Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 2804
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krokodyle łzy radnych nad podziemiami

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 1 października 2014, 7:50
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 października 2014, 3:33
Autor: Angela
Fot. Archiwum Jelonki.com (Mestra)
– Nie rozumiem, dlaczego teraz kiedy znalazł się chętny do zagospodarowania walących się i od 10 lat niezagospodarowanych podziemi, radni ronią krokodyle łzy i zastanawiają się czy w ogóle ten obiekt przekazać ludziom, którzy chcą stworzyć z niego atrakcję turystyczną – tak wczorajszą (30.09.) dyskusję na sesji Rady Miejskiej dotyczącą oddania w dzierżawę podziemi przy ul. Chełmońskiego w Jeleniej Górze podsumował radny Rafał Szymański (PiS). Ostatecznie uchwałę przegłosowano. Jednak na wniosek radnego Józefa Sarzyńskiego (SLD) i po poparciu większości, zmieniono okres dzierżawy z 25 do 15 lat.

Podczas pierwszej wrześniowej sesji, która odbyła się w połowie miesiąca, radni zdjęli tę uchwałę z porządku obrad, bo jak mówił wówczas radny Krzysztof Mróz, przewodniczący komisji rozwoju, wokół całej sprawy było za dużo wątpliwości, których władze miasta nie zdążyły radnym wyjaśnić. Po dwóch tygodniach pytań i wątpliwości nie było mniej.

- Dlaczego Miasto chce wydzierżawiać ten obiekt akurat na 25 lat? – pytał radny Jerzy Pleskot. W odpowiedzi usłyszał, że jest to wynik rozmów władz miasta z chętnym inwestorem, który takie obiekty zagospodarował już w Kamiennej Górze (która wydzierżawiła swoje podziemia na 15 lat) i w Szczecinie (gdzie podpisano umowę dzierżawy na 25 lat). – Taki czas pozwoli przedsiębiorcy na odzyskanie poniesionych kosztów oraz na rozwinięcie „skrzydeł” przy wypromowaniu tego obiektu – wyjaśniała wiceprezydent Mirosława Dzika.

- Jakie są założenia i warunki wydzierżawienia tych podziemi? Co i kiedy konkretnie tam powstanie – pytał radny Krzysztof Mróz, który podkreślał, że radni już wielokrotnie zgodzili się na długoterminową dzierżawę różnych obiektów miejskich, a później nie mieli wpływu na to, co w nich powstaje lub w jakim są stanie.
Przewodniczący rady Leszek Wrotniewski podkreślał, że nadal nie otrzymał odpowiedzi na pytania zadane podczas prac komisji.

- Pytaliśmy wówczas o aspekty ekonomiczne oraz czy adaptacją tego budynku nie mogą się zająć jednostki miejskie np. muzea, które mogłyby czerpać z tego korzyści – mówił L. Wrotniewski (PO).
Odpowiedzi na te same pytania oraz na temat szczegółów inwestycji zabrakło również Bożenie Wachowicz – Makiele (klub Razem dla Jeleniej Góry), której zdaniem, na sesji powinien pojawić się przedstawiciel firmy Arado.

- Wówczas moglibyśmy go zapytać czy firma zapoznała się z ekspertyzą tego obiektu wykonaną w lipcu br., a jeśli tak, to ile pieniędzy trzeba będzie wyłożyć na usunięcie wspomnianych w niej usterek i dostosowania do obiektu turystycznego – mówiła radna.

W obronie uchwały stanął Rafał Szymański, który mówił, że nie rozumie, dlaczego radni ronią krokodyle łzy nad obiektem, który od dziesięciu lat popada w ruinę. – Muzeum Karkonoskie jest jednostką Urzędu Marszałkowskiego, a nie miasta, poza tym jego dyrekcja głośno krytykowała stworzenie w nim atrakcji turystycznej, więc przeciwnikom tego pomysłu nie powinno powierzać się takich zadań, bo jest ono skazane na niepowodzenie – mówił radny PiS. – A w Muzeum Przyrodniczym powinno się najpierw uzupełnić kolekcję, a dopiero później powierzać dyrektorowi bardziej odpowiedzialne zadania. Pojawili się ludzie, którzy mają pomysł i doświadczenie w prowadzeniu takich obiektów, więc dajmy im szansę i pozwólmy im zrobić to na swoich warunkach – mówił.

