Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 1856
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Konferencja o zmianach i możliwościach w oświacie

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 25 października 2016, 14:49
Aktualizacja: Środa, 26 października 2016, 8:42
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji zorganizowała wczoraj (24.10) w auli rektoratu Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze, konferencję regionalną pod hasłem „EDU Inspiracje”. Rozmawiano o planowanych zmianach w oświacie oraz możliwościach wsparcia.

W zapowiedzi konferencji anonsowano udział Minister Edukacji Anny Zalewskiej, jednak w jej zastępstwie wystąpiła posłanka Marzena Machałek przedstawiając zarys planowanych zmian w systemie edukacji, argumentując jednocześnie, że w dużej mierze odzwierciedlają one zapotrzebowanie zgłaszane oddolnie. Do zgromadzonych przemawiał też wicekurator dolnośląski Janusz Wrzal.

Podczas sesji plenarnej oraz warsztatów tematycznych mówiono m.in. o zmianach w edukacji językowej, wprowadzeniu programowania do programu zajęć z informatyki i doskonaleniu zawodowym nauczycieli. Istotną zmianą ma być ciągłość nauki języka obcego, aby przez 12 lat nauki nieprzerwanie uczyć się tego samego języka, a nie jak dotychczas często bywało - w podstawówce inny język, w gimnazjum inny i w szkole średniej kolejna zmiana.

- Na lekcje informatyki dojdzie nauczanie programowania. Ta zmiana wchodzi nie po to, aby dzieci nauczyły się pisania algorytmów, czy prostego programowania. Chodzi o to, żeby w sposób diametralny zmienić sposób myślenia uczniów. Żeby myśleli w sposób procesowy, zorganizowany, żeby umieli kategoryzować pojęcia, aby ich sposób myślenia był bardzo precyzyjny – tłumaczył Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

W konferencji wzięli udział dyrektorzy szkół z Dolnego Śląska. W trakcie warsztatów tematycznych mogli oni dowiedzieć się więcej na temat wolontariatu i współpracy szkół z organizacjami pozarządowymi, o doskonaleniu zawodowym nauczycieli, nauczaniu języków obcych, innowacyjnych projektach edukacyjnych „Ucz się i baw”, współpracy szkół z samorządem terytorialnym, a także o innowacjach pedagogicznych i nauczaniu programowania „eTwinning”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~jayz 25-10-2016 21:39
P. Machałek nie wystapila w zastepstwie za p. minister. P. Machałek od początku miała wziąć udział w konferencji. To p. minister po prostu nie przyjechała. Malo konkretow dot. nadchodzących zmian, gdyż sami zmieniający takich informacji nie posiadają.
~ja 25-10-2016 23:48
... wspamiale, że myśli się o nauce języka obcego przez dwanaście lat - pewnie w grupach dwudziestoczteroosobowych hi hi , bo kasy na "normalną" grupę zabraknie ... żenada ... miasto szuka oszczędności w oświacie (spółki miejskie przynoszą straty) a pani Machałek przechwala się wspaniałymi pomysłami na przyszłość - nędza i brak szacunku dla ucznia, rodzica i nauczyciela - oto przyszłość ... niestety...
~Ja 26-10-2016 7:50
O ! Ktoś użył mojego nick'a ? To muszę zmienić bo ja tak nie uważam.
~ja 26-10-2016 9:49
W oswiacie zwalniaja wszystkie kadrowe iksiegowe dosc darmozjadow w przedszkolach o szkolach nie wiem
~ 26-10-2016 19:09
bardzo dobrze że wróci 8-klasowa podstawówka tylko szkoda że klasy nie będą max 15 osobowe
~JFK 27-10-2016 6:00
Tak.tak musimy efektywnie nauczać,bo wyedukowani to nasz najlepszy produkt eksportowy ,za free.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group