Środa, 8 lipca
Imieniny: Elżbiety, Eugeniusza
Czytających: 1719
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kopcą, brudzą, smrodzą

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 16 września 2006, 0:00
Autor: TEJO
Fot. Arkadiusz Piekarz
Sporo czasu zajęło w piątek pożarnikom usuwanie plamy oleju, który wyciekł z niesprawnego ciągnika poruszającego się ulicą Wincentego Pola. Takich zdarzeń jest więcej.

Powód to fatalny stan techniczny wielu tego typu pojazdów, w tym także ciężarówek, które jeżdżą po Jeleniej Górze.
– Przedpotowe stary kopcą tak bardzo, że nie sposób za nimi jechać, a w mieście nie da się ich przecież wyprzedzić – mówi Lucjan Makowski, jeleniogórski kierowca.

Ruch tarasują także ciągniki i koparki, które muszą dojechać tam, gdzie prowadzone są prace drogowe. Hałasują niemiłosiernie.
Na smrodliwe wyziewy narzekają także ci, którzy muszą jechać za niektórymi autobusami komunikacji miejskiej.
– Podobno mają ekologiczne silniki, a z rury wydechowej wydobywają kłęby cuchnących i duszących spalin – zauważa inny kierowca oraz pasażerowie, którzy często takie wyziewy muszą wąchać we wnętrzu autobusu.

– Zdarzyło się, że niesprawna ciężarówka „znaczyła” drogę wyciekającym olejem niemak przez całe centrum Jeleniej Góry – przypominają strażnicy miejscy.
Kiedy jej kierowca zorientował się, że coś jest nie tak, nie mógł dalej jechać, bo zatarłby silnik. Konieczna była interwencja straży pożarnej, która śliską i niebezpieczną substancję musiała usunąć i zneutralizować.

Policjanci przyznają, że mają urządzenia służące do pomiaru toksyczności spalin. Jednak podczas kontroli drogowych niezbyt często są one używane.

– Latem mierzono poziom hałasu na jeleniogórskich drogach. Szkoda, że ktoś nie wpadł na pomysł, aby w ciągu najbardziej ruchliwych jezdni zbadać stan powietrza – mówi pan Tadeusz z ulicy Wojska Polskiego, przez którą często suną smrodliwe ciężarówki i autobusy.

Inspektorat Ochrony Środowiska pomiary prowadzi, ale dotyczą one ogólnych danych, w których także uwzględnia się spaliny z kominów.

Z kolei właściciele pojazdów, które nie spełniają norm ekologicznych, legitymują się przeglądami technicznymi potwierdzającymi sprawność pojazdu. Dla mechaników najistotniejsze jest to, że pojazd nadaje się do ruchu.
– Nie stać mnie na nową ciężarówkę, a jakoś muszę zarabiać na życie – powiedział nam jeden z właścicieli firmy transportowej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~Apokalipsa 16-09-2006 14:43
Pytanie : GDZIE JEST STRAŻ MIEJSKA ???? Odpowiedz : wlepia mandaty za parkowanie w centrum. Parkujące samochody zatruwaja powietrze.Więc trzeba usunąć je z centrum.
~komarno 16-09-2006 15:14
sama prawda znam kolegę ktory przez plamę oleju z ciężarówki na drodze wylądował na dachu, i czyja wina??!! Kkierowca TIR-a nawet nie zabezpieczył plamy tylko pojechał dalej na parking tutaj jak widac przebiegło inaczej i całe szczęście
~Mecenas 16-09-2006 19:52
OOO nie ma to jak nawdychać sie suber gęstej chmóry dymu zza takiej koparki czy autobusu ;D
~Bodzio 16-09-2006 19:55
To jest nic,ostatnio jechałem do pracy ul.Wojska Polskiego i myślałem że cała ulica smaży placki.A przedemną jechał facet na oleju rzepakowym,to dopiero smród.
~d3m0l 16-09-2006 23:32
najlepsze jest to, gdzie są służby które odpowiadają za odbiór i nadzór robót wykonanych pod nawierzniami jezdni które to po kilku miesiącach się zapadają i powinny zostać usunięte przez wykonawcę robót a są w rzeczywistości usuwane przez miasto wraz z naprawą całej nawierzchni dopiero wtedy jak się nie da juz po ulicy jeździć. Przecież za każdą dziurą stoją określone ekipy najczęściej wodociągi i wykonawcy z telekominikacji. GDZIE JEST GWARANCJA kto podpisuje umowy i kto za to wszystko potem płaci ?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group