Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 4141
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

KSON: Decyzja o tej eksmisji przedwczesna i nietrafiona

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 6 listopada 2012, 9:36
Aktualizacja: Środa, 7 listopada 2012, 7:13
Autor: red
Fot. Angela
Wczoraj (5 listopada) pan Adam z Osiedla Robotniczego w Jeleniej Górze wraz z niepełnosprawnym bratem zostali eksmitowani do lokalu socjalnego, który choremu mężczyźnie uniemożliwi w miarę normalne życie. Lokator zwrócił się o pomoc do Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. – To decyzja przedwczesna i nietrafiona. Można było z nią poczekać, aż znajdzie się odpowiedni lokal albo zaproponować panu Adamowi odpracowanie zadłużenia w czynszu – mówi prezes KSON Stanisław Schubert.

- Mieliśmy nadzieję, że po naszej interwencji miasto się z niej wycofa, niestety tak się nie stało - dodaje.

Pan Adam w mieszkaniu na parterze jednej z kamienic przy ul. Osiedle Robotnicze mieszkał od wielu lat z niepełnosprawnym bratem. Czynsz opłacał regularenie, dopóki miał pracę. Kiedy ją stracił, zaczęły się problemy finasowe, rosło zadłużenie w czynszu. - Teraz wynosi ono około 11 tys. złotych - przyznaje mężczyzna. Mówi, że o możliwości odpracowania tego długu nie wiedział. - Gdyby mi o tym powiedziano, chętnie bym z tego skorzystał - twierdzi. - Lokal, który teraz nam z bratem przydzielono ma ubikację na strychu. Prowadzą do niej strome schody. Brat jest po trepanacji czaszki, ma poważne zaburzenia równowagi, on tam po prostu nie wejdzie - mówi pan Adam. - Nie wiem, jak będziemy żyć - martwi się.

- Z prośbą o pomoc pan Adam zgłosił się do nas 28 października br. Poprzez nasz wolontariat sprawdziliśmy, że przyczyną problemów finansowych w tej rodzinie są względy ekonomiczne, a nie alkohol czy inna patologia - mówi Stanisław Schubert. - Uważamy, że w takiej sytuacji państwo czy samorządy nie powinny się od takich ludzi odwracać, tylko im pomagać. Uważam tę eksmisję za przedwczesną. Dlatego interweniowaliśmy u prezydenta miasta. Liczyliśmy, że zechce pomóc, że nasz Urząd Miasta ma ludzką twarz. Niestety, nie mogę dzisiaj tego powiedzieć - twierdzi Stanisław Schubert.

- Dług eksmitowanych mężczyzn, łącznie z odsetkami z tytułu niepłaconego czynszu, kosztami postępowania, itp. wyniósł łącznie ok. 14.000 zł. Wydział Gospodarki Mieszkaniowej wysłał listowne powiadomienie o terminie eksmisji, planowanej na 5 listopada już we wrześniu. W dniu 19 września br. zainteresowani otrzymali i potwierdzili otrzymanie tego pisma, nie podejmując żadnych innych kroków. Nie poinformowali również wydziału o aktualnym stanie zdrowia jednego z nich - wyjaśnia rzecznik Urzędu Miasta w Jeleniej Górze Cezary Wiklik. - Dopiero 30 października, po ok. 6 tygodniach od przyjęcia decyzji o terminie eksmisji, a na kilka dni przed planowaną na 5 listopada czynnością, przekazali cząstkowe informacje na ten temat, m.in. kserokopię dokumentów o zabiegach leczniczych dotyczących jednego z nich (z 1994 r.) oraz legitymację osoby niepełnosprawnej (z 2008 r.) - twierdzi. I dodaje: W ich sprawie tuż przed eksmisją interweniowali radni, po uzyskaniu szczegółowych informacji z Wydziału Gospodarki Mieszkaniowej, odstąpili od interwencji.