Oliwer Kubicki (PiS) pytał o to, czy miasto ma jakiś pomysł na przygotowanie przy podziemiach miejsc parkingowych dla przyjezdnych, czy pozostawi tę kwestię na barkach dzierżawcy.
Przełomowym punktem sesji był jednak wniosek radnego Józefa Sarzyńskiego o wprowadzenia do projektu uchwały autopoprawki i wydzierżawienia obiektu na okres do 15 lat, a nie jak planowano do 25 lat.

- Nie ma co demonizować tych kosztów, które inwestor będzie musiał ponieść, bo nawet nie wiemy, jaki produkt nam zaproponuje – mówił radny Józef Sarzyński. – Dobrze, że ktoś się tym obiektem zainteresował i trzeba zrobić wszystko, by przekazać podziemia w dzierżawę, ale trzeba też pamiętać o zapisach w umowie, która dałaby miastu możliwość odebrania tego obiektu na wypadek, gdyby się tam nic nie działo – uzasadniał radny Sojuszu Lewicy Demokratycznej. – 15 lat to wystarczająco długi okres czasu, by odzyskać poniesione nakłady, wypromować obiekt i ocenić ewentualne korzyści, które mogą z tego wynikać – dodał.
Partyjnego kolegę poparł Józef Gajewski. - Im bliżej końca kadencji, tym większa nasza skłonność do uszczęśliwiania przyszłych pokoleń, dlatego apeluję do rozsądku, by przegłosować autopoprawkę, bo 15 lat wystarczy, by inwestor sobie ocenił czy warto tę żabę jeść – mówił Józef Gajewski.

