Piątek, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 7246
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Komentarze po pierwszej sesji

Środa, 21 listopada 2018, 10:17
Aktualizacja: Czwartek, 22 listopada 2018, 15:17
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Komentarze po pierwszej sesji
Fot. Przemek Kaczałko
Od wtorku (20.11) Jelenia Góra ma nowego prezydenta i 23 radnych kadencji 2018–2023. Pierwsza sesja Rady Miejskiej była okazją do zebrania komentarzy debiutujących w swoich rolach. Zarówno Jerzy Łużniak, jak i Wojciech Chadży – zapowiadają pewne zmiany...

Pierwszą sesję poprowadziła Anna Bałkowska, dla której to druga kadencja w Radzie Miejskiej. W porządku obrad znalazło się wręczanie zaświadczeń o wyborze, które wybranym przez mieszkańców wręczała Mirosława Dzika. 23 radnych, w tym 13 osób, których nie widzieliśmy w poprzedniej kadencji – złożyło ślubowanie. Następnie podobną procedurę przeszedł Jerzy Łużniak, obejmując tym samym urząd prezydenta miasta. W dalszej kolejności wybrano sekretarza obrad oraz powołano Komisję Skrutacyjną, która miała za zadanie przeprowadzić wybór przewodniczącego Rady Miejskiej.

Wybór nowego szefa rady miał element zaskakujący i humorystyczny, bowiem przedstawiciela Koalicji Obywatelskiej ubiegł Rafał Szymański z PiS, który zgłosił kandydaturę Wojciecha Chadżego z KO. Na dodatek, szef klubu PiS Paweł Piotrowicz, w swoim głosie poparł kandydaturę znanego rotarianina, przedsiębiorcy i nie zgłaszano żadnych innych osób, więc wybór był oczywisty - Wojciech Chadży otrzymał 22 głosy (sam kandydat nie głosował).

Nowy przewodniczący zapowiada, że nie zamierzą rządzić, tylko służyć.

Zgłoszenie mojej kandydatury ze strony klubu PiS świadczy o tym, że do tej pory dogadywaliśmy się świetnie i mam nadzieję, że będziemy w dalszym ciągu. Jestem otwarty na współpracę - powiedział Wojciech Chadży, który jeszcze w tym roku będzie chciał wprowadzić do porządku obrad projekt nowego Statutu Miasta, który został opracowany pod koniec ubiegłej kadencji.

Zmiany mają też dotyczyć liczby komisji stałych, bowiem Jelenia Góra była jednym z miast, które ma bardzo dużą liczbę komisji (przewodniczący dostają dodatki do diety). W poprzedniej kadencji było ich 14, a w nadchodzącej prawdopodobnie będzie ich 10.

Zapytaliśmy prezydenta o najbliższe plany pod kątem projektu budżetu miasta na rok 2019, który został już opublikowany, ale nie znalazło się w nim kilka zadań, które obiecywał w kampanii kandydat Koalicji Obywatelskiej.

Będą zmiany w projekcie - chcę zgłosić darmowy przejazd MZK dla dzieci i młodzieży, budowę świetlicy w Goduszynie, remont dróg, które zgłaszali mieszkańcy - deklaruje Jerzy Łużniak, który nie chciał jeszcze ujawnić, kto będzie jego zastępcą i nadal zastanawia się czy będzie to jedna osoba, czy dwie. Nowy włodarz miasta zapowiada również zmiany w strukturze Urzędu Miasta.

W Radzie Miejskiej jest wielu debiutantów, wśród nich m.in. Mariusz Gierus, który przyznaje, że ma zapał do działania i wiele pomysłów.

Funkcja zobowiązuje, bo tylu mieszkańców zaufało mi i moim obietnicom. Ich realizacja może nie być łatwa, bo reprezentuję opozycję, ale liczę, że rola opozycji w Jeleniej Górze będzie pewnym novum. Chcemy reprezentować merytoryczną opozycję, która wprowadza konstruktywne rozwiązania i mam nadzieję, że przekonam do tego swój klub - powiedział Mariusz Gierus z Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości, który nie jest członkiem partii PiS.

Twoja reakcja na artykuł?

26
34%
Cieszy
0
0%
Hahaha
4
5%
Nudzi
5
7%
Smuci
2
3%
Złości
39
51%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (43)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group