Środa, 16 czerwca
Imieniny: Anety, Justyny
Czytających: 6375
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Kto odpowie za bezpieczeństwo w górach? Ustawa pełna luk

Środa, 9 listopada 2011, 8:06
Aktualizacja: 8:07
Autor: Agrafka
REGION JELENIOGÓRSKI: Kto odpowie za bezpieczeństwo w górach? Ustawa pełna luk
Fot. Agrafka
Podczas wczorajszego spotkania przedstawicieli Karkonoskiego Parku Narodowego z władzami samorządów z terenu Karkonoszy, dyskutowano o ulepszeniu nowej ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach, a także o usprawnieniu systemu przepisów poruszania się na szlakach i informowaniu o zagrożeniu lawinowym.

Na spotkaniu pojawili się przedstawiciele gmin w obrębie Karkonoszy, od Lubawki do Szklarskiej Poręby, starostwa, Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz nadleśnictw. W myśl nowej ustawy poza terenem parku narodowego za bezpieczeństwo na szlakach odpowiadać będą włodarze gmin i miast, gdzie znajdują się tereny górskie.

– Tematem spotkania była głównie nowa ustawa o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach, która wchodzi w życie z dniem 31 grudnia tego roku. Reguluje ona wiele zagadnień związanych z bezpieczeństwem osób przebywających w górach, zarówno na terenie parku karkonoskiego, jak i poza parkiem. Nie do końca ustawa ta rozwiązuje wszystkie problemy turystyki górskiej i na to zwracaliśmy już uwagę w procesie legislacyjnym.

– Chodzi między innymi o wymogi bezpieczeństwa na zorganizowanych terenach narciarskich, gdzie odpowiedzialność spada bezpośrednio na organizatorów imprez sportowych, rekreacyjnych i właścicieli, czy też dzierżawców urządzeń linowych, przy których znajdują się tereny narciarskie – powiedział Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego.

Przedstawiciele samorządów i różnych instytucji doszukali się różnych luk prawnych, które wymagają poprawek, i tak w myśl przepisów europejskich nie może mieć prawa oprowadzania po Karkonoszach jedynie przewodnik sudecki, ale również przewodnicy alpejscy itp. Należy sprecyzować także pierwszeństwo na szlakach, najpierw dla pieszego, potem rowerzysty, a na końcu dla osób jeżdżących konno.

Trzeba również wypracować wspólny system prawny i znakowy dla wszystkich gmin i instytucji działających na terenie Karkonoszy, żeby turysta nie musiał wpadać w wir różnorodnych przepisów w zależności np. od gminy w której się znajduje. Za miesiąc tematy te będą kontynuowane i doprecyzowywane, gdyż wiele z tych luk wymaga konsultacji prawnych.

Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego podpisał porozumienie z przedstawicielami GOPR-u o wzajemnej współpracy. Bowiem od pierwszego stycznia o stanie pogody w górach będzie miał obowiązek podawania do informacji publicznej Karkonoski Park Narodowy po uprzedniej konsultacji z GOPR-em, co wydłuży cały proces. Dlatego potrzebne jest szybkie opracowanie systemu, który umożliwi sprawne przesłanie informacji z GOPR-u do KPN, a następnie do jednostek samorządowych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group