- Dwie osoby, podlegające prawomocnemu wyrokowi eksmisyjnemu zajmowały do tej pory mieszkanie o powierzchni ok. 92 m kwadr. Zostały przeniesione do lokalu socjalnego o pow. ok. 25 m kwadr., którego struktura umożliwia wydzielenie z jednego z pomieszczeń części na toaletę i w tej sytuacji zagrożenie, iż będą musieli korzystać z ogólnodostepnej dla wszystkich mieszkańców domu toalety na innym piętrze przestanie istnieć - pisze Cezary Wiklik.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (37) Dodaj komentarz

~Wild men 6-11-2012 10:04
Urząd miasta ma świński ryj.
~agata 6-11-2012 10:35
wszyscy myślą dopiero wtedy, gdy czeka ich eksmisja, a może tak zadłużeniem należało się zająć wcześniej a nie teraz psioczyć na miasto. bardzo dobrze wywalić na zbity pysk niech mysla wczesniej, może to ich czegoś nauczy
~Iza 6-11-2012 10:43
OK, ja rozumiem, że człowiek jest zadłużony i zadłużenie rośnie, a możliwości spłaty wręcz przeciwnie. Rozumiem nawet, że w tej sytuacji zmiana mieszkania na mniejsze może mieć sens. Nie rozumiem tylko fragmentu "struktura umożliwia wydzielenie z jednego z pomieszczeń części na toaletę" - znaczy, kto ma to zrobić? Człowiek, którego sytuacja finansowa jest tak marna, że doszło do eksmisji, nagle ma wyskoczyć z paru tysięcy na przebudowę mieszkania? Czy w UM ktoś naprawdę tego oczekuje? To niech poszuka innego rozumu, bo własny szwankuje... Pyt. 2 - czy w międzyczasie ten chory ma zawiesić potrzeby fizjologiczne? Niech UM pokaże, jak to się robi, chętnie popatrzę... Pyt. 3 - gdzie jest WC, to czytam, ale na którym piętrze jest samo mieszkanie? Uwięzili chorego w domu przy pomocy schodów?
~ 6-11-2012 10:43
Jest takie stare powiedzenie \"Twarde prawo, ale prawo\". Obaj Panowie są dorośli więc trochę rozsądku powinni mieć. Tłumaczenie \"Nikt mi nie powiedział o możliwości odpracowania\" jest i straszne i śmieszne. Przecież trąbi się o tym nie od wczoraj. Może są to ludzie niezaradni życiowo. Może mili i sympatyczni. Ale przedszkole się skończyło. Popieram Agatę - Urząd Miasta to nie niańka.
~nn 6-11-2012 10:48
mając tak duże mieszkanie mogli tez pomysleć wczesniej o zamianie na mniejsze
Nοstradamus 6-11-2012 10:48
Urząd Miasta liczy na to że Ci ludzie za f...r podniosą standard mieszkania socjalnego.Prawda jest brutalna, koleś kogoś z ratusza potrzebował to mieszkanko... więc tych ludzi wyrzucili.
~exmisja 6-11-2012 10:49
Zapraszam na 15 br.do sądu w Jeleniej Górze,władze Szklarskiej Poręby będą eksmitowały samotną matkę z 5 dzieci.
~exmisja2 6-11-2012 10:51
sorry 15 bm czyli listopada
~cd 6-11-2012 10:55
Czy proponowano eksmitowanym zamianę mieszkania, bez wysokich dochodów nie są w stanie opłacić i ogrzać lokalu.W urzędzie jest ponoć komórka zajmująca się zamianami .
~ 6-11-2012 11:22
Dwie eksmisje jak różne.Co ta mama z dzieciaczkami zrobi? W tych czasach taka znieczulica.Te dzieciaczki będą w takiej traumie po eksmisji.Co do panów z eksmisji to tak duże mieszkanie mogli zamienić z dopłatą i nie myśleć ze ktoś ich zastąpi w płaceniu.Mam w budynku osobę która zdewastowała tak piękne mieszkanie/36 lat nie malowane/ i powiedziała ze od remontów jest ZGL i ma prawo jej wyremontować.A to troszkę farby i chęci do pracy i do czystego mieszkania.
