Czwartek, 2 lutego
Imieniny: Marii, Miłosławy
Czytających: 8204
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Krzewi pamięć o osadzie Orle i hutnictwie szkła

Poniedziałek, 8 października 2012, 7:55
Aktualizacja: 7:57
Autor: mea
Jelenia Góra: Krzewi pamięć o osadzie Orle i hutnictwie szkła
Fot. Organizator
Promocja książki Przemysława Wiatera „Osada Szklarska Poręba – Orle w Górach Izerskich” odbędzie się już jutro (9 października) o godz. 16.00 w Sali konferencyjnej Książnicy Karkonoskiej przy ul. Bankowej 27. Wstęp jest wolny.

Monografia dr. Przemysława Wiatera przedstawia historię jednego z pięknych zakątków Gór Izerskich, leżących na zachód od pasma Karkonoszy. Szklarska Poręba i rejon Gór Izerskich od XVIII wieku były ważnym ośrodkiem hutnictwa szkła.

W XVIII w Górach Izerskich, w osadzie Orle, zbudowano hutę szkła Karlstahl, która działała do 1890 roku. Zasłynęła dzięki stosowanej w niej techniki produkcji szkła ozdobnego zwanej Millefiori, wynalezionej kilkaset lat wcześniej w Wenecji, a później niestety zapomnianej.

Autor przedstawia też legendy związane z Karkonoszami i Górami Izerskimi, dzieje osady Orle istniejącej do 1945 roku i odrodzenie jej w formie Stacji Turystycznej Orle, stworzonej w połowie lat 90. XX wieku przez Stanisława Kornafla, który do dziś ją prowadzi. Obecnie Orle jest popularnym miejscem wypraw turystycznych, gdzie przewija się co roku ok. 200.000 osób. Znane jest też z wielu imprez kulturalnych oraz turystycznych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1138
Tak
20%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group