Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 6763
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kupiecka niedola

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 31 marca 2010, 7:59
Aktualizacja: Czwartek, 1 kwietnia 2010, 7:45
Autor: Gabi
Fot. Gabi
Wczoraj późnym popołudniem kupcy z targowiska Flora i z tzw. ryneczku spotkali się z zastępcą prezydenta miasta Jerzym Lenardem w Jeleniogórskim Centrum Kultury. Handlowcy mieli podjąć decyzję, w jakiej formie targowiska mają istnieć w przyszłości.

O wyjeździe do Krakowa w celu zapoznania się z zastosowanymi tam rozwiązaniami opowiadała Danuta Wójcik, liderka kupców. Delegaci obejrzeli dwa największe targowiska na wolnym powietrzu, rozmawiali z krakowskimi kupcami, wymieniali się doświadczeniami. Oni już kilkanaście lat temu założyli spółkę kupiecką i bardzo dobrze na tym wyszli. Są teraz przykładem dobrego zarządzania biznesem. Nie tylko handlują na tych placach, ale także organizują imprezy okolicznościowe oraz festyny.

Wszyscy tam są zadowoleni, ponieważ kupcy mają zapewnioną stabilizację, a kupujący mają możliwość robienia zakupów nawet do godziny 20. Targowiska krakowskie podobne są wyglądem do naszego na Zabobrzu. Danuta Wójcik zwróciła uwagę na to, że tam zmieniła się mentalność, ponieważ kupcy myślą już nie tylko o tu i teraz, ale postrzegają swoje handlowanie w szerszej perspektywie.

Chcą zostawić swoje udziały, miejsce pracy dla dzieci, wnuków. Przy okazji zwróciła się do przybyłych kolegów po fachu, którzy mają już emerytury, żeby nie blokowali pomysłów ulepszenia jeleniogórskiego handlu. Wskazała także obecnym, że większość z nich jest ludźmi młodymi i w średnim wieku.

Jerzy Lenard dodał, że należy czerpać z dobrych wzorców i bardzo dobrze się zastanowić, zanim podejmie się jakąkolwiek decyzję, ponieważ handel jest w większości przypadków jedynym środkiem utrzymania tych ludzi. Krakowiacy zaproponowali jeleniogórzanom, żeby nie konkurowali między sobą, zawarli przymierze i walczyli z marketami.

Jerzy Lenard przed przejściem do drugiego punktu obrad oznajmił, że będzie rozmawiał tylko ze spółką kupiecką, w której każdy ma takie same szanse. Jeśli ten warunek nie zostanie spełniony wszelkie rozmowy zostaną zaniechane. Znowu głos zabrała D.Wójcik. Przeczytała fragment pisma, w którym dzierżawca targowiska na Zabobrzu twierdził, że jest ona osobą niewiarygodną, która założyła już spółkę.

Okazało się, że K.Wilk, o którym mowa, był na sali i zabrał głos. Sprostował to co powiedziała jego przedmówczyni i złożył kupcom swoją ofertę. Handlowcy byli nią zdziwieni i oburzeni zarazem. Byli niezadowoleni, że w ogóle przyszedł na to spotkanie. K.Wilk twierdził, że rada miasta nie zgodzi się na spółkę kupiecką.

Zastępca prezydenta odparł, że nic na ten temat nie wie. Dzierżawca powołał się na rozmowę z Hubertem Papajem. Kupcy byli coraz bardziej zdenerwowani. Handlowcy poczuli się urażeni, gdy K. Wilk powiedział: „Ja też jestem kupcem”. Po tym przestano go słuchać i bardzo licznie zebrani przeszli do podpisywania wstępnej listy. Podpisywali się pod zgodą na założenie spółki kupieckiej. Przedstawiciel Flory uspokoił zebranych mówiąc, że i tak nazajutrz każdy z nich będzie mógł się podpisać.

Kupcy, z którymi rozmawialiśmy, byli zadowoleni z przebiegu zebrania, ponieważ mogli oddać swój głos, podpisując się na liście. Nie było to pierwsze spotkanie. Mieli oni już kilka wspólnych zebrań, poza tym każde targowisko miało swoje wewnętrzne narady. Jednak przyszłość targowiska Zabobrze wciąż rysuje się niejasno.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz

