Sobota, 26 listopada
Imieniny: Konrada, Sylwestra
Czytających: 7083
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

SZKLARSKA PORĘBA: Komisariat bez nocnych dyżurów?

Czwartek, 26 listopada 2009, 8:20
Aktualizacja: Sobota, 28 listopada 2009, 13:31
Autor: Karolina
SZKLARSKA PORĘBA: Komisariat bez nocnych dyżurów?
Fot. Karolina
Nie likwidacja, ale przesunięcie pięciu etatów dyżurnych w komisariacie. Policjanci ze Szklarskiej Poręby wyjdą na ulice, które będą patrolować. Wszystko dla dobra przyjeżdżających turystów i mieszkańców miasta.

Żadne konkretne decyzje nie zapadły jeszcze w tej sprawie. Na razie istnieją tylko założenia koncepcyjne. Nie wiadomo czy i kiedy reorganizacja dojdzie do skutku? – Proponowane zmiany dotyczą tylko komisariatu w Szklarskiej Porębie – potwierdza rzeczniczka policji w Jeleniej Górze podinsp. Edyta Bagrowska. Powyższe plany na chwilę obecną nie obejmują Kowar.

Wprowadzenie nocnych patroli policjantów wymaga odpowiedniego przygotowania samego komisariatu. Potrzebne będzie m.in. specjalistyczne okratowanie, wymiana szklanych drzwi na bardziej wytrzymałe oraz przeniesienie centrali do sekretariatu, znajdującej się obecnie w dyżurce. W planach jest modernizacja całego budynku finansowana ze środków unijnych, ale jest to zupełnie odrębny projekt.

- Turyści nie orientują się, gdzie tak naprawdę jest komisariat w Szklarskiej Porębie. Jeżeli komuś zostanie skradziony telefon, to najczęściej poszkodowani dzwonią pod numer alarmowy 997 – mówi podinsp. Bagrowska. –Ważnym czynnikiem jest czas, policjanci w terenie mają możliwość szybkiego zareagowania na takie zgłoszenie. W budynku komisariatu zostanie utworzony dzienny punkt recepcyjny, gdzie będzie pracowała osoba cywilna. Do zadań recepcji należałoby kierowanie interesantów do poszczególnych gabinetów. Nie ma sensu zatrudniać w to miejsce dyżurującego policjanta, ponieważ ich etaty są zbyt drogie.

Z chwilą wprowadzenia pomysłu w życie, pojawi się problem deponowania broni. Policjanci mogli do tej pory zostawiać ją w dyżurującym komisariacie. Po reorganizacji będą musieli zabierać pistolety do domu albo jeździć do Cieplic czy Karpacza, gdzie są dyżurni. Komendant może wyrazić zgodę na zostawianie broni w dyżurujących komisariatach. – Zawód policjanta jest specyficzny, wymaga dużej odporności psychicznej – przypomina E. Bagrowska. Obowiązek trzymania broni w mieszkaniu określają także przepisy prawne, na co policjanci muszą być przygotowani.

W województwie dolnośląskim istnieje już kilka komisariatów bez dyżurujących w nocy. Tego typu reorganizacja nie jest zatem czymś nowym. Policjanci ze Szklarskiej Poręby mają swoje zdanie w tej sprawie, ale nie chcą się wypowiadać na ten temat. Komenda miejska w Jeleniej Górze uważa, że w mieście pod Szrenicą potrzebne są patrole uliczne, aby zwiększyć poczucie bezpieczeństwa zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group