Wtorek, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 7345
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Łabędzie (nie) na lodzie

Piątek, 27 stycznia 2006, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 marca 2006, 23:45
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Łabędzie (nie) na lodzie
Fot. tejo
Kilkadziesiąt łabędzi zimuje na gliniance przy ulicy Mickiewicza. Przebywa tam także znacznie więcej dzikich kaczek północnych. Dzięki dokarmianiu ptaki dobrze znoszą srogą zimę.

Mimo siarczystych mrozów nie zdarzyło się jeszcze, aby jakiś ptak przymarzł do części stawu, która jest pokryta lodem. Żaden osobnik nie trafił jeszcze do schroniska dla zwierząt, a zdarzało się to w trakcie poprzednich, znacznie bardziej łagodnych, zim.
Kaczki jakoś sobie radzą, natomiast łabędzie bez pomocy okolicznych mogłyby nie przetrzymać chłodnej pory roku.

Dzięki rurze wypływowej fragment stawu nie zamarza i to właśnie tam bytują ptaki. Jeszcze jesienią, z powodu wieści związanych z zagrożeniem ptasią grypą, niewielu ludzi decydowało się na dokarmianie łabędzi. Jednak z nadejściem zimy, ta postawa się zmieniła.

Ptaki dostają głównie czerstwy chleb, ale nie gardzą też ziarnem. – Lepiej jednak nie traktować stawu jak śmietnika i nie wrzucać zwierzętom wszystkich resztek z obiadu – mówi Eugeniusz Ragiel, kierownik schroniska dla małych zwierząt.
A tak niektórzy mieszkańcy czynią.

Ornitolodzy podkreślają, że łabędzie są z natury ptakami migrującymi, ale przystosowały się do zimowania w Polsce i od kilkunastu lat nie odlatują do ciepłych krajów. – Stało się tak nie tylko z powodu serii łagodnych zim, jakie mieliśmy ostatnio, ale również dlatego, że ludzie zaczęli ptaki dokarmiać – wyjaśnia ornitolog Krystyna Zalewska.

Zdaniem ornitologów przy takiej pogodzie jak obecna, wszystkie ptaki mają utrudniony dostęp do naturalnego pożywienia. Dlatego warto sypać ziarno do karmników, ale nie można tego czynić z przesadą. Zwierzęta mogą – tak jak łabędzie – uzależnić się od pomocy ludzi i zatracić częściowo instynkt samodzielnego zdobywania żeru.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group