Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 1814
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Lądowanie samolotów pasażerskich w polu

Wiadomości: Region Jeleniogórski
Środa, 2 stycznia 2008, 7:25
Aktualizacja: Czwartek, 3 stycznia 2008, 8:05
Autor: MAR
Wizualizacja lotniska w pobliżu Starej Kamienicy
Fot. Archiwum
Między Rybnicą a Kromnowem za kilka lat powstanie lotnisko dla maszyn przewożących do 60 osób. Tak planuje grupa przedsiębiorców, a działania te wspiera samorząd powiatowy i gminny.

Już w poprzedniej kadencji samorządowej prezydent Jeleniej Góry Józef Kusiak obiecywał aeroklubowi pomoc w budowie utwardzonego pasa dla samolotów. Dzięki niemu w Jeleniej Górze miałyby lądować tzw. powietrzne taksówki i małe samoloty pasażerskie. Minęło kilka lat i o planach budowy tego pasa zrobiło się cicho. Teraz za wybudowaniem utwardzonego pasa na lotnisku przy ulicy Łomnickiej optuje prezydent Marek Obrębalski, jednak i on nie znalazł pieniędzy na ten cel.

A na budowę lotniska w Starej Kamienicy, do której będzie można dojechać z Jeleniej Góry w ciągu 10 minut, podobno są już obiecane pieniądze. Mają tam powstać dwa pasy, dla samolotów pasażerskich do 60 osób, czyli tzw. ATR. Inwestorzy planują zająć 78 hektarów których właścicielem jest Agencja Nieruchomości Rolnych.

– To jest spółka, która chce od zaraz rozpocząć inwestycję, ale na przeszkodzie stoi rolnik, który wydzierżawił grunty przeznaczone pod lądowisko na 10 lat od Agencji – wyjaśnia starosta jeleniogórski Jacek Włodyga.

Przewozy pasażerskie drogą lotniczą stają się jednym z warunków rozwoju Jeleniej Góry. A to dlatego, że stan dróg jest kiepski, miasto jest też w rejonie górskim. Poważny inwestor z Europy czy z drugiego krańca Polski nie przyjedzie do Szklarskiej Poręby, Karpacza czy Jeleniej Góry, jeśli będzie musiał jechać kilkanaście godzin po dziurawych drogach.

To samo dotyczy ludzi zamożnych, którzy chcieliby odwiedzić nasz rejon, ale nie chcą spędzać w samochodzie pół dnia. 350 kilometrów z Poznania to samochodem 5 do 6 godzin. Podróż samolotem to niecała godzina.

Niemieckim śladem
Miejsce obok Starej Kamienic, nie jest wymysłem wyobraźni urzędników. – Tam w czasie II wojny światowej było wojskowe lotnisko polowe. Niemcy takie lokalizacje wybierali bardzo starannie i brali pod uwagę wszystkie czynniki ważne w lotnictwie – mówi Zbigniew Martynowicz, szef jeleniogórskiego przedstawicielstwa Mercedes Benz, który w latach 90 był ostatnim dowódcą pułku myśliwskiego we Wrocławiu.

– Nikt nie zainwestuje pieniędzy w Jeleniej Górze, bo na lotnisku Aeroklubu Jeleniogórskiego zbyt często jest mgła, która mocno ogranicza, a często wręcz uniemożliwia wykonywanie lotów. To nie ma znaczenia dla lotów klubowych czy rekreacyjnych, ale dla lotnictwa pasażerskiego jest zbyt dużym obciążeniem.

Uważa, że lotnisko w Starej Kamienicy to najlepsze rozwiązanie dla kotliny z kilku powodów. Gdy w kotlinie jest mgła, w Starej Kamienicy najczęściej świeci słońce. Po drugie, ukształtowanie terenu. W Jeleniej Górze samoloty lądowałyby znad wzgórz, z wyższego pułapu niż w Starej Kamienicy, co zwiększa ryzyko wypadku przy podchodzeniu do pasa. Po trzecie wreszcie, Jelenia Góra ma mocno ograniczone możliwości rozbudowy, z dwóch stron lotnisko jest ograniczone drogą, z kolejnych – ujęcie wody i wreszcie zabudowania. A taka inwestycja, jeśli dojdzie do skutku, musi mieć możliwości rozwoju.

Jak zapewnia wójt Starej Kamienicy, Wojciech Poczynek, gmina chciałaby, żeby lotnisko powstało. – To oznacza nowe miejsca pracy, właściciele pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych mieliby więcej gości. Spowodowałoby wzrost cen nieruchomości w pobliżu. Żeby dojechać do lotniska, trzeba wybudować kilkaset metrów drogi do drogi krajowej, biegnącej przez Rybnicę. Lotnisko ułatwi nam też zdobycie środków na budowę drogi Rybnica – Kromnów, w tej chwili jest to polny dukt biegnący wzdłuż krawędzi projektowanego lotniska.

