Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 2784
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kto odpowie za bezpieczeństwo w górach? Ustawa pełna luk

Wiadomości: REGION JELENIOGÓRSKI
Środa, 9 listopada 2011, 8:06
Aktualizacja: 8:07
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
Podczas wczorajszego spotkania przedstawicieli Karkonoskiego Parku Narodowego z władzami samorządów z terenu Karkonoszy, dyskutowano o ulepszeniu nowej ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach, a także o usprawnieniu systemu przepisów poruszania się na szlakach i informowaniu o zagrożeniu lawinowym.

Na spotkaniu pojawili się przedstawiciele gmin w obrębie Karkonoszy, od Lubawki do Szklarskiej Poręby, starostwa, Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz nadleśnictw. W myśl nowej ustawy poza terenem parku narodowego za bezpieczeństwo na szlakach odpowiadać będą włodarze gmin i miast, gdzie znajdują się tereny górskie.

– Tematem spotkania była głównie nowa ustawa o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach, która wchodzi w życie z dniem 31 grudnia tego roku. Reguluje ona wiele zagadnień związanych z bezpieczeństwem osób przebywających w górach, zarówno na terenie parku karkonoskiego, jak i poza parkiem. Nie do końca ustawa ta rozwiązuje wszystkie problemy turystyki górskiej i na to zwracaliśmy już uwagę w procesie legislacyjnym.

– Chodzi między innymi o wymogi bezpieczeństwa na zorganizowanych terenach narciarskich, gdzie odpowiedzialność spada bezpośrednio na organizatorów imprez sportowych, rekreacyjnych i właścicieli, czy też dzierżawców urządzeń linowych, przy których znajdują się tereny narciarskie – powiedział Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego.

Przedstawiciele samorządów i różnych instytucji doszukali się różnych luk prawnych, które wymagają poprawek, i tak w myśl przepisów europejskich nie może mieć prawa oprowadzania po Karkonoszach jedynie przewodnik sudecki, ale również przewodnicy alpejscy itp. Należy sprecyzować także pierwszeństwo na szlakach, najpierw dla pieszego, potem rowerzysty, a na końcu dla osób jeżdżących konno.

Trzeba również wypracować wspólny system prawny i znakowy dla wszystkich gmin i instytucji działających na terenie Karkonoszy, żeby turysta nie musiał wpadać w wir różnorodnych przepisów w zależności np. od gminy w której się znajduje. Za miesiąc tematy te będą kontynuowane i doprecyzowywane, gdyż wiele z tych luk wymaga konsultacji prawnych.

Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego podpisał porozumienie z przedstawicielami GOPR-u o wzajemnej współpracy. Bowiem od pierwszego stycznia o stanie pogody w górach będzie miał obowiązek podawania do informacji publicznej Karkonoski Park Narodowy po uprzedniej konsultacji z GOPR-em, co wydłuży cały proces. Dlatego potrzebne jest szybkie opracowanie systemu, który umożliwi sprawne przesłanie informacji z GOPR-u do KPN, a następnie do jednostek samorządowych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~jan 9-11-2011 8:29
Kolejne spychanie zadań państwa na gminy i to w dziedzinie tak ważnej i poważnej jak bezpieczeństwo. Chłopcom w stolicy juz do reszty miesza się w ... głowach. Ich ta sprawa bezpośrednio nie dotyczy, a więc niech się tym zajmują samorządy. Ciekawe jakie środki z budżetu centralnego poszły za tym kolejnym zadaniem na rzecz gmin ? [pytanie retoryczne]
~miejscowy 9-11-2011 12:07
Zaraz, zaraz, najpopularniejsze tereny narciarskie leżą na terenie KPN, tak więc w świetle ustawy to park narodowy powinien dbać o bezpieczństwo na tych terenach. Czyżby KPN próbował zepchnąć ten obowiązek na gminy? Swoją drogą, jak ktoś skręci nogę na wykrotach w parku narodowym, szumnie nazywanych szlakami turystycznymi, powinien podać KPN do sądu o odszkodowanie. Jakby KPN musiał płacić za takie rzeczy, to może nauczy się wreszcie dbać o swoje włości i przeznaczać pieniądze z biletów za wstęp na to, na co są przeznaczone - na remont szlaków. A nie budować kolejne centra edukacji ekologicznej, które służą tylko jednemu - tworzeniu etatów, na które dyrektor może upychać znajomych bezrobotnych ekologów.
~szklarz 9-11-2011 14:01
Czyli za bezpieczeństwo na szlakach na terenie Nadleśnictw odpowiadać będzie gmina ? A to się w Szklarskiej ucieszą ...
~do miejscowy 10-11-2011 6:52
jak k...nka w szpilkach z minipieskiem na sznurku skręci sobie kostkę, to powinna odpowiadać finansowo sa całą akcję. trudno sobie coś zrobić w porządnym obuwiu nawet jak się noga z kamienia zsunie. góry dla świadomych, d...le niech płaczą i płacą. to nie jest zabawa, każdego kamienia nie upilnujesz.
~do 06:52 10-11-2011 11:41
eeee tam. wystarczy dowieść, że wypadek został spowodowany złym stanem szlaku, a nie nieuwagą. co nie jest trudne zważywszy na dramatyczny stan szlaków po polskiej stronie. więc nie wciskaj bujd o k...nkach na szpilkach, bo jestem pewna że mnóstwo ludzi wywraca się czy skręca kostki na tych wykrotach. park narodowy ma obowiązek prawny dbac o stan szlaków na swoim terenie, tymczasem wszyscy wiemy, że pieniądze idą na coś innego. tak więc park łamie prawo.
~x 10-11-2011 11:48
to znaczy co? szlaki nie wyremontowane a ,że niebezpiecznie to c o? niech się martwią i odpowiadają samorzady . Nie trzeba być k...nką w szpilkach,żeby sobie złamać nogę /np.na szlaku do Samotni w jego końcowej części kamienie sa ruchome.Powinien być zamknięty.
~x 10-11-2011 13:53
cd. a ten piesek to był pinczer czy coś tam coś tam ...
~do x 10-11-2011 14:40
czy ty rozumiesz co czytasz??? przecież w artykule wyraznie jest napisane, że to kpn odpowiada za stan szlaków na terenie parku narodowego a nie gminy.
~do.14.40 10-11-2011 15:15
gdzie odpowiada to odpowiada , nie wszędzie.A ty zbyt łatwo szafujesz pomówieniami : wypowiadaj się w swoim imieniu .
~do 15:15 10-11-2011 15:31
no masz, jednak nie rozumie co czyta, t...k. przeczytaj trzy razy artykuł, zajrzyj do ustawy, a dopiero potem zabieraj głos w komentarzach.
~x 10-11-2011 15:42
Sama jesteś tępa. Mojego komentarza w ogóle nie zrozumiałaś.
~do x 10-11-2011 16:23
tu nie ma co rozumieć, bo jest w ogóle nie na temat, t...ku.
~x 10-11-2011 17:00
spadaj złośliwy rzepie, czep się KPN-u .
~do x 10-11-2011 17:55
przestań juz śmiecić, trollu, ok? skoro do tej pory nie napisałeś niczego sensownego to trudno podejrzewać, że wymyślisz jeszcze coś wartościowego.
~x 10-11-2011 19:22
wiesz co? przestaję juz pisać i czytać twoje , już w tym momencie obraźliwe komentarze ,tylko dlatego,żeby nie dać ci satysfakcji ,że znowu udało ci się mi dokopać. Ktoś musi być pierwszy.A poza tym : ten poziom dyskusji mnie nie interesuje.
~do x 11-11-2011 11:49
i żebym więcej cię tu nie widział, śmierdzący trollu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group