Środa, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 7769
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: KPN nie będzie większy?

Wtorek, 23 listopada 2021, 6:02
Autor: WAC
Powiat: KPN nie będzie większy?
Fot. UM Szklarska Poręba
Karkonoska Lokalna Organizacja Turystyczna zdecydowanie negatywnie wypowiedziała się na temat ewentualnego powiększenia obszaru Karkonoskiego Parku Narodowego.

Przypomnijmy. Inicjatywa powiększenia obszaru KPN wyszła od mieszkańców Michałowic, a konkretnie od jednego z lokalnych stowarzyszeń. Obszary, o które miałby być powiększony KPN leżą w pobliżu Michałowic. To Cicha Dolina i okolice, Dolina Szklarki i Kamiennej, obszar pod Śnieżnymi Kotłami. Objęcie ochroną tych obszarów miałoby stanowić receptę na wycinkę lasów i nadmierną zabudowę.

W swoim stanowisku opublikowanym w sieci zarząd Karkonoskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej wskazuje na ograniczenia w swobodzie korzystania z zasobów przyrody, głównie uprawiania sportu oraz zbierania grzybów i owoców runa leśnego jakie obowiązują na terenach należących do parków narodowych.

Tereny, które zamierza przejąć Karkonoski Park Narodowy to obszar bardzo chętnie odwiedzany przez turystów. Przebiegające tam szlaki, drogi leśne i ścieżki cieszą się szczególną popularnością u biegaczy i rowerzystów - czytamy w oświadczeniu LOK. - Ich położenie niezbyt wysoko w górach sprawia, że często odwiedzają je rodziny z dziećmi. Restrykcyjne zasady ochrony stosowane w parkach narodowych z pewnością uniemożliwią im korzystanie z tych terenów na dotychczasowych zasadach. Mieszkańców Karkonoszy i branżę turystyczną szczególnie niepokoi przyszłość bardzo popularnej „Drogi pod Reglami” i sieci rowerowych singletracków. Zostały one zbudowane niemałym kosztem i tworzą spójny kompleks „Olbrzymy” na terenie trzech karkonoskich gmin. Dzięki dotychczasowym doświadczeniom związanym z zarządzaniem obszarem KPN wiemy, że te popularne miejsca mogą zostać z dnia na dzień zamknięte lub dostęp do nich może być utrudniany. Pamiętajmy, że w Karkonoskim Parku Narodowym obowiązuje wiele ograniczeń: zakaz schodzenia ze szlaków, zakaz zbierania grzybów i jagód, zakaz wstępu po zmroku, płatny wstęp, zakazy jazdy dla rowerów, zakazy wprowadzania psów, ograniczenia dla imprez sportowych, zakazy wstępu na dawne drogi leśne.
Ważny jest także aspekt ekonomiczny. Obecnie z walorów terenów w rejonie Michałowic można korzystać bezpłatnie. Po włączeniu ich do KPN nie będzie to możliwe i każdorazowo turyści będą musieli wykupić bilet do parku. Mieszkańcy Piechowic z osiedla Michałowice i innych karkonoskich miejscowości, wchodząc do Karkonoskiego Parku Narodowego, będą musieli pamiętać o zaświadczeniu zamieszkania wydanego przez urząd gminy lub nosić ze sobą zeznanie podatkowe. Takie dokumenty potwierdzające zwolnienie z opłaty za wstęp do parku wymienia w swym zarządzeniu dyrektor KPN - kończy zarząd KLOK.

Z prośba o odniesienie się do stanowiska KLOK poprosiliśmy zastępcę dyrektora KPN Przemysława Tołoknowa.

W parku narodowym możliwe jest poruszanie się po wyznaczonych szlakach, nartostradach ścieżkach, drogach i obszarach wyznaczonych przez dyrektora parku - informuje P. Tołkonow. - KPN zadeklarował, że przy opracowywaniu ich sieci wezmą udział pracownicy Urzędu Miasta Piechowice, przedstawiciele organizacji społecznych oraz mieszkańcy. KPN nie planuje zamykania istniejących szlaków pieszych i rowerowych, w tym singletracków. W przypadku powiększenia parku o tereny w gminie Piechowice, KPN zadeklarował wprowadzenie stref z dopuszczonym zbiorem grzybów i płodów runa leśnego. Swoboda poruszania się po terenach leśnych będzie ograniczona zasadami obowiązującymi w ustawie o ochronie przyrody, jednakże zostaną wyznaczone strefy z dopuszczonym zbiorem grzybów i płodów runa leśnego. Dostęp do tych obszarów będzie możliwy w okresie od 1.06 do 31.10 ze względu na ograniczenie wynikające z okresów ochronnych dla zwierząt a także ze względu na okres dojrzewania płodów runa i wzrostu owocników grzybów powszechnie zbieranych.
Dowodem potwierdzającym zwolnienie z opłaty mieszkańców miast i gmin może być okazanie przy kontroli biletu jakiegokolwiek dokumentu potwierdzającego fakt zamieszkania na terenie miast i gmin. Może to być każdy dokument, w którym będzie umieszczona informacja o miejscu zamieszkania, aby osoba kontrolująca bilety miała dowód, że darmowy wstęp danemu turyście przysługuje. To nie znaczy, że trzeba nosić przy sobie zeznanie podatkowe, jak twierdzi Karkonoska LOT. Administracja parku weryfikuje obecnie uprawnienia do zwolnień z opłat bez generowania konfliktów. Turyści radzą sobie z dokumentowaniem uprawnień do bezpłatnych wstępów bez zaświadczeń z Gminy i zeznań podatkowych. Informujemy, że w punktach kasowych KPN, w latach 2019-2021, zarejestrowaliśmy przeszło 427 tysięcy wejść osób uprawnionych do bezpłatnego wstępu i nie było żadnego konfliktu z tego tytułu. Posługujemy się codziennie zdjęciami dokumentów jak: dowód, prawo jazdy, rachunek za media, zeznanie podatkowe czy zaświadczenie z gminy o miejscu zamieszkania, również pokazywane są dane za pomocą aplikacji mObywatel. Opcji w tym zakresie turysta ma sporo i może z nich korzystać wedle swojej wygody. Należy pamiętać, że to na turyście leży obowiązek udokumentowania możliwości skorzystania ze zwolnienia z opłat, w tym również korzystających z Karty Dużej Rodziny oraz zastosowania opłaty ulgowej. Ponadto KPN zwalnia z opłat za wstęp wszystkie dzieci, młodzież szkolną, a także studentów odbywających na terenie parku zajęcia edukacyjne i odbywających ćwiczenia terenowe oraz praktyki i staże zawodowe - podsumowuje zastępcy dyrektora KPN.

Twoja reakcja na artykuł?

18
39%
Cieszy
10
22%
Hahaha
2
4%
Nudzi
3
7%
Smuci
8
17%
Złości
5
11%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (35)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pensje prezydentów miast, burmistrzów i wójtów są adekwatne do wykonywanej przez nich pracy?

Oddanych
głosów
43
Tak, to odpowiedzialna praca
14%
Dostają trochę za dużo
23%
Dostają o wiele za dużo
26%
To oburzające ile zarabiają
37%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group