Wtorek, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 7025
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Konferencja o zmianach i możliwościach w oświacie

Wtorek, 25 października 2016, 14:49
Aktualizacja: Środa, 26 października 2016, 8:42
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Konferencja o zmianach i możliwościach w oświacie
Fot. Przemek Kaczałko
Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji zorganizowała wczoraj (24.10) w auli rektoratu Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze, konferencję regionalną pod hasłem „EDU Inspiracje”. Rozmawiano o planowanych zmianach w oświacie oraz możliwościach wsparcia.

W zapowiedzi konferencji anonsowano udział Minister Edukacji Anny Zalewskiej, jednak w jej zastępstwie wystąpiła posłanka Marzena Machałek przedstawiając zarys planowanych zmian w systemie edukacji, argumentując jednocześnie, że w dużej mierze odzwierciedlają one zapotrzebowanie zgłaszane oddolnie. Do zgromadzonych przemawiał też wicekurator dolnośląski Janusz Wrzal.

Podczas sesji plenarnej oraz warsztatów tematycznych mówiono m.in. o zmianach w edukacji językowej, wprowadzeniu programowania do programu zajęć z informatyki i doskonaleniu zawodowym nauczycieli. Istotną zmianą ma być ciągłość nauki języka obcego, aby przez 12 lat nauki nieprzerwanie uczyć się tego samego języka, a nie jak dotychczas często bywało - w podstawówce inny język, w gimnazjum inny i w szkole średniej kolejna zmiana.

- Na lekcje informatyki dojdzie nauczanie programowania. Ta zmiana wchodzi nie po to, aby dzieci nauczyły się pisania algorytmów, czy prostego programowania. Chodzi o to, żeby w sposób diametralny zmienić sposób myślenia uczniów. Żeby myśleli w sposób procesowy, zorganizowany, żeby umieli kategoryzować pojęcia, aby ich sposób myślenia był bardzo precyzyjny – tłumaczył Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

W konferencji wzięli udział dyrektorzy szkół z Dolnego Śląska. W trakcie warsztatów tematycznych mogli oni dowiedzieć się więcej na temat wolontariatu i współpracy szkół z organizacjami pozarządowymi, o doskonaleniu zawodowym nauczycieli, nauczaniu języków obcych, innowacyjnych projektach edukacyjnych „Ucz się i baw”, współpracy szkół z samorządem terytorialnym, a także o innowacjach pedagogicznych i nauczaniu programowania „eTwinning”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group