Jak wyjaśnia wójt Poczynek, gmina nie może nic zrobić z rolnikiem uprawiającym ziemię na terenie przyszłego lotniska, gdyż w planie zagospodarowania przestrzennego nie ma zapisu o przeznaczeniu ziemi pod lotnisko. – Prawdopodobnie w połowie przyszłego roku nowy plan zagospodarowania przestrzennego zostanie uchwalony. Wtedy będzie można wypowiedzieć dzierżawę. Mam też nadzieję, że powstanie lotniska ułatwi znalezienie inwestora mieszkańcowi Starej Kamienicy, który planuje wybudowanie pola golfowego – kończy wójt Poczynek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (28) Dodaj komentarz

ebee 2-01-2008 9:32
Oto kolejna wizja kilku nawiedzonych fantastów. Szkoda, że nierealna. Tak samo jak optymizm tych, którzy uważają ,,ze lotnisko przyciągnie biznes do Jeleniej Góry. Owszem też ,ale najpierw potrzebna jest przychylność władzy, konsekwencja w działaniu i przede wszyskim cel działania. A nasza jeleniogórska władza niestety do końca nie wie, czego chce. Działa sporadycznie bez konkretów. Nie radzi sobie. Realizacja prostych inwestycji idzie marnie. Przykładem jest np nieudolnie prowadzony remont dróg.Fuszerka goni fuszerkę, a wykonawcy kpią sobie z nadzoru władzy. Kolejny przykład to pseudointeligentna sygnalizacja świetlna i jeszcze większe korki w mieście. Walące się kamienice w centrum. Niezagospodarowany plac po dawnym Kilińskim.... Przykłady nieudolności kolejnych ekip rządzących Jelenią Górą można mnożyć. A na takie sprawy patrzą bogaci ludzie. Bo bogaty, to przeważnie ktoś siedzący w biznesie. I co mu da lotnisko 10 km od centrum miasta, jak do centrum dziś wjeżdża się nieraz godzinę. A potem nie ma i tak gdzie zaparkować. A jak już zaparkujesz, to zobaczysz marnie zaopatrzone sklepy z bazarowym towarem. O braku porządnej restauracji z dobrą kuchnią nie wspomnę. Moim zdaniem najpierw trzeba sprowadzić do miasta prawdziwego gospodarza ! Pozdrawiam: EBEE
piipi 2-01-2008 9:40
....ja juz 18.12.07 pisalam Wam w moim komentarzu o planie budowy nowego lotniska w Kotlinie.Przekazalam Wam rowniez rozklad odlotu "maszyn", a dzisiaj powtorze i tak :- do Kowar i Karpacza samolotem tam i z powrotem, - do Swieradowa-smiglowcem,a na "placowke"-szybowcem. Na Zaborze- balonem, Do Szklarskiej- odrzutowcem,a do kosciola - latawcem.....
~Tr 2-01-2008 9:56
Z Poznania jest 250km do tego nie całe a jedzie się nie 5-6, lecz 4 lub nawet często mniej godzin, zależnie od natężenie ruchu, to tyle tytułem poprawki
~kml 2-01-2008 10:29
z Poznania autem 250 km!
~First 2-01-2008 10:41
Kogos tu chyba Bog opuscil....
~Bart 2-01-2008 10:55
Najpierw należałoby zadbać o powstanie obiektów natury sportowo – rekreacyjnej w przeciwnym wypadku istnienie takiego lotniska będzie bezsensem! Co z tego, że będzie lotnisko jak nie będzie po co lądować w naszym regionie. Walory czysto historyczne nie wystarczą bo ile można zwiedzać i tak naprawdę co? Wieczorem goście zostaną w hotelowych pokojach bo w Jeleniej Górze brakuje takich atrakcji jak lodowisko z prawdziwego zdarzenia czynne cały rok czy chociażby aquaparku.
~jeleniogórzanka 2-01-2008 11:28
Gratuluję!!! W końcu coś się zaczyna dziać! Oby tak dalej!
~ulyssenardin 2-01-2008 11:30
Czas najwyższy by przestać rozmawiać o budowie lotniska i .............budować lotniska!! Mieszkańcy powiatu już nie chcą słychać kiedy powstanie tylko chcą zobaczyć jak budowa postępuje!!
piipi 2-01-2008 12:55
