Niedziela, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 11624
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Kwiat Kobiecości z młodzieżą

Piątek, 21 września 2018, 14:09
Aktualizacja: Środa, 26 września 2018, 6:07
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Kwiat Kobiecości z młodzieżą
Fot. Przemek Kaczałko
W ramach obchodów 100. rocznicy uzyskania praw wyborczych dla kobiet w Polsce, w Jeleniej Górze odbyło się wiele wydarzeń. Ostatnim z zaplanowanych było spotkanie dziewczyn z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 z przedstawicielkami Kwiatu Kobiecości – organizacji, która edukuje na rzecz walki z rakiem szyjki macicy i rakiem jajnika.

Jak podkreśliła organizatorka, profilaktyka jest bardzo ważna i stąd spotkanie z młodymi dziewczynami.

- Badania cytologiczne są bezbolesne, a młode dziewczyny nie koniecznie zajmują się takimi sprawami, stąd pomysł i przyjazd ogólnopolskiej organizacji Kwiat Kobiecości - powiedziała Aleksandra Głownia z Agencji Koncertowo-Wydawniczej Solo.
- Widząc te 120 dziewczyn wiem, że będą przeedukowane. Akcja "Młoda i zdrowa" prowadzona jest już od 10 lat, mniej więcej rocznie spotykamy się z 30 tysiącami dziewczyn. Rozmawiamy na temat cytologii, badań, profilaktyki. Zwracamy ich uwagę na ważne sytuacje w ich życiu - powiedziała Ida Karpińska, prezes ogólnopolskiej organizacji Kwiat Kobiecości.
- Dzięki temu, że edukujemy młode osoby mamy pewność, że w tym roku, za kilka lat - będą regularnie wykonywały badania cytologiczne, będą wiedziały jaki jest stan ich zdrowia i w razie nieprawidłowości choroba szybko zostanie wykryta - mówi Agata Gontarek z Kwiatu Kobiecości, która na co dzień jest położną w szpitalu ginekologiczno-położniczym.

W trakcie spotkania zgromadzone w szkolnej auli dziewczyny mogły obejrzeć poruszający film o walce z nowotworem. Jedną z bohaterek wyświetlonego materiału była założycielka organizacji, która 10 lat temu dowiedziała się o chorobie. Opowiadała o swoich przeżyciach oraz o tym, jak w jej głowie zakiełkował Kwiat Kobiecości. Ida Karpińska namawiała na regularne badania, bowiem wczesne wykrycie choroby to większa szansa na pokonanie raka. Jak przytaczała wyniki badań, ok. 46 proc. kobiet w Polsce systematycznie chodzi do ginekologa, w np. w Szwecji jest to 85 proc.

- 10 kobiet dziennie dowiaduje się o chorobie, z czego 5 umiera, bo za późno się dowiadują - przestrzega.

Podsumowując projekt obchodów 100. rocznicy uzyskania praw wyborczych kobiet, organizatorki są zadowoleni z odbioru jeleniogórzanek. Przypomnijmy, w ramach obchodów na placu Ratuszowym odbywała się wystawa prezentująca 100 jeleniogórzanek, był też wykład prof. Moniki Płatek na temat praw kobiet (w BWA), a także dwa spektakle: monodram Sonii Bohosiewicz "Chodź ze mną do łóżka" oraz "Spis kobiet" w wykonaniu Kolektywu Polka.

Twoja reakcja na artykuł?

5
83%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
17%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
388
Jest nowy
8%
1-5 lat
14%
5-10 lat
19%
10-20 lat
41%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Policja złapała bandziora (foto, wideo)
 
112
Zginął na drodze
 
Koszykówka
Walczymy o szósty skalp!
 
Aktualności
W płot po głębszym
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group