Piątek, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 2465
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kołkiem rozporowym w zabytkową galerię

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 11 października 2008, 9:13
Aktualizacja: 9:14
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Wpisany do rejestru zabytków gmach domu towarowego przy ul. 1 Maja został „subtelnie” potraktowany przez nieodpowiedzialnych ludzi, którzy w płaskorzeźbę wwiercili kołki rozporowe, aby wieszać tam banery reklamowe.

„Odkrył” to podczas obróbki zdjęć na komputerze nasz Internauta. – Dla doraźnych celów reklamowych pomocowano do płaskorzeźb i lica z cegły białej kołki rozporowe. Zrobiono to nad wyraz "subtelnie" uszkadzając miejscami kształtki płaskorzeźb – pisze do nas Czytelnik dołączając zdjęcie.

Coś co jest wartością ponadczasową (wpis do rejestru chyba o tym świadczy) i ma cieszyć oko i duszę kolejnych pokoleń, przez ignorantów chcących reklamować swój towar, jest niszczone! Jak się dowiedzieliśmy, wydział architektury urzędu miejskiego nie wydał zgody na jakiekolwiek prace w elewacji budynku. A musiałby to zaakceptować konserwator zabytków.

Ten przykład ignorancji nie jest może aż tak skandaliczny jak próba zniszczenia zabytkowych mebli przez nowych właścicieli lokalu, dawnej cukierni „Bombonierka”. Tam przez niewiedzę ludzi o mało nie unicestwiono zachowanego z XIX-wieku wystroju wnętrza. Obydwa przykłady świadczą jednak o tym, jak daleko niektórym do szacunku dla przeszłości, a jak blisko do bezguścia i skrajnej pogardy dla jeleniogórskiego dziedzictwa kulturowego.

Dom towarowy został zbudowany w 1904 roku wg projektu braci Albert w stylu secesyjnym. Była to wówczas jedna z najnowocześniejszych konstrukcji w całych Niemczech wykonana techniką żelbetonową. Budynek należał przed 1945 rokiem do firmy Schuellera. Po wojnie na krótko przejął go prywatny kupiec Sobaszek ze spółką. Później obiekt upaństwowiono. Działała tam najpierw Spółdzielnia Pracy Wspólnota, a do 1975 roku – Powszechny Dom Towarowy. Później, aż do 1990 roku gmachem władało Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu Wewnętrznego. Obecnie jest to własność Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~Lamia 11-10-2008 10:07
Ciekawe jaka będzie reakcja "naszego konserwatora" ja nie wiem czym ten człowiek się zajmuje... wychodzi zza tego biurka ?
piipi 11-10-2008 11:39
..czyli nastepuje ciag dalszy dewastacji tego,co nam zostalo przekazane. Tak niedawno prawdziwa katastrofe zabytkowych dworow i palacow byl RGR,a takze cala ta banda komunistycznych przodownikow. ~Widac,ze oni znowu "dzialaja" !.
~Rita 11-10-2008 12:10
a gdzie zabytkowe polki i wyposazenie z Domu ? ja je jeszcze pamietam co sie z nimi stalo?
~pytek 11-10-2008 12:40
I co to teraz będzie? Katastrofa?
kazimierzp 11-10-2008 17:15
@pytek! Tak, może być katastrofa! Niejeden budynek doprowadzono do ruiny tylko dlatego, że w porę nie załatano dziurki w rynnie, nie uzupełniono braku w poszyciu dachu. Woda, mróz = lód który potrafi wszystko rozsadzić. Te elementy zdobne na elewacji PDT są przypuszczalnie z terakoty. Wiercenie w niej otworów, nie uzupełnianie braków spowoduje że do nich dostanie się woda, przeniknie na drugą strone tej płyty i oderwie ją od podłoża. Jak będzie leciała na dół (mam nadzieję, że tak się nie stanie) to może spadnie na łeb temu który kazał lub pozwolił to nawiercić! Może zmądrzeje!
~_ojdiridirachciach___ 11-10-2008 21:19
Kołeczki wyjąć i pięknie zamalować ! ...jak na Wojska Polskiego, tam pięknie zadbano o zabytki ;)
~Sabath 11-10-2008 22:03
szkoda zabytków które się wybrzydza i które mogą się pokruszyć
~Łowca byków 11-10-2008 23:51
Upaństwowino, znaczy się zabrano, bo to takie czasy były.
~Trzy grosze... 12-10-2008 2:35
trzeba bylo poczekac az sprawca tego czynu powiesi swoja "wizytowke"(reklame) i solennie ukarac wlasciciela budynku, ktory na to pozwolil, a takze wlasciciela reklamy...
~wyborca 12-10-2008 11:57
to jest początek do wprowadzenia materiałów wybuchowych.Niedługo zawali się jak Word Center w nowym jorku.Hi,Hi,Hi.
~mi 12-10-2008 14:45
osobiście bardzo szkoda tych mebli z "bombonierki"-jak zobaczyłem,że ich tam nie ma-myślałem,ze pojechały do renowacji. właściciel kupując taki lokal powinien wiedzieć o czymś takim jak dziedzictwo narodowe. Ja osobiście wlepiłbym mu karę-i pozbawił własności-za zniszczenie zabytkowego sufitu-co to ma znaczyć...? Co do konserwatora-beton-i tyle-a czy wychodzi zza biurka?-czy za nie w ogóle wchodzi? Zdewastowane wszystkie zabytki wokół-patrzcie na cmentarz obok Kościoła Garnizonowego. O drewnianych rozkradzionych, popalonych wiejskich ślicznych kościółkach-nawet nie ma co wspominać... Wszystko zdewastowane,detal architektoniczny rozkradziony-wywieziony do Niemiec, budynki klasy zerowej przebudowane, zdewastowane-ogólnie makabra. Takie stanowiska jak dyrektor, konserwator, kierownik, naczelnik-powinny być KADENCYJNE. Nie wiadomo w sumie czy się śmiać czy płakać-wymienione w artykule przypadki oddalone są od Urzędu odpowiedzialnego nie dalej niż 20 metrów!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group