Piątek, 3 lutego
Imieniny: Błażeja, Oskara
Czytających: 9664
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Kozakiewicz w Jeleniej Górze: moc symbolu

Czwartek, 24 września 2009, 14:40
Aktualizacja: 16:05
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Kozakiewicz w Jeleniej Górze: moc symbolu
Piotr Machłajewski z BWA pokazuje projet dzieła J. Kozakiewicza.
Fot. TEJO
– Tu jest wszystko we własnych proporcjach: obecność, nieobecność i pejzaż – mówi Jarosław Kozakiewicz, światowego formatu artysta, którego imponująca instalacja stanie wkrótce na terenie byłego cmentarza przy Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa.

Architekt, rzeźbiarz, performer, którego dzieła określane są jako utopijne został zaproszony przez Biuro Wystaw Artystycznych do Jeleniej Góry, aby wziąć udział w projekcie „Słownik sytuacji III”. Jego idea to wyjście sztuki w przestrzeń pozagaleryjną: do miasta, na jego ulice, parki, skwery. Artysta wybrał teren dawnej nekropolii przy Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego. Jego instalacja zowie się z angielska: „Nobody’s House”, czyli „Dom niczyi”.

– Celem projektu jest zwrócenie uwagi jeleniogórzan i turystów na miejsca, obok których przechodzą obojętnie – mówi Janina Hobgarska, dyrektorka BWA. Nie bez powodu zatem Kozakiewicz wybrał teren dawnej nekropolii, którą dziś traktuje się jak park miejski. Młodzi ludzie piją tam piwo, odpoczywają na trawce, po której także hasają wyprowadzane na spacer psy.

Na niewiele zdały się tablice informujące o dawnym przeznaczeniu dzisiejszego parku, a i do dziś zachowane grobowce rodzinne dawnych jeleniogórzan nie są traktowane z należytym szacunkiem. Czy to przez niewiedzę, czy brak świadomości? Jarosław Kozakiewicz w artystycznej formie przekieruje uwagę każdego, który przez „park” przejdzie, swoją instalacją.

Trudno będzie jej nie zauważyć: konstrukcja będzie mierzyła około czterech metrów, a ważyła – tonę. Będzie się składała ze stalowego szkieletu obudowanego ściankami obitymi sklejką. W swojej formie jedynie nawiązuje do bryły domu, którego układ ścian sprawia, że nie nadaje się on do zamieszkania. Ale jednocześnie przywołuje mnóstwo skojarzeń związanych z czterema kątami.
– Tu jest wszystko we własnych proporcjach: obecność, nieobecność i pejzaż – mówi o swoim dziele Jarosław Kozakiewicz.

Ustawianie „Nobody’s House” zacznie się w nadchodzącą środę, 30 września, a uroczyste „odsłonięcie” – 3 października o godz. 15. 30. Później - po przejściu do Galerii Biura Wystaw Artystycznych, artysta opowie o swoim dziele i przedstawi inne projekty. Wcześniej artysta spotka się z zainteresowaną młodzieżą w BWA na wykładzie zatytułowanym „Możliwe – nie – możliwe”. Początek o godz. 11.

Wyjątkowość jeleniogórskiej obecności Jarosława Kozakiewicza polega na urzeczywistnieniu jego dzieła, które stanie się namacalną instalacją. Artysta jest bowiem znany z rzeźb i innych projektów, które – swoimi rozmiarami i rozmachem – najczęściej nie pozwalają na łatwy montaż i pozostają „na papierze” lub też – z pomocą technik komputerowych – naniesione na zdjęcia docelowego przeznaczenia. Jednym z bardziej znanych dzieł tego typu jest „Most Duchów” w Auschwitz.

Pierwszym twórcą, który wziął udział w projekcie, był Kamil Kuskowski. Niestety, chuligani zniszczyli jedną z jego instalacji zaledwie trzy dni po jej zamontowaniu. Drugą można oglądać w Parku Norweskim i podziwiać przez pryzmat ramy kadru piękno Karkonoszy. Kolejnym gościem „Słownika Sytuacji III” będzie Robert Kuśmirowski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group