• Czwartek, 5 grudnia 2019
  • Godz. 17:45
  • Imieniny: Krystyny, Sabiny, Saby, Edyty
  • Czytających: 7071
  • Zalogowanych: 16
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Koniec kina Marysieńka. Po 101 latach

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 7 października 2010, 7:35
Aktualizacja: Piątek, 8 października 2010, 7:42
Autor: TEJO
Fot. KC
Najstarsze kino jeleniogórskie, działające od przeszło wieku w kamienicy przy ulicy 1 Maja za trzy miesiące pokaże ostatni seans. Budynek został latem sprzedany, a – jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy – nowy właściciel nie zamierza prowadzić działalności kinematograficznej.

Osoba, która kupiła kamienicę, gdzie istnieje kino, pragnie pozostać anonimowa. Z naszych informacji wynika, że po 1 stycznia 2011 w kamienicy ma być prowadzona działalność biurowo-handlowa. Na piętrze pozostaną mieszkania – lokatorom nie grozi zmiana miejsca zamieszkania. Jednak Marysieńka zniknie z krajobrazu ulicy 1 Maja.

Jeszcze tylko trzy miesiące będą tu seanse, a później w sali kinowej powstanie bliżej nieokreślony obiekt „biurowo-handlowy”. Przyszłość kina Marysieńka stanęła pod znakiem zapytania w chwili rozpoczęcia budowy galerii Focus Mall, która w ciągu dwóch lat ma powstać na sąsiednim gruncie między ulicami 1 Maja a Kilińskiego. Ma być tam umiejscowione nowoczesne kilkusalowe kino.

Kino Licht-Spiel Kamera, gdzie najprawdopodobniej w Hirschbergu odbył się pierwszy pokaz projekcji z kinematografu (1909), zostało gruntownie przebudowane w latach 20 XX wieku. Polską nazwę zawdzięcza imieniu żony pierwszego kierownika placówki po 1945 roku. Odnowione na początku XXI wieku przegrało już konkurencję z mającym powstać obok multiplexem, którego - de facto - jeszcze nie ma.

We wspomnieniach wielu jeleniogórzan pozostanie jako miejsce spotkań, dziecięcych poranków, młodzieńczych randek i wielu przeżytych z różnymi filmami chwil. Ostatnią imprezą będzie rozpoczynający się w nadchodzący piątek Festiwal Filmu Niemieckiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (38) Dodaj komentarz

