Niedziela, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 8986
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kowary: Kotlina Uranowa nową atrakcją w Kowarach

Niedziela, 10 maja 2015, 8:15
Aktualizacja: 8:18
Autor: Mea
Kowary: Kotlina Uranowa nową atrakcją w Kowarach
Fot. Kotlina Uranowa
Kowarskie kopalnie "Liczyrzepa" i "Podgórze" stworzyły wspólną atrakcję turystyczną – Kotlinę Uranową, która dostępna jest dla turystów od 1 maja br. – Z okazji 15–lecia powstania Podziemnej Trasy Turystycznej Sztolnie Kowary, dwie kopalnie połączyły swoje trasy, by powstała jedna oferta dla turystów za jeden, tańszy bilet – mówiła Weronika Bogdzio, kierowniczka Działu Sztolnie Kowary.

Obecnie kupując jeden bilet można zwiedzić trasę w dwóch kopalniach o długości prawie trzech tysięcy metrów, której przejście z przewodnikiem zajmuje ok. trzy godziny. Temperatura w kopalniach wynosi ok 8 stopni C, a wilgotność w ok. 97 proc. Z nowej atrakcji można skorzystać od godz. 9:00 do 17.00 . Bilet normalny kosztuje 32 zł, ulgowy: 25 zł, a grupowy 20 zł.

- Podczas wędrówki można poznać 800-letnią historię górnictwa kowarskiego (od XII w. do 1933 r.) związaną z wydobywaniem rud żelaza i uranu, produkcji koncentratu uranowego, czy też badań prowadzonych tu przez Politechnikę Wrocławską - mówił Krzysztof Cielec, przewodnik z kopalni „Liczyrzepa”.
- Opowiadamy również dzieje poszukiwaczy kruszców z XI i XII w. z Francji, Belgii i Niemiec, szukających tu złota, srebra i kamieni szlachetnych. Nie może zabraknąć informacji o stworzeniu inhalatorium radonowego dla Uzdrowiska Cieplice – dodał.

To nie jedyne atrakcje w Kotlinie Uranowej, bo powstały trzy ścieżki edukacyjne, dotyczące geologii tych ziem, nietoperzy mieszkających w kopalniach i zwierząt występujących w okolicy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group