Wtorek, 17 maja
Imieniny: Weroniki, Sławomira
Czytających: 8017
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Kręcą Focus Parkiem

Niedziela, 23 listopada 2008, 8:56
Aktualizacja: 20:47
Autor: Mar
Jelenia Góra: Kręcą Focus Parkiem
– W tej chwili plac zajmują amatorzy nalewek zajmujący się „ochroną” parkujących samochodów.
– Przez lata chodzę tędy i oglądam smutny obraz po dawnym targowisku – mówi jeleniogórzanka Zofia Milewska wyrażając odczucia tysięcy mieszkańców miasta, którzy czekają na zmiany w tym miejscu. – Przecież już tej jesieni miała się rozpocząć budowa galerii handlowej a tymczasem widzę jedynie pijaczków w krzakach. Zanosi się na to, że budowa oczekiwanej galerii znacznie się opóźni.

Pijaczkowie nie tylko siedzą w krzakach ale coraz częściej wymuszają drobne pieniądze od osób parkujących na placu. Oferują ochronę przez „takimi różnymi” co mogą karoserię porysować albo coś w aucie uszkodzić. Mało kto na takie dictum nie wysupła z portfela monety.

Choć pozwolenie na budowę galerii handlowej FokusPark jest już prawomocne, na placu zarastającym coraz bardziej drzewami i krzakami nie widać żadnych prac. Mieszkańcy głośno mówią o klątwie, jaka od czasów likwidacji targowiska ciąży na tym miejscu nawiedzonym przez duchy rozeźlonych kupców, którzy musieli się stąd wynieść po decyzji zarządu miasta z 1999 roku. Samorządowcy podkreślają, że mnożą się przeszkody natury formalnej.

– Rzeczywiście nic się nie dzieje i do zimy żadnych prac nie będzie – wyjaśnia zastępca prezydenta Jeleniej Góry Jerzy Łużniak. – Niedawno rozmawiałem z inwestorem i wiem, że w tej chwili zabiegają o pozwolenie na wycięcie drzew uniemożliwiających rozpoczęcie prac. Koszty wycinki są bardzo duże i firma zaproponowała, że w zamian po wybudowaniu galerii posadzi nową zieleń. Trwa również ustalanie warunków zasilania w energię elektryczną. W tym roku zostanie jedynie ogrodzony teren, a inwestycja rozpocznie się wiosną przyszłego roku.
Jak zapewnia prezydent, mimo ogrodzenia terenu, inwestor zostawi przejście dla pieszych. To jeden z najlepszych skrótów z centrum miasta na ulicę Kilińskiego i osiedle Robotnicze.

Mimo że inwestor ma już pozwolenie na budowę, dopiero teraz reguluje status dwóch działek otaczających teren wykupiony przez spółkę. Bez nich realizacja inwestycji byłaby niemożliwa. Działki do niedawna były wydzierżawione od miasta na trzy lata na przygotowanie inwestycji. Na podstawie tej umowy niemożliwe byłoby rozpoczęcie budowy.

– To pozwolenie na budowę jest naciągane do granic możliwości – przekonuje lider stowarzyszenia Wspólne Miasto, Robert Prystrom, który kilkakrotnie zaskarżał tę inwestycję – obejmuje między innymi działkę 32/2, własność KARR, do której inwestor nie ma żadnego tytułu prawnego i która nie została wpisana do warunków zabudowy terenu. Wspiera się również decyzją określającą środowiskowe uwarunkowania, która została wydana przez wydział ochrony środowiska z naruszeniem prawa. To tylko niektóre argumenty jakich użyliśmy we wniosku do wojewody o stwierdzenie z urzędu nieważności pozwolenia na budowę. To postępowanie cały czas trwa i myślę, że ma wpływ na odkładanie terminu rozpoczęcia prac budowlanych.