~Gość 7-10-2010 7:46
no i tak upada jeleniorórska kultura ,a ta galeria to zostanie zbudowana ale chyba za 100 lat,brawa dla naszych rządząco psujących.
~do goscia 7-10-2010 8:03
durniu. kina nie sa własnością miasta, więc o co chodzi? skąd te pretensje? ile razy byłeś w kinie, żeby wspierać jeleniogórską kulturę? goń się leszczu.
~diabelek 7-10-2010 8:04
... do "kina" to marysce już dawno było daleko ... jak 101 lat temu Niemcy zbudowali, a chyba zrobili to porządnie, tak te jahrhundertundein wytrzymało ... no i wystarczy ... kino to jak na te czasy to dla tego obiektu zbyt wielkie słowo ...
moniajg 7-10-2010 8:23
Pamiętam jak za czasów dzieciństwa chodziłam do Marysieńki z rodzicami na "poranki", potem były randki z chłopakami, a ostatnio byłam tam ze swoją córeczką na bajce. Takie miejsca w mieście są ważne. Nie powinno się niszczyć kolebki czyichś wspomnień. Jednakże świat jest tak skonstruowany, że zawsze gna do przodu.
~Olineczek 7-10-2010 8:26
No i dobrze, po co komu kino jak jest Youtube. Marzę o sklepie, gdzie byłby duży asortyment czarnych i czerwonych porzeczek, no i może agrest. Przecież w centrum miasta stołeczego Kotliny Jeleniogórskiej brakuje warzywniaka.
~kinomaniak 7-10-2010 8:27
Szkoda. Byłem w tym kinie wiele razy. Ale cóż, taka jest kolej rzeczy, że nowe i lepsze wypiera stare. Czekam z niecierpliwością na nowe kino.
~Any 7-10-2010 9:20
Pewnie będzie bank, telefony komórkowe, przychodnia lekarska lub stomatolodzy. Jak wszędzie.
~miejscowy 7-10-2010 9:28
A teatr też sprzedać i zrobić tam magazyn materiałów budowlanych. Dużo cegieł tam zmieści się i pewnie zarobi na siebie.
~Seti 7-10-2010 9:35
Dlaczego kina nie potrafia sie dostosowac do rynku, troche otworzyc na zmieniajaca sie rzeczywistosc? Wystarczylo wpuscic do kina mlodziez, amatorow sztuki teatralnej. Ludzi, ktorzy piszac amatorskie sztuki wystawialiby je na scenach (kino LOT o ile pamietam jest do tego przystosowane). Wtedy kina by ozyly. Moze okazaloby sie, ze mamy sporo zdolnej mlodziezy. Napewno oni sciagaliby na swoje przedstawienia (podkreslam amatorskie) najpierw swoich znajomych i przyjaciol. Pozniej wraz ze wzrostem prestizu moze publika by sie zwiekszala. Dlaczego wlasciciele kin nie otworzyli sie na amatorow filmowcow. Przeciez mozna bylo otworzyc taka dodatkowa dzialalnosc przy kinie. Starac sie o dotacje z UM i UE. I prezentowac prace naszych filmowcow. Lepsze, gorzse... co tam. Napewno mamy wielu uzdolnionych ludzi w JG. I oni zapewniliby przezycie kinom. A te nie musialyby walczyc z bezdusznymi multiplexami... Nie trzeba podazac za badziewiem i standardem, trzeba szukac oryginalnosci.
~Małastrata 7-10-2010 9:47
czego wam tak będzie brakowało,tego zapachu szczochów??
~Seti 7-10-2010 9:52
~tomekkk Kolega nie do konca pojal moja mysl przewodnia. RCK zgadza sie, "ambitniejsze" produkcje. Ale mi chodzilo o animatorow sztuki jeleniogorskiej. Wyjeciu jej na swiatlo dzienne. Bo amatorzy to sie raczej nie przebija w Teatrze CK Norwida czy w multiplexach (tych bezdusznych bo nastawionych TYLKO na zysk).
~miejscowy 7-10-2010 9:57
cytuję: "Na piętrze pozostaną mieszkania – lokatorom nie grozi zmiana miejsca zamieszkania" - nie chcę straszyć tych mieszkańców ale oszczędźcie sobie horrorów, które Was czekają; takie słowa jak: "nie grozi zmiana" dobrze wyglądają w wywiadach, artykułach, przed kamerą, itp. Pozdrawiam
~Marcin 22 7-10-2010 9:58
Do kina to mu dużo brakowało i sądzę że sentyment został daleko w tyle.. Kino teraz ma inne znaczenie a Marysieńka to nie można było już nazwać kinem!! Zapach wilgoci i sików popcorn jak to mi Pani powiedział trzeba pójść do Lotu 200 metrów dalej i sobie kupić.. Śmiechu warte
~Seti 7-10-2010 10:04
~tomekkk Kolega nie do konca pojal moja mysl przewodnia. RCK zgadza sie, "ambitniejsze" produkcje. Ale mi chodzilo o animatorow sztuki jeleniogorskiej. Wyjeciu jej na swiatlo dzienne. Bo amatorzy to sie raczej nie przebija w Teatrze CK Norwida czy w multiplexach (tych bezdusznych bo nastawionych TYLKO na zysk).
~Seti 7-10-2010 10:15
~tomekkk Kolega nie do konca pojal moja mysl przewodnia. RCK zgadza sie, "ambitniejsze" produkcje. Ale mi chodzilo o animatorow sztuki jeleniogorskiej. Wyjeciu jej na swiatlo dzienne. Bo amatorzy to sie raczej nie przebija w Teatrze CK Norwida czy w multiplexach (tych bezdusznych bo nastawionych TYLKO na zysk).
~tomekkk 7-10-2010 10:16
Nie ma co płakać nad prawami wolnego rynku - Marysienka była słaba i musiała odpaść. W końcu będzie w JG multikino, a nie duże sale z ekranami, kilkoma kolumnami z jakością dźwięku daleką od wszelkich norm i pseudo fotelami. Jeśli repertuar nie "bezdusznych multiplexów" komuś nie odpowiada, to zapraszam do RCK - tam jest spory wybór ambitnych pozycji.
~Seti 7-10-2010 10:28
