Wtorek, 22 czerwca
Imieniny: Pauliny, Jana, Tomasza
Czytających: 2878
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Kto wygra forum? Niepewność do soboty

Piątek, 8 kwietnia 2011, 13:53
Aktualizacja: Sobota, 9 kwietnia 2011, 7:53
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Kto wygra forum? Niepewność do soboty
Fot. TEJO
XI Jeleniogórskie Forum Teatrów Dziecięcych przechodzi do historii. W trzecim i ostatnim „roboczym” dniu imprezy oklaskiwano pięć różnorodnych spektakli: od estrady dziecięcych fascynacji literacko–muzycznych poprzez teatr z bajką terapeutyczną aż po mistykę wyrażoną ruchem i tekstami biblijnymi. Wyniki i gala finałowa – jutro.

Piątkowe przedstawienia rozpoczęła Grupa Teatralna „Bajkowy Teatr” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jeleniej Górze, ubiegłoroczny laureat X JFTD. W tym roku jednak zmienił się skład zespołu: poprzedni „awansował” do klasy IV i zwolnił miejsce młodszym kolegom – utalentowanym scenicznie pierwszakom. Widzowie oklaskiwali widowisko słowno-muzyczne złożone z popularnych wierszy literatury dziecięcej przeplatane rytmicznymi i żywiołowo zaśpiewanymi piosenkami. Grupę przygotowały panie: Beata Kozyra oraz Monika Frąckiewicz-Motyka.

Adepci sceny z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 19 w Wałbrzychu, którzy tworzą grupę „Mała trema”, pokazali dydaktyczną wersję bajki o „Królewnie Śmieszce”. Rzecz skierowana jest do najmłodszych widzów i w sposób mało nachalny, aczkolwiek przekonywujący, zachęca do utrzymania czystości. Z kolei przedszkolaki z teatrzyku „Chatka Puchatka” z Piechowic (Przedszkole Samorządowe nr 1) zapewniały, że – przy zasypianiu – nie należy bać się ciemności, bo – kiedy ciemno, to wcale nie musi być nieprzyjemnie.

Rzadko realizowaną w teatrze bajkę terapeutyczną na podstawie utworu B. Ziółkowskiej „Historie prawdziwe Muchozmorka i Biedrolinki…” przedstawił z kolei Teatr „Maskarada” ze Szkoły Podstawowej nr 11 im. Chopina. Poświęcone alienacji i pokonywaniu własnych słabości i ograniczeń widowisko zatytułowane „Każdy ma swoją osobowość” było w zasadzie jedynym podczas całego forum spektaklem teatralnym po czystej formie sensu stricte. Zespół kierowany przez panią Bożenę Gromadzką – w ramach projektu unijnego „Wiem – umiem – świadomie wybieram” od dwóch lat wdraża program „Od etiudy do autorskiego spektaklu”.

Na koniec – porcja teatru mistycznego. Triumfator IX JFTD, grupa „Trema za kurtyną” z Wałbrzycha tym razem przywiozła widowisko „Uwierz wbrew nadziei” oparte na tekstach Jana Pawła II. To ubrana w elementy pantomimy przypowieść o niewzruszonej codziennością mocy miłości i wadze poświęcenia. Całość ilustruje monumentalna muzyka Zbigniewa Preisnera. Sztukę przygotowała (podobnie jak wspomnianą wyżej „Królewnę śmieszkę” pani Izabela Fiebich Bednarska.

Jurorzy a zarazem aktorzy (Jacek Paruszyński, Krzysztof Rogacewicz i Paweł Sikora) wskażą zwycięzców XI JFTD jeszcze dziś. Wcześniej omówią z twórcami widowisk efekty sceniczne pracy. Wskażą, co było ciekawe, a co można było zrobić lepiej. Rezultaty oficjalnie poznamy jutro, podczas gali finałowej, którą poprowadzą młodzi prezenterzy: Marta Kołodziej i Szymon Stęchły.

Poprzedzi ją pozakonkursowy występ Dziecięcej Grupy Teatralnej „Gzygzak”, która pokaże sztukę „Strachy na lachy, czyli zabawa w teatr” (reż. Jacek Paruszyński). Widowisko zdobyło Złotą Maskę na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Dziecięcych w Opolu. Początek gali o godz. 11. w ODK na Zabobrzu, który całą imprezę zorganizował.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group