Niedziela, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 9900
Zalogowanych: 19
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Koniec sezonu Rajdu na Raty w Bukowcu

Piątek, 30 listopada 2018, 6:09
Aktualizacja: Sobota, 1 grudnia 2018, 12:28
Autor: Krzysztof Tęcza
Region: Koniec sezonu Rajdu na Raty w Bukowcu
Fot. Archiwum K. Tęczy
Organizowany od 48 lat przez Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze Rajd na Raty to prawdziwy maraton turystyczny skierowany do zarówno mieszkańców Jeleniej Góry jak i przebywających tu turystów czy kuracjuszy.

Tylko w tym roku, w ramach tego rajdu, zorganizowano 45 pieszych wycieczek po okolicy. 33 wycieczki odbyły się po terenie Dolnego Śląska. Były jednak wycieczki do Czech (10) oraz do Niemiec (2). Uzupełnieniem oferty były wycieczki autokarowe. Dwie sześciodniowe: jedna w Bieszczady, druga na Warmię i Mazury. Jedna ośmiodniowa na Ukrainę. Były także krótsze: trzydniowa do Pragi i dwudniowa w Czeskim Raju. Zorganizowano także pięć wycieczek jednodniowych do: Lubiąża i Środy Śląskiej, Henrykowa i Wojsławic, Kokořína i Mělnika, Frýdlantu i Hejnic, Kosmonosów i Mladá Boleslav.

Ogółem we wszystkich rajdowych wycieczkach w 2018 roku wzięło udział 1814 turystów, co daje średnią 41 osób na wycieczkę. Oczywiście, poszczególne wycieczki różniły się frekwencją. Najwięcej turystów wyruszyło na trasę, inaugurującej sezon w dniu 25 lutym na Gapy i do Borowego Jaru. Przybylo wówczas 67 osób.

Niektórzy z turystów brali udział w wycieczkach wielokrotnie. I tak najwięcej razy w Rajdzie na Raty uczestniczył Andrzej Makowski (43 razy), zaraz za nim uplasowała się Elżbieta Marcinkiewicz (36 razy) i Henryk Modzelewski (33 razy).

Aby turyści mogli wyruszać na szlak, potrzebne jest jednak wsparcie finansowe, by prowadzący je przodownicy i przewodnicy mogli otrzymać chociaż zwrot kosztów biletów. Jest to o tyle ważne, że wycieczki są prowadzone na zasadach wolontariatu. W roku obecnym najwięcej wycieczek poprowadził Wiktor Gumprecht – komandor Rajdu (13). Jarosław Kapczyński jako prowadzący wyruszył na trasę 10 razy, Jolanta Kupeć (8), Paweł Idzik (4), Jerzy Chmielecki (2), Janusz Perz (2), Krzysztof Tęcza (2), Krzysztof Zając (2), Sebastian Miler (1) i Wojciech Skowroński (1).

W pracach organizacyjnych Rajdu oprócz komandora (Wiktora Gumprechta) i prowadzących poszczególne trasy pomaga także sekretarz Maria Gumprecht.

Impreza, poza wykorzystaniem środków własnych Oddziału PTTK, dofinansowana była przez Miasto Jelenią Górę, Powiat Jeleniogórski i Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Do tego grona włączył się Związek Gmin Karkonoskich, który poprzez działającą w nim Regionalną Pracownię Krajoznawczą Karkonoszy zorganizował spotkanie podsumowujące w swojej siedzibie czyli pałacu w Bukowcu.

Oczywiście, podczas spotkania podsumowującego było miejsce na wspominki, pokaz przeźroczy ale także na konkurs krajoznawczy z wiedzy o regionie. Tym razem pierwsze trzy miejsca zdobyli: Maciej Cieślak, Danusia Skierś i Paweł Wojtczak.

Przedostatnia wycieczka tegorocznego Rajdu na Raty odbyła się na trasie Kowary – Bramka Klõbera – Bukowiec. Tym razem na uczestników czekała niespodzianka. W Kowarach zaprosił nas do Gościńca na Starówce Zbigniew Piepiora, pracownik naukowy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, który właśnie wrócił z dwutygodniowej podróży po Filipinach. Opowiedział nam o wędrówce na wulkan i o ostatniej jego erupcji, która spowodowała wielkie zmiany w klimacie naszej planety.

Ostatnia wycieczka odbędzie się 2 grudnia po jeleniogórskich wzgórzach. Uczestnicy będą mogli wejść do Groty Betlejemskiej, zwiedzić pałac Paulinum, zapoznać się z atrakcjami znajdującymi się na Wzgórzu Kościuszki, a na koniec czeka ich niezwykła niespodzianka. Niestety skoro niespodzianka, nie mogę nic więcej o tym napisać. Zapraszam zatem do uczestnictwa w ostatniej w tym sezonie wycieczce pieszej.

Uzupełnieniem wycieczek pieszych jest, prowadzony od pewnego czasu, zimowy Rajd na Raty, podczas którego turyści pokonują trasy na nartach. W sezonie 2017/2018 odbyło się 21 takich wycieczek. Wszystkie trasy przebiegają po terenie Karkonoszy i Gór Izerskich, w rejonie Przełęczy Okraj (8 wycieczek) i Jakuszyc (13 wycieczek). We wspomnianym sezonie uczestnicy pokonali na nartach prawie 400 km. Najwięcej razy uczestniczyli w nich Ela Marcinkiewicz i Edyta Kluniewicz. Jeśli chodzi o prowadzących to jedną wycieczkę poprowadził Jarosław Kapczyński, dwie Jerzy Chmielewski a osiemnaście Janusz Perz, który jest komandorem zimowej edycji Rajdu na Raty.

Twoja reakcja na artykuł?

6
67%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
33%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
533
Puzyńska Katarzyna
34%
Twardoch Szczepan
31%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Trwa remont drogi
 
Kultura
Nocne zwiedzanie ze Sławkiem Gortychem
 
Aktualności
Burza w Karkonoszach zamieniła się w ładną pogodę
 
Kultura
Wyprawa w świat koronek
 
Aktualności
Pożegnanie motocyklisty
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group