liczyrzepa 31-03-2010 9:58
szanowni Państwo! te wszystkie rozmowy nie maja sensu - wszak od wieków wiadomo, iz najbardziej cywilizowana formą handlu są skrzynki po owocach oraz deseczki położone na drewnianych koziołkach, najlepiej w odległości kilkunastu metrów od ratusza... a na nich nasz sztandarowy produkt regionalny czyli farbowane (lub nie) skórki owcze, zakopiańskie kierpce oraz oczywiście warzywa i owoce....
grzegorz_n 31-03-2010 11:07
http://nasza-klasa.pl/#profile/279206/gallery/album/2/3 http://grzegorz-niedzwiecki.blog.onet.pl/3,3,0,album.html
grzegorz_n 31-03-2010 11:08
http://nasza-klasa.pl/#profile/279206/gallery/album/2/3 http://grzegorz-niedzwiecki.blog.onet.pl/3,3,0,album.html
grzegorz_n 31-03-2010 11:10
http://nasza-klasa.pl/#profile/279206/gallery/album/2/3
~Oj naiwni naiwni ! 31-03-2010 11:21
~znajduch 31-03-2010 13:05
skąd znalazł się ten ZNAJDUCH? i kto go wpuścił na to spotkanie,skoro sprawa dotyczyła kupców. Ubliżanie i lżenie z władz miasta i kupców nie przynosi temu panu chluby.Moim zdaniem takiego gościa bez honoru powinno się IZOLOWAĆ.Współpraca z tym gościem i jego KOMPANEM nie wróży nic dobrego ani dla kupców ,ani dla klientów,ani dla rozwoju drobnej przedsiębiorczości,której rzekomo jest szefem.Domyślam się że te zarządzanie Ryneczkiem jest według pana NIEDOCHODOWE,ale zastanawia mnie czemu nie chcecie zostawić tego koryta skoro jest PUSTE !?.Może jednak jest inaczej i trzepiecie na tym niezłą KASĘ.PAMIĘTAJCIE PANOWIE ŻE NIKT NIE JEST PRZYROŚNIĘTY DO KORYTA NA STAŁE..WŁAŚNIE NADSZEDŁ ODPOWIEDNI CZAS NA OPERACJĘ.Chwała władzom Jeleniej Góry że zdecydowali się na taki zabieg i wreszcie zrobią porządek ze wszystkimi PSEUDO DZIERŻAWCAMI którzy mają we krwi tylko ROBIENIE KASY KOSZTEM INNYCH. Brawo dla władz miasta że wreszcie są kończyć z PRL-owskimi przywilejami dla kolesi z poprzedniej epoki.OBY te PROPONOWANE zmiany nie były tylko WYNIKIEM NADCHODZĄCEJ KAMPANII WYBORCZEJ ,WYBORCZEJ,WYBORCZEJ !????? TRZYMAM ZA SŁOWO
~klientelaaa 31-03-2010 14:41
ja jestem za likwidacja targowiska!jak patrze na te budki to jest szok!moj pies ma lepsza bude niz te sklepiki!(jest kilka ok)a reszta to kupa zlomu i dykty!a w co drugiej budzie siedzi emerytka i udaje bidule!lepiej zrobic tam jakis fajny lokal rozrywkowy!
~MARKO-POLO 31-03-2010 15:24
DLA MNIE JEST CAŁA TA SYTUACJA CHORA,JAK MIASTO MOGŁO ODDAĆ WSZYSTKIE TARGOWISKA PRYWATNYM DZIERŻAWCĄ,A ONI ZARABIALI NA HANDLOWCACH I NIC NIKT NIE ROBIŁ PRZYNAJMNIE JEŚLI CHODZI O FLORĘ.DLACZEGO MIASTO ODDAJE PIENIĄDZE TRUDNO ZROZUMIEĆ,PRZECIEŻ MOGŁO BY BYĆ DALEJ TARGOWISKIEM MIASTA KASA JEST W URZĘDZIE ATYLKO ZATRUDNIĆ ADMINISTRATORA Z PENSJĄ KTÓTY BY PILNOWAŁ TEGO WSZYSTKIEGO ,A MIASTO MIAŁO DUŻE PIENIĄDZE ,KTÓRE BIORĄ OBECNI ADMNISTRATORZY
~M$ 31-03-2010 18:18
BRAWO !! DAJCIE TYM LUDZIOM SZANSE ,BRAWO!!! DLA PANA ZASTĘPCY PREZYDENT .CZEMU TEN DZIERŻAWCA TAK SIĘ BARDZO STARA ,PEWNIE ZARABIA DURZE$$ Z PANEM MEDIALNIE ZNANYM KOLEGOM ,JA JAKO KLIENT LUBIE KUPOWAĆ NA RYNKU ,BO JEST MIŁA PANI LUB PAN SPRZEDAWCA I DORADZI CO JEST DOBRE I POLSKIE PRODUKTY , SĄ PYSZNE W PORÓWNANIU TO CO JEST W TYPU BIEDRONKA LUB LIDL I TYM PODOBNE ,LUDZIE A GDZIE KUPICIE TE OWOCE TYPU TRUSKAWKI,KAPUSTA ,POLSKA ,I INNE PYSZNE WARZYWA POLSKIE .
Cień 31-03-2010 18:32
Ja jestem za tym, by zrobić jednolite stoiska, a nie takie różnorakie rudery rdzewiejące. Trochę pawilonów dla stałych kupców i stołów z daszkiem, a najlepiej taką wiatę wybudować jak w bolesławcu, no i niech miasto tym zarządza.
~No to hoop :) 31-03-2010 18:49
Dni targowiska są policzone. Powstaną galerie, pasaże w Jeleniej Górze. Trzeba się pozbyć konkurencji. Lepiej niech się wezmą za nowy biznes nasi kupcy, albo na zasiłek :)
~ZORRO 31-03-2010 19:08