~dadada 6-11-2012 11:40
To jest kapitlizm ten rodem z USA. Na taki amerykański sen czekał naród a go nie znał! wciskali i ogłupili ludzi w tv, jak to pięknie jest w US. Teraz syf się rozprzestrzenił i mamy to u siebie. Nie liczy się człowiek tylko kasa. Straszna czasy! do tego nieudolne rządzenie. Wstyd i jeszcze raz w styd bo ci ludzie często zasiadają w 1szych ławkach kosciołów i udają jakie to serca wielkie mają! paskudztwo
~exsmisja3 6-11-2012 12:01
W tym okresie p.kierownik Szawłowski ZGL Szklarska Poręba połączył dwa mieszkania /pochodzace z eksmisji/i i wynajął sobie jako mieszkanie służbowe.Takie to dziwy dzieją się w miasteczku pod panowaniem burmistrza Sokolińskiego.polecam www.tpszp.pl
~mieszkam tam 6-11-2012 12:42
W grudniu Rada Miasta Szklarskiej Poreby ma uchwalić Gminny Program Wspierania Rodziny !Eksmisja p.Magdy i jej 5 dzieci to jedno z założeń tego programu.Brawo MOPS,Sokół,Rudy i reszta bandy !!!
~ 6-11-2012 13:09
no dobra wszystko łądnie i pieknie ale kto z was będzie dopłacal do ich egzystowania za f...r w 94 m mieszkaniu? Jest ktos chętny? to sie wpisywać szybko
~GAPA 6-11-2012 13:18
to Januszewska tak ryła i ryje
~ginger 6-11-2012 13:43
W ubiegłym roku próbowałam zamienić swoje niewielkie mieszkanie (45 m2) na większe, zadłużone. Wszystko odbywało się za pośrednictwem ZGL J.G., bo to oni dysponowali informacjami o zadłużonych lokalach. Niestety, nawet małżeństwo meneli (dosłownie) mieszkające na 100 m2 (lokal zadłużony na 40 000 z i totalnie zrujnowany) nie było zainteresowane zamianą. Dziś tak naprawdę cieszę się, że zamiana nie doszła do skutku, bo ceny nieruchomości w JG przypominają te sprzed 10 lat. Jednak zastanawia mnie fakt braku zainteresowania moim małym, acz schludnym mieszkaniem. Totalna życiowa niefrasobliwość i brak chęci rozwikłania i wyprostowania swojej sytuacji życiowej wśród lokatorów mieszkań z zasobów komunalnych jest porażająca.
~R.Kiełek 6-11-2012 14:44
A gdzie przy tym wszystkim jest humanitaryzm i człowieczeństwo ? Co innego jest eksmitować patologię związaną z np. alkoholizmem a co innego powinno dotyczyć ludzi chorych, niepełnosprawnych.Gdzieś po drodze "zgniły kapitalizm" zabił i zabija wrażliwość społeczną !!!
CН.W.D.P. 6-11-2012 15:03
R.Kiełek, Z NIEPEŁNOSPRAWNYCH PRZECIEŻ SPOŁECZEŃSTWO NIE MA DOCHODÓW (POŻYTKU) W FORMIE PODATKÓW... CO CHCESZ?? NIE JESTEŚ CZŁONKIEM SPOŁECZEŃSTWA?? JESTEŚ NIEPEŁNOSPRAWNY??
~witek-53 6-11-2012 15:25
pan prezydent zawiła to jedno kłamstwo i wstyt dla tego miasta arogancja tej władzy to to nasza wina wyborców piękna mowa przed wyborcza a potem tylko brutalne życie dzięki PO oszustwo kumoterstwo i brak pomocy od MIASTA kłamstwa władzy dotyczące pezrobocia i l ikwidacja małych firm to jest domena tej władzy panie zawiła dosc tego czy łzy rodzin których pozbawił pan godnego żyćia w tym miescie nie wystarczą panskiej władzy PO daj żyć i wspomagaj tych biedaków a nie pozbawiaj ich godnosći
~no mercy 6-11-2012 16:48
Panie Kiełek, zadłużenie mieszkania na 11 000 zł to nie jest byle co, tylko zaległości conajmniej kilkunastomiesięczne, więc był czas, aby cokolwiek w tej kwestii uczynić - przynajmniej dobre chęci wykazać. Skoro jesteś Pan taki humanitarny, zrób Pan coś od siebie i zasil konto "ofiar". Jedziemy wszyscy na jednym wózku i mnie nikt nie pyta, czy mam na ratę kredytu i czynsz. Niehumanitarne to jest obarczanie całego społeczeństwa długami takich delikwentów. Na mieszkanie czeka może niezamożna rodzina z dziećmi, która będzie opłacać czynsz regularnie.
