zbrodniach popełnianych na Niemcach przez Polaków i Czechów w czasie i po zakończeniu II wojny światowej. Podczas zatrzymania oskarżonych znaleziono u nich kilkaset plakatów przygotowanych do wywieszenia.
Sąd uznał, że czyn Niemców ma znikomy stopień społecznej szkodliwości. Treść plakatów była bowiem w języku niemieckim i niewielu Polaków je zrozumiało. Jednocześnie w uzasadnieniu stwierdzono, że plakaty obrażały naród polski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group