Poniedziałek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 8959
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Kościół Łaski za zamkniętymi bramami

Czwartek, 23 lipca 2009, 7:26
Aktualizacja: Piątek, 24 lipca 2009, 7:49
Autor: Nat
JELENIA GÓRA: Kościół Łaski za zamkniętymi bramami
Fot. TEJO
Kto chce sobie nocą skrócić drogę przejściem przez park obok Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego, pocałuje klamkę bramy, która – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami – zostanie zamknięta o godz. 23.

Jest to związane z rozpoczęciem przenoszenia elementów kamiennych pochodzących z dawnego ewangelickiego cmentarza i ościeżnic kamiennych kamieniczek jeleniogórskich z lapidarium w Bolkowie do kaplic nagrobnych przy Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa.

Zabytkowe elementy w latach 80 zostały przemieszczone na dziedziniec bolkowskiej warowni. Teraz powrócą będą prezentowane w kaplicach nagrobnych i stworzą rodzaj skansenu. Zostaną także zmienione ławki, oświetlenie i nasadzenia roślinne.

Te działania mają utrudnić wandalom niszczenie zabytków i prowadzić do odrestaurowania terenu, na którym znajduje się popularny kościół garnizonowy prowadząc jednocześnie do ponownego zainteresowania turystów nie tylko świątynią, lecz także zabytkowymi kaplicami nagrobnymi. Niektóre z nich to perły architektury baroku. Zbudowane w większości w XVIII wieku przez bogatych kupców jeleniogórskich, głównie fundatorów Kościoła Łaski. Tu spoczywała, między innymi, rodzina Mentzlów. Jej członkowie byli jednymi z najważniejszych donatorów i im można zawdzięczać piękno barkowej świątyni. Niektóre z kaplic nie były remontowane od ponad stu lat...

Jeśli uda się pozyskać fundusze, całość terenu włącznie z kaplicami ma odzyskać dawny blask dzięki projektowi nazwanemu „Rewitalizacja zespołu barokowych kaplic nagrobnych w Jeleniej Górze wkładem w ochronę europejskiego dziedzictwa kulturowego”. Środki mają pochodzić z Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska – Saksonia 2007 – 2013. Wartość projektu 1 970 315,00 Euro kwota dofinansowania – 1 674 767,75 Euro. Obecnie projekt jest w trakcie oceny formalnej.

Póki co bramy przy kościele garnizonowym będą zamykane codziennie po godzinie 23 i otwieranie o godzinie 6 rano.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group