~red 6-11-2012 17:09
Co z tą Jelonką? Większość materiałów to karkonosze? To już koniec jelonki?
~ander 6-11-2012 18:40
a dlaczego nie płacił za mieszkanie?
~robol 6-11-2012 19:13
Komuna to jednak był przyjazny ludziom ustrój. Takiego barachła jak teraz nie było.
~Dostawca 6-11-2012 19:48
Znam ludzi kturych nie stac było płacic 400zł czynszu i dostali eksmisje do lokalu socjalnego z czynszem ponad 800zł to są normalne jaja
~DŁUŻNICY 6-11-2012 21:08
WIĘKSZOŚĆ DŁUŻNIKÓW SIĘ NIE WYRZUCA, MIMO ŻE WISZĄ PO KILKADZIESIĄT TYSIĘCY A WIECIE DLA CZEGO ? BO DOMY SĄ W TAKIM STANIE ŻE NIE NADAJĄ SIĘ NAWET NA REMONT-RUINY ! W TOALETACH WODA ZAMARZA W ZIMĘ, PRZECIEŻ NA KORYTARZU TO LUKSUS W XXI WIEKU. W PIWNICACH KILKA RAZY W ROKU WODA NIE NA CENTYMETR A CZĘSTO GUMOWCE TO ZA MAŁO ŻEBY DOSTAĆ SIĘ DO WĘGLA. DACH PRZECIEKA ALE TO JUŻ STANDARD W POLSCE, TO TYLKO OŚMIORODZINNY DOM POZBAWIONY KOMÓREK BO GROZĄ ZAWALENIEM, ALE WCIĄŻ NIE ROZEBRANYCH BO NIE MA PIENIĘDZY, TAŚM ZABEZPIECZAJĄCYCH TEŻ NIE MA, DZIECI RODZICE CHRONIĄ ŻEBY NA KOMÓRKI NIE WCHODZIŁY. TAKI LUKSUS ZAPEWNIA CIEPLICKI ZGM.
~jelgór 6-11-2012 21:17
90 metrów, chciało im się sprzątać taką przestrzeń? samo mycie okien to poteżna robota, a zamiatanie, odkurzanie, pranie dywanów, firan? podziwiam ludzi, którzy marzą o takiej robocie i jeszcze mają żal, że się ich odrywa...
~ 6-11-2012 21:54
.... wszystko rozumie, ale 2 osoby na 92mkw to lekka przesada !!!! moja rodzina(6osob na dwoch pokojach) wc korytarzowe z sasiadami -od prawie 30lat gniezdzi sie na 45 mkw bo miasto nie ma mieszkan a nas nie stac zeby sobie kupic , wiec ktory z nas moze to mieszka kontem u obcych ludzi wynajmujac pokoj z kuchnia ,nabija kieszen innym zamiast zyc godnie i placic za swoje to jakas kpina !!!
~rozczarowany 7-11-2012 5:56
Zenada normalnie zenada. A co ma powiedziec czlowiek ktory stara sie zyc jak kazdy z was ciezko pracuje utrzymuje 4osobowa rodzine i od 12 lat czeka na mieszkanie. Fakt jakby mial z 10tysiecy wolnych srodkow i wreczyl ktoremus zlodziejowi z urzedowego stolka to i mieszkanie by sie znalazlo. zal. jedyne co te urzedasy potrafia to sciemniac i mydlic oczy a ty jak niemasz mieszkania to do albrertow spier...Podziekowac zlodzieja tylko.REZYGNUJE Z BYCIA POLSKIM OBYWATELEM BO POLSKA TO SYF
~ixix 7-11-2012 8:13
Trza szałasy budować i to by złodzieje zabrali! Polskie realia byc albo nie być żyć albo nie zyć . Wypier.... rzeba z tej polski bo coraz to lepiej się dzieje! Gdyby człowiek wiedział że upadnie to by usiadł! Nikt z nas nie zna dnia ani godziny. Najlepiej z buta dać! Prosty sposób prostacy prosto i bez sumiennie traktują człowieka dla zwierzaka ma się więcej pokory niż do człowieka. Masakra!