....jest w planie budowa lotniska, a czy nie lepiej "firmo" Poczynek & inni ,te pieniadze z U.E zainwestowac w ka...lizacje? Slyszalam, ze u was w waszych wioskach jest z tym kiepsko.......,a mamy JUZ XXI w ! . Jaki powazny buissnesman bedzie chcial "latac" tymi samolotami, jezeli przy Sudeckiej-hotelu nie ma nawet aktualnej prasy zagranicznej ! Nie pisze juz o "czystosci" hotelowej-sauny....Inne "przytulki"-hotele sa nie lepsze...., a moze Wladze Jelonki nie daja sobie rady z zlodziejami samochodow i maja w planie te samoloty......
~Nowy Rok 2-01-2008 13:06
Może Marek Nieudarek obieca jeleniogorzanom i to lotnisko? Przeciez ostatnio obiecal lotnisko w JG ale mu nie wyszlo. Teraz zbuduje nam, mieszkancom Jeleniej Gory lotnisko w Starej Kamienicy, aquapark we Wroclawiu, najwyzszy budynek w Polsce we Wroclawiu, peron we Wloszczowej i cos jeszcze, moze jakis obiekt turystyczny w Sopocie? W ten sposob spelni swoje obietnice wyborcze. Szkoda ze zapomnial, ze jest prezydentem Jeleniej Gory...
~ 2-01-2008 13:55
Po co nam lotnisko? Abyśmy mogli szybciej uciekać z JG i znowu wrócić, bo kochamy to miasto. A lotniska są zawsze daleko od miasta, bo hałasu na codzien nie życzy się nawet wrogowi.
liczyrzepa 2-01-2008 16:08
lotnisko to przeżytek, proponuje kosmodrom np. w Głębocku - to dopiero napędzi koniunkturę. EXPO murowane! Pomysł z lotniskiem dla jumbojetów w Starej Kamienicy przerabiali nasi włodarze juz za panowania wojewody Nalichowskiego, nawet gościli jakiś Szwedów-hochsztaplerów w tej sprawie. A piekne starokamieniczanki mamiono zatrudnieniem w charakterze stewardes. Takie wizje to nic innego jak przysłowiowe krojenie g..... laserem.
Patol 2-01-2008 16:47
Ja jade czasami z poznania 450 kilometrów! To i tak jest zaniżona wartość. A lotnisko bedzie spoko ;-) Powinno tam być od zawsze.
~RIKO 2-01-2008 17:10
ludzie czy niewidzicie,że to lotnisko będzie,tak jak inne sprawy,za którymi stoi biznes niemiecki,po prostu chcą mieć szybki dostęp do swoich fabryczek w których jesteśmy parobami,nasze wladze za łapówy wszystko sprzedadzą obcemu kapitałowi,za (takzw )srebrniki.w jelonce niemcy wykupują mieszkania i nikt o tym nie mówi.napisałbym więcej ale przy takiej władzy to jak głową w beton.
~_rymcycymcy____ 2-01-2008 17:42
Nie dziw się Liczyrzepo młodym Starokamieniczankom ...jumbojety działają na kobiety ! ;)
~BW 2-01-2008 17:52
Pomysł naprawdę dobry i także marzy mi się takie lotnisko z prawdziwego zdarzenia, ale niestety muszę zgodzić się z opinią Ebee. Smutek mnie ogarnia kiedy od ponad roku widzę szpecące ruiny w centrum miasta, także wtedy gdy widzę nieudolność urzędników przy inwestycji przy ul Kilińskiego, brak działań porządkowych w ka...le Młynówka, nic dziwnego że nikt nie chce tam zainwestować, smuci mnie fakt, że przy tak znakomitej lokalizacji turystycznej, miasto może nie upada, ale się nie rozwija, promocja miasta jest... chyba jej nie ma. Mam nadzieję, że urzędnicy nie tylko czytają to forum, ale wyciągną wnioski z tego czego pragną mieszkańcy JG. z pozdrowieniami
~kinga 2-01-2008 17:56
to tylko puste slowa to tak jak miał stanąc aqua park...i nic cicho!
MAWEŁ 2-01-2008 18:09
Nie narzekajcie. Nieopodal J.G buduje się wielki kompleks hotelowy. Nasze "mózgi" dobrze kombinują, żeby do Karpacza dojechać za Starej Kamienicy trzeba sunać przez koślawe rondo, potem przez zapchaną Bankową i do Sudeckiej. Niebawem ruszy średnicówka łącząca Maciejową z drogą na Szklarską Porębę i właśnie tą drogą będą jechali zamozni goście ze Starej Kamienicy przez Kromnów potem kawałek trasą czeską w kierunku J.G i wpadać bedą na ową śrdnicówkę by wypaść z niej na Sudecką a nią do Karpacza. Tylko co z tego będzie miała Jelenia Góra, skoro goście bedą ją omijać i sunąć prosto do Karpacza, gdzie będzie jedyny w tym regionie hotel z prawdziwego zdarzenia? ps. Dzięki władzo za sylwestra w innych miastach ludzie bawią się wspólnie pod gołym niebem nam zostają mieszkania lub niewietrzone dyskoteki.
