Wtorek, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 2602
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Kontrolerzy w autobusach miejskich bywają nadgorliwi

Czwartek, 12 kwietnia 2012, 8:02
Aktualizacja: Piątek, 13 kwietnia 2012, 8:14
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Kontrolerzy w autobusach miejskich bywają nadgorliwi
Fot. RED
Zapłakany i wystraszony dziewięciolatek musiał wracać na piechotę ruchliwą ulicą, po tym, jak kontrolerka przetrzymała go w autobusie Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. Wlepiła dziecku bezpodstawny mandat, bo nie miało podpisanej legitymacji szkolnej. Karę co prawda cofnięto, kobietę zwolniono, ale niesmak pozostał. – Chciałbym przestrzec innych rodziców przed podobnymi zachowaniami ze strony kontrolerów – mówi ojciec chłopca.

Do zdarzenia doszło w autobusie linii nr 33. - Mój syn mając bilet miesięczny, legitymację biletu miesięcznego oraz legitymację szkolną został zatrzymany przez panią kontroler, która nałożyła na niego tzw. mandat. Wypisując dokument przetrzymała mojego syna, który ma skończone 9 lat, jeden przystanek, gdzie już była inna strefa. Wracał do domu na piechotę, wzdłuż ulicy, zapłakany, wystraszony i bardzo roztrzęsiony całą sytuacją. Z tego co się dowiedziałem w MZK wystarczy, że legitymacja jest podbita, a w tej sytuacji oczywiście ta pieczęć szkolna widniała na legitymacji – powiedział ojciec 9-latka (dane zastrzegł do wiadomości redakcji).

- Mandat dostał niby za brak podpisu pod legitymacją szkolną, jednak na mandacie nie było wypisanego powodu wystawienia opłaty dodatkowej. W piśmie, które otrzymałem później od firmy kontrolerskiej, jako powód podano brak dokumentów. Mam pismo od świadka, który potwierdził, że dziecko miało przy sobie legitymacje i bilet, a także zostało przetrzymane przez kontrolera o jeden przystanek. Ponadto w piśmie od firmy kontrolerskiej podana była data zdarzenia 24 lutego, a data na tzw. mandacie była poprawna, czyli 23 lutego – dodał.

- Po przedstawieniu w MZK kserokopii tej samej legitymacji bez podpisu, które zostało przesłane firmie kontrolerskiej opłata została zmniejszona do kwoty 10 zł 40 gr. czyli miałem zapłacić teraz tzw. opłatę manipulacyjną. Firma kontrolerska uznała tę samą legitymację bez podpisu, której wcześniej nie uznała kontrolerka. Odwołałem się od tej decyzji i MZK anulowało opłatę., a także przeprosiło mojego syna i mnie za całe zajście, ale wiem, że takich sytuacji jest więcej w naszym mieście, dlatego chciałbym przestrzec innych rodziców przed podobnymi zachowaniami ze strony kontrolerów – mówi ojciec 9-letniego ucznia.

Dlaczego dziecko mając bilet i legitymację szkolną nie może czuć się bezpieczne w autobusach MZK? - pyta ojciec 9-latka. Czy kontroler ma prawo przetrzymywać dzieci w autobusie? Czy może nałożyć na dziecko opłatę za brak podpisu pod legitymacją?
- Kontroler nie ma prawa nałożyć opłaty dodatkowej za brak podpisu pod legitymacją szkolną, a nawet nie ma takiego prawa by sprawdzać, czy dokument jest podpisany. Zostało już to wytknięte firmie kontrolerskiej, jako nieprawidłowość, a ojciec chłopca i chłopiec zostali przeproszeni. Ponadto dzieci nie mogą być nękane przez kontrolera, tutaj najwyraźniej kontrolerka spała na szkoleniach, bo sytuacja przetrzymywania 9-latka w autobusie jest niedopuszczalna. Pismo opłaty dodatkowej (tzw. mandat) powinno być wypełnione poprawnie, czyli musi być podany powód jego wystawienia, w przeciwnym razie kara może zostać anulowana – poinformował Marek Woźniak prezes MZK w Jeleniej Górze.

Jak poinformowali nas inni czytelnicy, nierzadko spotykali się z wystawianiem mandatów za brak podpisu pod legitymacją, nawet dzieciom niepełnosprawnym lub przetrzymywaniem uczniów w autobusach. Tymczasem kontroler może po prostu wysiąść z dzieckiem, na przystanku, na którym miało wysiąść by te nie musiało wracać na piechotę do domu z dalszych przystanków.

- Kontroler został zawieszony a w konsekwencji zwolniony za wprowadzenie w błąd kierownictwa firmy oraz złe wypełnianie swoich obowiązków. Za zaistniałe niedogodności przepraszamy – wyjaśnił przedstawiciel Urban System, firmy, której pracownicy sprawdzają bilety w autobusach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (71)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group