~nn 7-11-2012 8:58
Ja też wszystko rozumiem i to że dali im 25 m kawalerke ale ubikacja na strychu na 2 pietrze dla niepełnosprawnej osoby to niehumanitarne. Można było po prostu dac inny lokal socjalny.
~Bogdan 7-11-2012 15:08
Zostali eksmitowani do lokalu socjalnego za dług a nie na bruk.To w czym tkwi problem?Teraz mogą spokojnie sobie mieszkać i nie płacić bo prawo zakazuje eksmisji ze socjalnych lpkali.
~credo 7-11-2012 21:10
A gdzie będą srywali? Proponuję w ratuszu u matki Polki M.DZikiej,która odpowiada oprócz Zawiły za ten skandal.
~credo 8-11-2012 22:02
idź zapytaj w ratuszu do tego się nadajesz tylko nie zabłądź
~zaboli ? ! 8-11-2012 23:21
Jakaś ... OSTRZYŁA SOBIE ZĘBY NA TEN LOKAL!!! i tak to się ma w tym skorumpowanym, patologicznym kraju
~Bolo 9-11-2012 8:21
Zgadzam się z panem R.K. zatracamy człowieczeństwo ! ale wracając do sprawy to winę za ten stan rzeczy ponoszą władze , co robi pomoc społeczna w Jeleniej Górze ? co robią urzędasy odpowiedzialni za mieszkania komunalne ? Dlaczego nie organizuje się giełd zamiany mieszkań,dlaczego nie dokonuje się przeglądu zasobów komunalnych ? Ludzie niepełnosprawni powinni być otoczeni szczególna opieką ! Nigdy nie wiadomo co może każdego z nas spotkać i czy kiedyś nie siądziemy na wózek inwalidzki , ktoś kto tego nie doświadczył tego problemu nie zrozumie.Niektóre wypowiedzi internautów są na niskim poziomie.
~Bolo 9-11-2012 8:26
Zgadzam się z panem R.K. zatracamy człowieczeństwo ! ale wracając do sprawy to winę za ten stan rzeczy ponoszą władze , co robi pomoc społeczna w Jeleniej Górze ? co robią urzędasy odpowiedzialni za mieszkania komunalne ? Dlaczego nie organizuje się giełd zamiany mieszkań,dlaczego nie dokonuje się przeglądu zasobów komunalnych ? Ludzie niepełnosprawni powinni być otoczeni szczególna opieką ! Nigdy nie wiadomo co może każdego z nas spotkać i czy kiedyś nie siądziemy na wózek inwalidzki , ktoś kto tego nie doświadczył tego problemu nie zrozumie.Niektóre wypowiedzi internautów są na niskim poziomie.
~Bolo 9-11-2012 8:27
Zgadzam się z panem R.K. zatracamy człowieczeństwo ! ale wracając do sprawy to winę za ten stan rzeczy ponoszą władze , co robi pomoc społeczna w Jeleniej Górze ? co robią urzędasy odpowiedzialni za mieszkania komunalne ? Dlaczego nie organizuje się giełd zamiany mieszkań,dlaczego nie dokonuje się przeglądu zasobów komunalnych ? Ludzie niepełnosprawni powinni być otoczeni szczególna opieką ! Nigdy nie wiadomo co może każdego z nas spotkać i czy kiedyś nie siądziemy na wózek inwalidzki , ktoś kto tego nie doświadczył tego problemu nie zrozumie.Niektóre wypowiedzi internautów są na niskim poziomie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group