Środa, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 7802
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Komedia małżeńska naprawdę zabawna

Niedziela, 21 listopada 2021, 17:17
Aktualizacja: 17:18
Autor: Manu
Jelenia Góra: Komedia małżeńska naprawdę zabawna
Fot. BM
W piątek (19.11) w sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury wystawiono gościnny spektakl pt. “Cudowna terapia” (“Die Wunderübung”) autorstwa Daniela Glattauera w reżyserii Dariusza Taraszkiewicza w wykonaniu aktorów agencji aktorskiej Skene w Warszawie. To pełna dowcipnych dialogów komedia o relacjach damsko-męskich.

Daniel Glattauer, pisarz austriacki, absolwent pedagogiki i historii sztuki, urodził się w Wiedniu, gdzie wciąż mieszka i pracuje. Po studiach pracował początkowo jako redaktor w “Die Presse”, zanim przez dwie dekady był autorem felietonów i reportaży w bezpłatnej gazecie codziennej “Der Standard”. Popularność przyniosła mu powieść “N@pisz do mnie” (“Gut gegen Nordwind”, 2006), nominowana do prestiżowej nagrody literackiej Deutscher Buchpreis. Książka ta, podobnie jak jej kontynuacja “Wróć do mnie” (“Alle sieben Wellen”, 2009), okrzyknięta została bestsellerem. W Polsce ukazała się też powieść “W matni” (“Ewig Dein”, 2014) i “Podarunek” (“Geschenkt”, 2016).

“Cudowna terapia” (zgrabny przekład Marka Szalszy) to sztuka o doświadczonym małżeństwie, państwu Dorek. Joanna (w tej roli Dominika Ostałowska) to egzystencjalna zapaśniczka, kobieta z pretensją, a Walenty (Dariusz Tarszkiewicz) – nadwrażliwy choleryk rozwiązujący problemy za pomocą piły tarczowej. Poznajemy ich w momencie, gdy czują się ze sobą znudzeni, a najmniejsza iskra wystarczy, żeby rozpocząć nie lada awanturę. Dopada ich kryzys małżeński – ciche dni, dąsy i rozpaczliwa chęć ucieczki. Koniec końców uznali, że czas zakończyć ich związek. Ale zanim postanowili wziąć rozwód, wybrali się na terapię małżeńską do wybitnego psychiatry (Artur Pontek).

Joanna i Walenty zgodni są tylko co do jednego – że zamierzają się rozstać, a zgrany zespół stanowią jedynie podczas kłótni. Terapeuta diagnozuje u nich tak ostry stan napięcia, że sięga po specjalną metodę: cudowną terapię. Muszą sobie wyobrazić cud, że nagle wszystko jest między nimi w porządku. Efekt jest odwrotny - fikcyjne wyobrażenie szczęścia uwypukla tylko obecną między nimi pustkę. Oboje jeszcze mocniej się zacietrzewiają. Również gra w zamianę ról nie przynosi skutku, a staje się idealną okazją, by przedstawić partnera jako potwora i go poprzedrzeźniać. Joanna i Walenty wydają się naprawdę beznadziejnym przypadkiem, aż terapeucie kończą się ćwiczenia i zarządza przerwę… Gdy sesja zostaje wznowiona, psycholog po odbytej rozmowie telefonicznej wydaje się zupełnie roztrzęsiony. Nie jest w stanie prowadzić dalej terapii, aż w końcu zdziwieni małżonkowie przystępują do kontrnatarcia. Teraz to oni zaczynają zadawać pytania...

“Cudowna terapia” to zgrabnie skrojona komedia o kryzysie małżeńskim, braku umiejętności porozumienia współmałżonków i sposobie ratowania związku, przy pomocy ciężkiej pracy nad nim. To swoiste lustro, w którym możemy się bardzo dokładnie przejrzeć. Pod przykrywką wybornych tekstów i dobrej zabawy, przedstawienie odkrywa dwoistość ludzkiej natury i skłania do głębszej refleksji nad własnym postępowaniem. Dobra zabawa, sporo okazji do refleksji i wyśmienite aktorskie trio: Dominika Ostałowska, Dariusz Tarszkiewicz i Artur Pontek. Dla aktorów to okazja do prezentacji warsztatu - od rysowanych grubą krechą, parodystycznych “zamian ról” po bardziej zniuansowane momenty komitywy. Zresztą uwaga widza skupia się na aktorskim tercecie, scenografia jest tutaj zbędna.

Twoja reakcja na artykuł?

8
73%
Cieszy
1
9%
Hahaha
2
18%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group