Środa, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 7046
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kowary: Kowarskie „Przedwiośnie” dla niepełnosprawnych

Sobota, 6 grudnia 2014, 7:03
Aktualizacja: Niedziela, 7 grudnia 2014, 8:06
Autor: Mea
Kowary: Kowarskie „Przedwiośnie” dla niepełnosprawnych
Fot. Mea
Rehabilitacja na najnowocześniejszym sprzęcie w regionie, dostosowanie pomieszczeń oraz pokoi dla osób niepełnosprawnych ruchowo, niedosłyszących i niedowidzących, ścieżki zdrowotne m.in. dla „wózkowiczów” – to część z inwestycji przeprowadzonych w Centrum Usług Medycznych i Profilaktyki Zdrowotnej „Przedwiośnie” w Kowarach.

Już w 2012 r. Wojewoda Dolnośląski wpisał „Przedwiośnie” na listę ośrodków, które mogą świadczyć usługi osobom z upośledzeniem umysłowym, z chorobą psychiczną, z padaczką, a także pacjentom ze schorzeniami układu krążenia, układu oddechowego oraz układu moczowo-płciowego. Placówka przyjmuje również osoby z chorobami układu pokarmowego, z chorobami wymagającymi leczenia dietami eliminacyjnymi oraz chorych na cukrzycę. Ponadto Centrum organizuje komercyjne turnusy rehabilitacyjne, turnusy usprawniająco – rekreacyjne i turnusy antystresowe. Centrum jest częścią Szpitala Specjalistycznego MSW w Cieplicach.

- Specjalnie dla osób niepełnosprawnych ruchowo m.in. poruszających się na wózku inwalidzkim, budynek został wyposażony w nowoczesną, panoramiczną windę. Dla osób niedosłyszących i niedowidzących zamontowano system przywołujący w pokojach oraz w gabinetach rehabilitacyjnych, który ma służyć zwiększeniu poczucia bezpieczeństwa pacjentów. W pokojach są łazienki dla osób niepełnosprawnych z pochwytami i systemem przywołującym pracowników – mówi Joanna Zamaro, kierownik „Przedwiośnia”.

Dzięki odbudowie dachu z piętrem i powrotu do wyglądu historycznego budynku, na poddaszu powstała sala rehabilitacyjna. Znajduje się tu nowoczesny sprzęt m.in. laser wysokoenergetyczny, aparaty do pressoterapii oraz do terapii falą uderzeniową. Fizjoterapeuci wykonują zabiegi z zakresu magnetoterapii, elektroterapii, hydroterapii, ciepłolecznictwa i światłolecznictwa. Gabinety wyposażone są w wanny do kąpieli perełkowej, wirowej kończyn górnych i dolnych oraz do masażu membranowego. W ośrodku można skorzystać również z zajęć gimnastycznych i yogi.

- Laser wysokoenergetyczny hiro to najnowocześniejszy sprzęt, jeden z nielicznych w regionie, o bardzo dużej mocy terapeutycznej. Głęboko wnika w tkanki miękkie oraz kostne. Rozmiękcza również blizny i zrosty pooperacyjne, jednak nie starsze, niż 4 lata. Działa przeciwbólowo np. w chorobie Mortona czy przy zapadnięciu się sklepienia poprzecznego stopy – opowiada Jacek Hyży, specjalista fizjoterapii w „Przedwiośniu”.

Przy Centrum są dwie ścieżki zdrowia. Jedna przystosowana jest do potrzeb „wózkowiczów”. Znajdują się tu urządzenia zewnętrzne do ćwiczeń. – Druga ścieżka nosi nazwę „Boso po zdrowie” i należy z niej korzystać właśnie boso. Składa się z różnorodnego podłoża m.in. szyszek, kory, piasku, kamieni, które pobudzają receptory w stopach – wymienia Joanna Zamaro.

Zrealizowano również projekt sali Rotariańskiej, która została wyposażona w sprzęt fitness rehabilitacyjny, w większości podarowany przez Club Rotary. Są to m.in. steppery, rowerek, trenażer eliptyczny, bieżnia, wibraton, czyli platforma do ćwiczeń, która poprzez drgania intensyfikuje ruchy oraz redcordy do ćwiczeń w odciążeniu.

Obiekt wciąż rozbudowuje swoją infrastrukturę, obecnie w parku przy Centrum powstaje m.in. scena do występów artystycznych. Do tej pory na wymienione inwestycje oraz termomodernizację obiektu wydano już ponad 4 mln zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group