Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 6609
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Laboratorium Szkła coraz bliżej

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 10 maja 2019, 7:09
Aktualizacja: Sobota, 11 maja 2019, 10:23
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze realizuje wspólny projekt z miastem Novy Bor z Czech (kraj liberecki), w ramach którego powstaje "Laboratorium szkła". Znajdą się w nim: piec do wytopu szkła, warsztaty i narzędzia. W obiekcie będą się też odbywały wykłady oraz wystawa poświęcona powojennym losom huty w Szklarskiej Porębie.

Zakończono już część budowlaną przedsięwzięcia, wkrótce przyjdzie czas na kolejne etapy inwestycji.

Budynek jest gotowy, teraz przystępujęmy do drugiego etapu - wyposażania tego obiektu - powiedziała Gabriela Zawiła, dyrektor Muzeum Karkonoskiego. - Mamy nadzieję, że od przyszłego tygodnia pojawi się ekipa wykonawców "serca" tego pomieszczenia, czyli będzie montowany piec szklarski - dodała szefowa placówki kultury znajdującej się przy ul. Matejki.

Zakłada się, że piec powstanie do końca maja, a następnie Laboratorium Szkła będzie wyposażone w drobniejsze elementy. Otwarcie laboratorium planowane jest na połowę lipca br.

Mamy najpiękniejszą kolekcję szkła w Polsce, największą wystawę szkła artystycznego w Polsce i chcemy pokazać to szkło od kuchni, stąd ta nazwa "laboratorium". Można będzie eksperymentować przy piecu, tworzyć witraże, grawerować, malować szkło - zapowiada G. Zawiła.

Wykonawcą robót budowlanych była firma Solar System sp. z o.o. z Jeleniej Góry, a wartość tej części inwestycji to niemal 1,5 mln zł. W sumie Laboratorium Szkła ma kosztować około 2,3 mln zł.

Twoja reakcja na artykuł?

5
71%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
14%
Złości
1
14%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~Anilana 10-05-2019 12:37
To jest bardzo ciekawe muzeum. Brawo!
~raf 10-05-2019 18:59
wyje...e pieniądze w błoto, pies z kulawą nogą nie przychodzi do tej padaki muzeum a Gabrysia rozp…...a kasę na swoje marzenie zamarzenie, kiedy prokurator się tym zajmie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~bolo12 10-05-2019 21:49
Powojenna historia szklarstwa w Szklarskiej Porębie , mam nadzieję z uwzględnieniem dewastacji huty Julia !!!!!!!!!!!!!!!
~Bast 11-05-2019 9:42
Wydaje mi się, że muzeum powinno zrobić coś, czego w okolicy nie ma. Jak będę chciał zobaczyć hutę to pojadę do Piechowic, Szklarskiej. A może ktoś się orientuje, jaki jest koszt uruchomienia takiego pieca. Bo on chyba nie będzie wygaszany - będzie musiał działać 24/dobę.
~raf 12-05-2019 17:12
do: ~Bast (9:42)
i tu trafione pytanie, niestety nikt tego nie bierze pod uwagę, Gabrysia zapłaci słone rachunki za gaz z naszych podatków, a co jak się bawić to się bawić, obok wynajęli lochy i trzepią kasę, tłumy zwiedzających, muzeum może tylko pomarzyć o takiej frekwencji, a Gabrysia rozp……a nie swoją kasę w najlepsze i nikt tego nie widzi w rzeczywistości kraju prawa i sprawiedliwości ?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group