HAHAHAHHHA ,,TARGOWISKO" ALE SIĘ UŚMIAŁEM TO SLAMSY JAK W CHINACH . Zburzyć te budy bo to o pomstę do nieba woła w samym centrum Zabobrza Pekin HAAHHAHHAHA
~ZORRO 31-03-2010 19:10
HAHAHAHHHA ,,TARGOWISKO" ALE SIĘ UŚMIAŁEM TO SLAMSY JAK W CHINACH . Zburzyć te budy bo to o pomstę do nieba woła w samym centrum Zabobrza Pekin HAAHHAHHAHA
~Trzy grosze... 31-03-2010 20:34
...nie mam nic przciwko targowiskom - ryneczkom, ale niech beda one estetyczne, bo te, ktore obecnie sa, to przypominaja trzeci swiat...
~syon69 31-03-2010 20:37
kupcy! walczcie o swoje pokarzcie siłę i wiarę wybudujcie ładne boksy zadaszcie i dajcie w ogon innym. To od was zależy czy nasze krajowe owoce i warzywa w tak szerokim i głębokim asortymencie nadal będą pojawiać się przez cały sezon! pamiętajcie z pustego się nie naleje tak więc inwestycja w stronę klienta!
~pola 31-03-2010 20:57
slamsy nie slamsy ... CI ludzie zarabiaja na chleb i sa dlatych ktorzy tez zarabiaja na chleb ciezko zarabiaja bo stanie w tych budkach nie nallezy do przyjemnosci ale przynajmniej jak czlowiekk wejdzie w te slamsy jest obsluzony normalnie kupi to co wszedzie za przyzwoita cene nie doplacajac do czynszu pana wlasciciela i nie jest obczajany juz na wejsciu przez mlode siksy co sie maja miny jakby im sie burzylo wystroj w pieknym butiku w ktorym pracuja. bylam juz w tesco TRIUMF ten zbielizna omijajcie drogie panie! z miejsca obrobiona dupa przez ekspedientki po calym pasazu bo tym sie głownie zajmuja a na florze sie poprostu ciesza ze byl klient i kupil!
~do Pola z 20:57 31-03-2010 22:11
Ja mam przeciwne zdanie. To na Florze obgadują, bo nie mają zbyt wielu klientów, więc całymi dniami siedzą i obgadują, jak już się jakiś klient pojawi. Nawet nie ma tam gdzie przymierzyć czegokolwiek, a w tym sklepie jest gdzie.
~Torebki.pl 31-03-2010 22:27
Stanie w budkach,z marżą 300% nie opłacalne!I pod stołem podróbki z stadionu,na Florze na przykład na takim oszustwie duzo zarabiają.Gdzie sprawiedliwość?Slamsy i podróbki!Czas z tym zrobić porządek!
ebee 31-03-2010 22:35
Panie Lenard, Szanowni Rajcy. Dajcie spokój Kupcom. Ci ludzie ciężko pracują, płacą haracze państwu i miastu. Nie pracują w ciepłych biurach i nie żyją w przeciwieństwie do Szanownej Władzy na koszt podatnika. Bazary i to dużo gorsze bywają nawet w bardziej cywilizowanych krajach, niż Polska. I nikomu to nie przeszkadza. Dlaczego tak bolą Was szpetne budy, a nie przeszkadzają dziury na drogach, walące się zabytkowe domy w centrum miasta, bezrobocie i ucieczka młodzieży z Jeleniej Góry? Zamijcie się naprawdę niepokojącymi i prawdziwymi problemami tego miasta, a nie tymi z których żyjecie i których chcecie pogonić pod pośredniak. Dla jasności podaję, że nie jestem kupcem, a pracy aby godnie żyć musiałem sobie poszukać we Wrocławiu. Zarabiam, ale 4 godziny tracę na dojazd. A wolałbym pracować tu. A tu głodowe pensyjki i ogólne dziadostwo. Niestety mój przypadek nie jest odosobniony. Szkoda ,że Pan Lenard i jego koledzy - wizjoinerzy tego nie widzą. EBEE
~Księgowa xs 1-04-2010 9:31
300% marży to w sklepie no bo płacąc czynsz za lokal ok 8 tys/mies + ubezpieczenia nikt nie zarobi na to mając tylko 100%.Oczywiście kupcy z targowisk muszą poprawić swoje miejsca pracy bo to o nich samych świadczy.Widać że pewne osoby dbają ,ale liczy się całość.Tak na marginesie to wiadomo że największą zmorą dla ludzi prowadzących sklepy jest właśnie targowisko.
~do torebki pl 1-04-2010 22:02
mózg ci się chyba całkiem zlasował ale tego naszczęście nie widać.Ale prawdopodobnie masz jeszcze problem ze słomą w Butach.W MARKETACH masz dopiero ORYGINAŁY made in China i to z marżą 500% a wszystko co toksyczne masz GRATIS.
~kupiec z dolu 2-04-2010 20:43
wypedzic dzierzawców niech ida na zasilek albo pod kosciul

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group