Czwartek, 9 kwietnia
Imieniny: Dobrosławy, Mai
Czytających: 3942
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kwarantanna lub zamnkięcie żłobka czy przedszkola daje prawo do zasiłku opiekuńczego

Wiadomości: Polska
Środa, 11 marca 2020, 15:51
Aktualizacja: Piątek, 13 marca 2020, 13:28
Autor: ZUS
Fot. Archiwum
Rodzice, którzy muszą zapewnić opiekę swojemu maluchowi z powodu kwarantanny lub zamknięcia placówki opiekuńczej powinni wystąpić do swojego pracodawcy o wypłatę zasiłku opiekuńczego. Zasiłek opiekuńczy przysługuje, bowiem rodzicom nie tylko wtedy, gdy ich dziecko zachoruje i wymaga opieki, ale także w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza. Taką możliwość mają rodzice dzieci do 8 roku życia.
Z zasiłku można korzystać nie dłużej niż do dnia poprzedzającego ósme urodziny dziecka. To oznacza, że jeśli mama wystąpiła o zasiłek opiekuńczy od 16 marca 2020 r. w związku z zamknięciem szkoły a jej córka urodziła się 22 marca 2012 r. to zasiłek opiekuńczy przysługuje jej od 16 do 21 marca 2020 r. i nie dłużej – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Gdy musimy zostać z dzieckiem w domu wtedy należy u swojego pracodawcy złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy, do którego należy dołączyć oświadczenie o zamknięciu żłobka, przedszkola lub szkoły.

Jeśli jesteśmy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę lub umowę zlecenia wtedy o zasiłek występujemy bezpośrednio do swojego pracodawcy natomiast, tylko jeśli prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą wtedy wniosek składamy w ZUS – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – W przypadku osób samozatrudnionych warunkiem ubiegania się o zasiłek jest to czy ktoś płaci za siebie składkę chorobową czy nie. Przypomnę, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowa, ale już na chorobowe dobrowolna – wyjaśnia rzeczniczka.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym, zarówno obowiązkowo, jak i - jak to jest w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, – gdy składkę na tzw. „chorobowe” odprowadzają za siebie dobrowolnie. Przysługuje on na równi tak samo matce lub ojcu dziecka i jest wypłacany temu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę. Zasiłek wypłacany jest – tak jak chorobowe, czyli w wysokości 80 proc. wynagrodzenia. Można o niego wystąpić wtedy, gdy nie ma innych członków rodziny, którzy mogą dziecku zapewnić opiekę.

Normalnie w ciągu roku zasiłek opiekuńczy zarówno na zdrowe jak i chore dziecko przysługuje maksymalnie przez 60 dni a obecnie w ramach tzw. specustawy, gdy placówka opiekuńcza zostanie zamknięta z powodu koronawirusa rodzicom przysługuje dodatkowe 14 dni – dodaje rzeczniczka.

Jak wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis zasiłek opiekuńczy oraz dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługują z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych? Oznacza to, że zasiłki nie obciążają funduszu pracodawców. Nawet, jeżeli pracodawca wypłaca zasiłek (w przypadku, gdy jest do tego zobowiązany), wypłacone kwoty rozlicza z ZUS.

Dokumenty, które należy złożyć w swoim zakładzie pracy niezbędne do przyznania i wypłaty zasiłku opiekuńczego to oświadczenie rodzica o nieprzewidzianym zamknięciu placówki oraz wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego na druku ZUS Z-15. W przypadku, gdy zasiłek jest wypłacany przez ZUS (np. w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej), złożyć trzeba ZAS-36, czyli oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat i dodatkowo zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 - w przypadku pracowników albo ZUS Z-3a - w przypadku pozostałych ubezpieczonych oraz ZAS-36.

Druk wniosku można pobrać ze strony internetowej ZUS albo w osobiście w ZUS. Można także go wydrukować po wypełnieniu - w formie elektronicznej na profilu PUE ZUS.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
2
67%
Smuci
0
0%
Złości
1
33%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~Człowiek koń 11-03-2020 18:45
Wiem ze parafie przygotowują specjalny program opieki nad dziećmi w wieku przedszkolnym. Warunek? Dziecko musi pochodzić z zalegalizowanego związku czyli małżeństwa kościelnego. Ponadto rodzice musza się wyspowiadać. Wtedy dziecko zostanie przyjęte na turnus opiekuńczy na plebanii twojego kościoła. Jest wielka mobilizacja sióstr zakonnych aby podołać temu zadaniu!!
~Dżesi 11-03-2020 19:41
do: ~Człowiek koń (18:45)
Koniu ale ty jesteś krejzol ! Dobrze to wymyśliłeś , hihih . Może chcesz umówić się na piwko no i dżigi dżigi tamtamtam ?
~Człowiek koń 11-03-2020 20:03
do: ~Dżesi (19:41)
Nie piję. W obliczu epidemii pozostaje jedynie różaniec i codzienne czuwanie o godzinie 17:00 w kosciele
~Dżesi 11-03-2020 22:31
do: ~Człowiek koń (20:03)
To się naucz pić ! Na trzezwo nie będzie dżigi dżigi lamusku !
~Żakuj łapserdak 16-03-2020 0:51
do: ~Człowiek koń (20:03)
Tobie akurat picie nie jest potrzebne bo i na trzeżwo głupi jesteś.
~J23 11-03-2020 21:52
do: ~Człowiek koń (18:45)
Koniu łapy precz od dzieci tu Zbuku na prawdę masz czaszkę zrytą i to niezle

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group