Niedziela, 3 marca
Imieniny: Maryny, Tycjana
Czytających: 3980
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Kto zawinił ws. quada?

Poniedziałek, 24 stycznia 2022, 6:05
Autor: WAC
Jelenia Góra: Kto zawinił ws. quada?
Fot. WAC
Sprawa fiaska zakupu quada wraz z wyposażeniem dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z ul. Wiejskiej w Jeleniej Górze była jednym z istotniejszych tematów poruszanych podczas piątkowej (21.01) konferencji prasowej.

Przypomnijmy. Zakup specjalistycznego quada do działań ratowniczych dla jednostki OSP z ul. Wiejskiej był jednym z zadań wybranych przez mieszkańców do realizacji podczas głosowania nad budżetem obywatelskim 2021. Na ten cel zarezerwowane było 168 tysięcy złotych. W skład zestawu, oprócz sześciokołowego pojazdu, miały wchodzić między innymi przyczepa do jego transportu, zbiornik na wodę oraz zestaw ratownictwa medycznego.

Podczas spotkania z mediami, w którym uczestniczył też przedstawiciel niedoszłego dostawcy pojazdu, czyli firmy Moto Team z Wrocławia Piotr Wlaź, strażacy z Wiejskiej winą za niezrealizowanie zakupu obarczyli Miasto. Przedstawiając treść korespondencji prowadzonej drogą elektroniczną z magistratem oraz zapisy rozmów telefonicznych z miejskimi urzędnikami pokazywali, jak przez kilka miesięcy było odsyłani od jednego do drugiego wydziału urzędu. W ten sposób starali się udowodnić, że to samorząd opieszale realizował procedurę przetargową. Ostatecznie przetarg został rozstrzygnięty dopiero w październiku i wybrana w nim firma nie zdążyła do końca roku dostarczyć pojazdu. Ten dotarł do Polski na początku stycznia 2022, czyli kilka dni po terminie wynikającym z regulaminu Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego. Wymaga on, żeby realizacja zadania finansowanego z tej puli została zakończona w danym roku kalendarzowym. Miasto nie skorzystało też z zapisu z umowy z dostawcą quada dopuszczającego przedłużenie realizacji zakupu, w przypadku opóźnień spowodowanych pandemią. Te - jak zapewnia P. Wlaź - miały wystąpić po stronie kanadyjskiego producenta pojazdu.

To, że ten quad nie trafił do naszej jednostki jest zlekceważeniem woli mieszkańców, którzy zagłosowali za tym projektem w budżecie obywatelskim – mówi były prezes OSP Jelenia Góra Łukasz Szeszko. - Początkowo to nasza jednostka miała realizować procedurę przetargową. Potem jednak Miasto ją przejęło i to Miasto było odpowiedzialne za przygotowanie dokumentacji, w tym specyfikacji warunków zamówienia. Po stronie Miasta leżało sprawne przeprowadzenie tego postępowania, a było one prowadzone wyjątkowo opieszale. Gdy samorząd robi przetarg na drogę, to od kiedy to mieszkaniec, czy stowarzyszenie ma przygotować dokumenty przetargowe?
Wcześniej realizowaliśmy już inne zadania na rzecz różnych instytucji między innymi dla: OSP Brzeg, Grupy Wałbrzysko- Kłodzkiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu i nigdy nie spotkaliśmy się z podobną sytuacją – dodaje P. Wlaź z firmy Moto Team. - Myślę, że po stronie samorządu Jeleniej Góry zabrakło życzliwości. Wydaje mi się, że dostaliśmy też niejako rykoszetem konfliktu pomiędzy samorządem a jednostką OSP. Wiedząc jak krótki jest termin realizacji zamówienia oraz o kłopotach z jakimi z racji pandemii zmaga się branża motoryzacyjna przed podpisaniem umowy z Miastem konsultowałem się z prawnikami. Ci zapewniali mnie, że zapis w umowie chroni naszą firmę. Ze strony Miasta też miałem zapewnienia, że jeśli zajdą okoliczności związane z pandemią, to nie powinno być problemu z przedłużeniem terminu realizacji umowy. Niestety stało się inaczej. W rezultacie zostaliśmy ze sprzętem wartym ponad 100 tysięcy złotych, który nie wiem komu teraz będziemy mogli sprzedać.

Twoja reakcja na artykuł?

2
4%
Cieszy
8
15%
Hahaha
1
2%
Nudzi
6
11%
Smuci
22
41%
Złości
15
28%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (59)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wjechałeś kiedykolwiek w dziurę w ulicy, a później musiałeś coś naprawiać u mechanika?

Oddanych
głosów
74
Tak
77%
Nie
14%
Było blisko...
9%
 
Głos ulicy
Wielka dziura – wjechałem w nią 2 razy
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
UB i SB w wersji cyfrowej
 
Inne wydarzenia
Przekroczył granice, skandal w Dubaju!
 
Kultura
Ponad Churami w Sobieszowie
 
Turystyka
Perełka odzyskuje blask – hotel Sanssouci w Karpaczu
 
Kultura
Sanie rogate – wczoraj i dziś
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group