~tomekkk Kolega nie do konca pojal moja mysl przewodnia. RCK zgadza sie, "ambitniejsze" produkcje. Ale mi chodzilo o animatorow sztuki jeleniogorskiej. Wyjeciu jej na swiatlo dzienne. Bo amatorzy to sie raczej nie przebija w Teatrze CK Norwida czy w multiplexach (tych bezdusznych bo nastawionych TYLKO na zysk).
~tomekkk 7-10-2010 10:33
(coś się chyba popsuło z komentarzami) Seti - moja wcześniejsza wypowiedź nie była reakcją tylko na twój post (nawiązałem do niego dopiero w ostatnim zdaniu). Pomysł alternatywnego wykorzystania jeleniogórskich kin być może jest ciekawy, ale raczej nie na nasze lokalne realia - utrzymanie tak dużych obiektów kosztuje, a nie spodziewałbym się tak dużej rzeszy miłośników sztuki (lub tak drogich biletów), które sprawiłyby, że nagle LOT stałby się niesamowicie rentowny. "W ekonomii nie ma niczego za darmo", więc albo ktoś dotowałby (i to słono) taką artystyczną inicjatywę, albo nie ma ona szan istnienia (bynajmniej w tak dużym obiekcie jak LOT). Gdy tylko w mieście pojawi się (nawet małe) multikino wszystkie "tradycyjne" kina w JG padną. Jedynym ratunkiem są dla nich kina niszowe i niezależne (patrz: RCK), w przeciwnym wypadku dalszy byt to tylko przedłużanie agonii... Pozdrawiam :)
~GutMan 7-10-2010 11:10
I bardzo dobrze!! powinni jeszcze pozamykać LOT, i GRAND. To nie są kina. To jest komedia. Fotele uwierające w tyłek, ciasno, śmierdzi, a o jakości dźwięku i obrazu nie ma co wspominać. Jesteśmy 20 lat za murzynami z legnicy. Tyle na ten temat. żenada ;D
~ 7-10-2010 11:45
zresetować seti!!!!!!!!!
~xdr 7-10-2010 11:46
Dziwne, że entuzjastom plastikowych multipleksów nie śmierdzą popcorny, nie uwierają w tyłek krzesełka, nie denerwują debilne rozmowy sąsiadów obok i upiorne wycie komórek. To dla nich oaza i oznaka nowoczesności. Marysieńka, Lot - won! Marcin 22 oburzył się nawet, że obsługa Maryśki wygnała go do Lotu po pocorn, bo tu nie mieli! Faktycznie skandal... Aż sie dziwię, że nie przykul się do kaloryfera postulując konieczność sprzedaży BigMaków i skrzydełek spod znaku trzech liter...
yaro0001 7-10-2010 12:16
"~xdr" świetny komentarz. Popieram w 100%.
rymcycymcy 7-10-2010 12:18
Powiem wprost i bez podtekstów ! ;) ...po tej Marysieńce zawsze bolała dupa, bo właściciel zaoszczędził na siodełkach :) Musiałem po seansie iść na masaż !
~hfudjsget 7-10-2010 12:51
szkoda tej marysieńki... kolejne z i tak niewielu miejsc pachnących przeszłością i swoją własną małą i dużą historią, zostaje zamknietę
~ 7-10-2010 13:09
Rymcy, ty chodziles tam do kina po to, zeby pozniej na ten masaz...szczwana bestyja...:-)))
~... 7-10-2010 13:58
Zapomniano tylko dodać, że lokatorom nowy właściciel zdążył ponad trzykrotnie podnieść czynsz, stąd informacja, iż właścicielom nie grozi zmiana miejsca zamieszkania jest nieprawdziwa, bo w chwili obecnej wysokość czynszu przekracza ich dochody.
~bej 7-10-2010 14:54
Kino Licht-Spiel Kamera, gdzie najprawdopodobniej w Hirschbergu odbył się pierwszy pokaz projekcji z kinematografu (1909), To chyba nie jest prawda. pierwsze kino istniało gdzies w okolicach dzisiejszej ul. piłsudskiego. Pózniej było kino przy ul. pionierów, teraz jest tam knajpa.
~ 7-10-2010 16:28
mieszkańcom z tego co wiem już nowy właściciel dal sie we znaki ,podwyżka czynszu o ponad 100%
Piipi Jelonkowa 7-10-2010 16:38
~VIKUŚIA .. może używa czopki ! .. *i ..szukał pielegniarki ! (..*poprawka:podrywał)
~ZABOBRZANIN 7-10-2010 19:47
Jezeli ktoś kupił całą kamienicę to obecni najemcy mogli kupic je sami i być niezależni tworząc wspólnotę. Jeżeli podnosi czynsz to po to aby za kupione swoje pieniądze coś zrobić nie jak przez tyle lat mieszkać i dewastować jak to w tego typu kamienicami bywa. Nikt nikogo nie trzyma w tym miejscu może zamieszkać gdzieś indziej...
~ 7-10-2010 21:24
ano nie mogli wykupić mieszkań , poprzedni właściciel kamienicy nie dał im takiej szansy i sprzedał z lokatorami kamienice .
~Leszek Z. 7-10-2010 21:36
a kiedyś w Cieplicach było kino PIAST...
~bezdomny ! 7-10-2010 22:17
Następny dramat mieszkańców sprzedani razem z kamienicą!!!!!!!!!!!!!!!1
~grr 7-10-2010 22:47
chyba sie tam przejde ostatni raz... odswiezyc sobie wspomnienia z ogladania "gwiezdnych wojen" czy "gier wojennych"
~Jeronimo 7-10-2010 22:56
miasto mogło reagować - kupić kamienicę a tak.Kultywować tradycję, może jakieś kino niezalezne podać widzowi na durzym ekranie. Dobre są też maratony typu dzień ze StarWars. Możemy gdybać a poprzez brak reakcji władz mamy wielki...uj.
rymcycymcy 7-10-2010 23:31
Jedyny fajny film jaki tam pokazali to było "Miasto Kobiet" Felliniego :) ...byłem z pięć razy. To było chyba o kryzysie wieku średniego u jakiegoś strasznego babiarza :)
Piipi Jelonkowa 7-10-2010 23:43
..do - [~Rymcycymcy ..] .. jak *to wytrzymałeś ? ~Hi.. na twardym siedzonku 670 *minutek!
~wyborca 9-10-2010 12:31
Pamiętam ,że w Maryśce była bardzo udana debata z kandydatami na prezdenta naszego miasta. Może niech odejdzie w niepamięć tak jak oczekują tego mieszkańcy.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group