– Te dwie działki to teraz problem który trzeba szybko rozwiązać - wyjaśnia Jerzy Łużniak. – Uważam, że powinny być sprzedane w 2000 roku, gdy z inwestorem rozmawiał ówczesny prezydent, Józef Kusiak. Inwestor musi je kupić bo inaczej nie będzie mógł prowadzić inwestycji. Sądzę, że tak jak pozostały grunt, będzie to dzierżawa wieczysta.

Zdaniem jednego z jeleniogórskich radnych, dzierżawa wieczysta to strata dla miasta. Firma Atlant kupiła działki w 2000 roku jak zapisano w uchwale rady miasta z 24.02 2000 roku, z przeznaczeniem na: zabudowę usługową z towarzyszącymi mieszkaniami.
– Takie przeznaczenie gruntu powoduje, że jest on kilka razy tańszy niż ten przeznaczony na obiekty handlowe – wyjaśnia nasz rozmówca. – Za 7 tysięcy metrów kwadratowych w centrum miasta Atlant zapłacił 5 milionów złotych. Działki, które miasto zostawiło sobie, miały być drogami dojazdowymi do kamienic mieszkalnych.

– Nic nie wiem o żadnych kamienicach na Kilińskiego – ripostuje Jerzy Łużniak. – Dobrze pamiętam, prezydent Kusiak od początku mówił nam, że tam stanie galeria handlowa, a nie zabudowa mieszkaniowa.
– Według obecnych cen, za sprzedaż dwóch działek, 40/2 i 41/1 miasto mogłoby dostać 6 do 8 milionów złotych. A prezydent rezygnuje z tej możliwości i godzi się na dzierżawę wieczystą za ułamek tej kwoty. Jednocześnie w miniony wtorek przedkłada nam projekt uchwały o zaciągnięciu kredytu w wysokości 3 milionów złotych. Nie zgodziliśmy się na ten kredyt, skoro prezydent nie wykorzystuje takich możliwości – tłumaczy radny.

– Pozwolenie na budowę jest według wojewody nieważne, ponieważ zostało wydane na podstawie warunków zabudowy, tymczasem dla wielkopowierzchniowych obiektów handlowych musi być zgodne z aktualnym studium i planem zagospodarowania – zapewnia Robert Prystrom. – Samo ustalenie warunków zabudowy łamie ustawę o planowaniu przestrzennym. Tymczasem władze miasta zlekceważyły zalecenia wojewody zawarte w piśmie z 14 listopada 2006 roku i wydały pozwolenie opierając się jedynie o warunki zabudowy.

– Pan Prystrom jak zwykle nie wie o czym mówi – odpowiada Jerzy Łużniak. – Według zeszłorocznej ustawy o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych, zezwolenie wydaje się w przypadku zgodności lokalizacji obiektu z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego albo decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, po uzyskaniu pozytywnej opinii wyrażonej przez właściwą radę gminy. To wszystko wykonaliśmy.

O tym, czy pozwolenie na budowę wydane przez prezydenta Jeleniej Góry ma wady prawne, czy – jak zapewnia Jerzy Łużniak – spełnia wszystkie wymogi rozstrzygnie nadzór prawny wojewody. Jeśli okaże się, że brak aktualnego studium i zgodnego z nim planu zagospodarowania przestrzennego może unieważnić wydane zezwolenie, firma Focus Park może poczekać na możliwość postawienia galerii o wiele dłużej niż do wiosny 2009 roku. Tymczasem w materiale reklamowym właściciela, czyli Parkridge Retail Poland, oddanie do użytku zaplanowano na drugą połowę przyszłego roku.

Focus Park zlokalizowany w Jeleniej Górze to obiekt o powierzchni użytkowej
35 000 metrów kwadratowych. Znajdować się tu będzie 85 sklepów różnych branż, a także lokale gastronomiczne, restauracje, kawiarnie oraz kompleks kinowy. Przy obiekcie zlokalizowany będzie parking podziemny, mieszczący 334 auta. Obiekt będzie posiadał trzy kondygnacje handlowe. Wartość inwestycji wyniesie 38 milionów euro.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (42) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group