panet 2-01-2008 18:21
Czy miastu nie przyda sie bardziej obwodnica od strony Karpacza i z drugiej srony obwodnica Zabobrza przez np .Jezow niz lotnisko?Takie wyuzdane projekty pisza ludzie ktorzy jezdza przez miasto na posiedzenie rady miasta z Cieplic..Nie widzac ze Jelenia Gora jest waznym miastem w ukladzie komunikacyjnym Dolnego Slaska.
panet 2-01-2008 18:35
Czy miastu nie przyda sie bardziej obwodnica od strony Karpacza i z drugiej srony obwodnica Zabobrza przez np .Jezow niz lotnisko?Takie wyuzdane projekty pisza ludzie ktorzy jezdza przez miasto na posiedzenie rady miasta z Cieplic..Nie widzac ze Jelenia Gora jest waznym miastem w ukladzie komunikacyjnym Dolnego Slaska.
~mk 2-01-2008 19:48
czy są firmy bukmacherskie gdzie można obstawiać zakłady, że Obrębalski wybuduje lotnisko w Jeleniej jeszcze w tej kadencji ? (postawię wszystkie pieniądze)
~jacekwyd 2-01-2008 20:36
W miejscu o którym mowa mialy stanąć hiszpańskie wiatraki,stoi nawet jeden do pomiaru siły wiatru. I co,juz się Wójtowi odwidziało i będzie teraz lotnisko?????????????
~_rymcycymcy___ 2-01-2008 23:13
Jacekwyd, bądźmy realistami. Jedyne ma szanse tam wystartować w najbliższej dekadzie, to ....hiszpańska mucha ;)
~Artur_Mx_1 2-01-2008 23:35
Kolejna za mała inwestycja, kto buduje lotniska dla samolotów do 60os. Paranoja...
~kt 3-01-2008 0:32
Ludzie zrozumcie że pieniądze na ka...lizacje , mieszkania czy drogi to różne paragrafy i różne źródła finansowania, nawet jeśli z Unii. A RIKO to niech postawi wysokie mury obronne dookoła swoich włości jak tak się boi Niemców i innych obcych. Turyści bedą oglądali skansen z pustelnikiem słuchającym jednego narodowego radyja. Do lotniska w Starej Kamienicy/Rybnicy były przymiarki na początku lat 90tych , ale kosztów nie mogły unieść władze lokalne. Pomysł dobry, jak turystyka dostanie kopa po wybudowaniu hotelu w Karpaczu na 1500miejsc i paru innych hotelików to bedzie jak znalazł !!!
~antyMarekO 3-01-2008 14:50
Nie mam nic przeciwko lotnisku, ale jak widzę jak się nasz pracowity prezydent zabiera za cokolwiek, to nie widzę tego. Teraz będzie się pochylał i poddawał a...lizie (zresztą jak wszystko inne od początku kadencj zamiast po prostu działać). Innym Panom też gratuluję - jeden rolnik na przeszkodzie do powstania lotniska - hehehehehehe. Rzeczywiście sprawa nie do przejścia. Jakby im rzeczywiście zależało, to by ten plan zagospodarowania w trymiga zmienili. Nie ma nasz region niestety dobrych gospodarzy i chyba nie będzie mieć - przykre.
~jarosz 30-03-2009 11:37
W Jeleniej Górze mieszkam 59 lat i ciągle słyszę o lotnisku w Starej Kamienicy. Wiele razy chodziłem na spacery w tym rejonie i jestem głęboko przekonany, że lotnisko tam nie powstanie dopóki gminą rządzi miejscowa klika z p. Poczynkiem na czele, który będzie blokował wszystkie zamiary budowlane, dopóty nie będzie miał z tego osobistych korzyści. Póki co, drogę z Rybnicy do Kromnowa (droga polna) okupują złodzieje samochodów. Jest to droga ucieczki przed policją, która się nie zapuszcza w ten rejon.
~mgła utrudnia loty 13-07-2009 17:36
to kupcie sobie radiolatarnie, wtedy mgła nie będzie wam przeszkadzała. Doszukuje się się (mam nadzieję że się mylę) jakieś korupcji. Areoklub przeniesie się za darmo do starek kamienicy a na terenie lotniska w łomnicy powstaną działki budowlane dla kolesi. sic!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group