Niedziela, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 3715
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Kopalni skalenia w Maciejowej nie będzie

Środa, 19 sierpnia 2009, 7:52
Aktualizacja: 8:42
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Kopalni skalenia w Maciejowej nie będzie
Fot. ......
Plany otworzenia kopalni w Maciejowej, które w minionym roku ujrzały światło dzienne i zrodziły wiele kontrowersji, w tym roku umarły śmiercią naturalną. Prezydent Marek Obrębalski odrzucił wniosek dotyczący zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego tego terenu biorąc pod uwagę środowisko i brak dróg dojazdowych.

Kopalnia, której złoże oceniono na 18 mln ton, rocznie miała wydobyć 400 tysięcy ton urobku a jej teren obejmowałby około 30 hektarów. Pracy dla kilkudziesięciu osób miało wystarczyć na co najmniej 50 lat. Teren kopalni miał się rozciągać po prawej stronie drogi z Maciejowej do Wojanowa, za lasem.

Takie plany miała trójka wspólników, którzy założyli spółkę ABS Maciejowa II, w tym m.in. Bronisław Szeles, kierownik Referatu do spraw Administrowania i Obsługi w Starostwie Powiatowym w Jeleniej Górze. Przeciwni byli natomiast właściciele pałaców, m.in. w Łomnicy, którzy twierdzili, że rozkopanie terenów nieopodal zabytków jest niedopuszczalne. Obecnie już wiadomo, że kopalni w Maciejowej nie będzie.

– Firma ABS Maciejowa II złożyła wniosek o zmianę studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Jeleniej Góry, na którym miała funkcjonować kopalnia. Na posiedzeniu prezydenta wniosek został jednak odrzucony ze względu na walory przyrodnicze tego miejsca i brak dróg do transportu wydobywanego materiału – mówi Magdalena Dziejak, kierownik referatu urbanistyki urzędu miasta w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group