Po wprowadzeniu autopoprawki i jej przegłosowaniu, uchwałę przyjęto jednogłośnie przy obecności 14 radnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~ 1-10-2014 8:29
Wrotniewski nie wie co mówi ? To nie gmin a Jeżów Sudecki.
~Schengen 1-10-2014 8:57
Pan Radny Sarzyński wychodzi z założenia (wiekowego) - nic o nas - bez nas. To mi troszkę przypomina podejście konserwatora zabytków w kwestii Domów Przysłupowych - zero elastyczności - lepiej niech się w świetlistości prawnej zawalą niż pozwoliś deczko pozmieniać i uratować. Różnica polega na tym, że "przysłupowe" chronione są ustawami, a inicjatywy "krajowością". Przecież łatwiej uwalić inwestora 25-pięcio letniego piętnastoletnim okresem najmu bo malusi, niż np firmę ZORKA/IKEA brakiem określenia statusu zatrudnianych(przy wyborach nadchodzących - propozycja) - max 25 % umów śmieciowych... Wtedy obejrzymy sukcesy. Podobnie z klymatamy Pana Yensa z "plastusi"... Może wystarczy tego pasma sukcesów inwestycyjnych na plecach autochtonów i okolicznych aborygeńcóf :(
~nie tak 1-10-2014 9:28
Indolencja niektórych radnych jest ogromna. Jelenia Góra chce rozwijać się turystycznie, została przygotowana nowa strategia miasta ! Co radni wiedzą o swoim mieście? Takie wypowiedzi i ich dylematy potwierdzają,że nie powinni znaleźć się w nowej radzie jg, niech startuja na radnych Wrocławia razem z Obrębalskim
~--- 1-10-2014 9:44
będzie jak z termami cieplickimi , 25 lat i już będą podziemia otwarte, żenada dobrze że ta kadencja się kończy
~ 1-10-2014 10:20
Oczywiście miasto nie jest na tyle inteligentne aby samo otworzyć podziemia dla turystów a raczej nie miasto tylko politykinierzy
~niezależna 1-10-2014 10:34
... wywalony z MK radny RS z tego PIS-u i jego krucjata - kolejna odsłona... brak "ciepłej posadki" i paniczny lęk przed utratą diety radnego determinuje radnego do większej aktywności - wypowiedział JEDNO zdanie na sesji rady... moje gratulacje...
~18 sqandal 1-10-2014 10:41
.... i tak będą radzić i radzić , dietki lecą a Oni radzą tu potrzeba konkretnych i natychmiastowych reakcji a nie tylko radzić i radzić i znowu radzić i znowu narada . To się w pale nie mieści panowie (bez) radni
~Do 9.44 1-10-2014 11:06
Do 9.44. Co maja Termy Cieplickie do wynjamu Podziemi? Czy nienawiść do prezydenta Zawiły na rozum ci padła? Przestań bełkotać, zacznij myśleć a najlepiej nie pisz.
~Drzymał 1-10-2014 12:06
Radny Pleskot też zaczyna zabierać głos na radzie miasta - jacy oni wszyscy aktywni przed wyborami i rozumiejący nasze problemy
~emeryt 1-10-2014 12:45
Radny Jozef Sarzynski powinien zajac sie podziemiami bo wier jak to zrobic kupil dzialke w Cieplicach i zaraz ja sprzedal Biedronce nie czekajac 5 lat to napewno ma pieniadze na uruchom ienie podziemi, bo chyba radnym juz nie bedzie.
~rapidarespon 1-10-2014 14:26
Dopóki ... pokroju Sarzyńskiego będą wybierane do Rady, dopóty Jelenia będzie w marazmie!!! Kto głosował na tę mumię!? zazdrosny i zawistny, siedzi na milionach, a ludziom nie daje działać!
~Staszek 1-10-2014 16:06
i co ? będzie w podziemiach teatrzyk jak w K.Górze i będą opowiadać bajki o cudownej myśli technicznej hitlerowskich Niemiec? Że tu robili V1 i V2 ? Po co to komu ? Atrakcja turystyczna ? Przecież to miał być schron na 2000 osób. Przecież tam życie marnowały komanda jeńców z Herischdorfu i rosyjscy jeńcy z Dąbrowicy.Wszystkie dokumenty na ten temat są w Archiwum przy Grunwaldzkiej.Zwiedzanie poniemieckich dziur robi się schyłkowe.
~taka prawda 1-10-2014 17:05
Nie dziwię się, że Muzeum Karkonoskiemu, będącemu jednostką Urzędu Marszałkowskiego, nie zależy na rozwoju podziemi, a wręcz otwarcie krytykują ten pomysł. Wrocławiowi nigdy nie zależało na rozwoju Jeleniej Góry i sabotował niejeden pomysł w naszym mieście. Taka mentalność wrocławskich słoików, którzy chcieliby całą kasę z województwa mieć dla siebie, a region mają gdzieś. Co nie oznacza jeszcze, że należy ich słuchać. Prędzej rozwiązać to muzeum, któremu nie zależy na rozwoju miasta i turystyki w regionie. A wrocławskie słoje i tak popędzą do nas, gdy podziemia będą już gotowe - oczywiście za nasze pieniądze, a nie ich. Wrocław kradł, kradnie i zawsze będzie kradł - tej mentalności po prostu się nie zmieni.
~tuskobus 1-10-2014 17:24
pod celwiskozą też są korytarze podziemne
~s. 1-10-2014 17:54
Mamy takich radnych na jakich zasługujemy. Chcecie zmian ? Idźcie na wybory i głosujcie. Może nie będzie radnych, którzy wygrywają mając 30 głosów. Ciekawe hasło: "Zrób władzy na złość, idź na wybory".
~Januszz 1-10-2014 18:23
Mróz, Szymański, Sarzyński - do odstrzału. To są zwykłe trutnie, które sabotują każdą inwestycję, a sami nic nie robią dla miasta. Na szczęście zbliżają się wybory wielkimi krokami. A mieszkańcy wystarczająco poznali się na tych ludziach i mają już na ich temat wyrobioną opinię. Samym krzykiem, spreparowanymi "aferami" (żeby przypomnieć "afery" o wodzie w Bobrze zanieczyszczonej uranem czy Termach ze zbyt małą ilością wody termalnej) Jeleniej Góry panowie nie zawojujecie, to jest krótka piłka. Daliście się już wystarczająco dobrze poznać.
~KaziuK 1-10-2014 18:33
A co na to znany wicek/koleś Kusiak? Jakoś nie widać nie słychać.
~Franek 1-10-2014 19:25
Odwrócić listy wyborcze i tak głosować to 1-2-3 pójdą do lamus bo pewnie znów starzy wyjadacze przydzielili sobie jedynki
~Duch Gór 2-10-2014 1:10
I PO co tyle pijany ?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group