Sobota, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 2444
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kolejny etap remontu zabytkowych kapliczek

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 27 sierpnia 2013, 6:43
Aktualizacja: Środa, 28 sierpnia 2013, 7:57
Autor: Mea
Fot. Mea
Wymiana dachów, budowa nowego muru i drenaży, ekspozycja kolejnych epitafiów, ustawienie dodatkowych latarni i monitoringu, montaż krat w dwóch kaplicach oraz zabezpieczenie przechylonej kaplicy i muru z epitafium – to prace obecnie wykonywane na terenie starego cmentarza obok Kościoła Łaski w Jeleniej Górze.

- To kolejny etap projektu pod nazwą „Rewitalizacja zespołu barokowych kaplic nagrobnych w Jeleniej Górze wkładem w ochronę europejskiego dziedzictwa kulturowego”. Jest on dofinansowany z Unii Europejskiej – poinformował Cezary Wiklik, rzecznik Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

Koszt całego projektu to ponad 4 mln zł, natomiast obecne prace szacowane są na ponad 1 mln 600 tys. zł i mają zakończyć się 15 listopada. Inwestycję wykonuje konsorcjum dwóch jeleniogórskich firm: Axyo i Filigran.
W pierwszych etapach projektu XVIII i XIX- wieczne kaplice, nagrobki oraz epitafia zostały odrestaurowane oraz podświetlone, a na ścianach cmentarnego muru powstało lapidarium, gdzie wyeksponowano stare fragmenty nagrobków i ich zdobień.

- Obecnie wymieniamy pokrycia dachowe z gontu papowego na dachówkę tzw. karpiową w 18. kaplicach. Przy wejściu na teren obecnego parku przy kościele od strony ul. 1 Maja, po lewej stronie przy boisku szkolnym, wymieniany jest fragment muru na nowy, którego wysokość wyniesie 6 m. Zostaną tu wyeksponowane trzy kolejne epitafia. Ponieważ mury wokół kościoła i kaplice są podmywane przez deszczówkę, wykonamy również drenaż na całej długości ogrodzenia – mówił Robert Balcerek, który nadzoruje roboty budowlane i konserwatorskie.

- Ponadto jedna z kaplic przechyliła się i obecnie zabezpieczamy ją. Zamontowaliśmy już system wzmacniający jej mury. W drugiej części parku od strony Zabobrza znajduje się mur z epitafium, który również został podmyty przez wodę i przechylił się. Wkrótce będziemy go zabezpieczać – dodał.

Ponieważ kaplice są dewastowane, zostaną zamontowane dodatkowe kamery oraz latarnie, a dwa epitafia, które znajdują się pod zadaszeniem, gdzie dochodzi do częstych libacji alkoholowych, będą zabezpieczone kratami.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (55) Dodaj komentarz

~ 27-08-2013 7:50
W jeleniej pozostały dla nas już tylko jako rozrywka kaplice:) A pracy jak tu nie ma tak nie ma, unia daje kasę może i dobrze, ale co z tego jak jedna rzecz jest zrobiona kiedy tysiące jeleniogórzan stąd wyjeżdżają za robota i w miarę przystępnym życiem. Jak w takim kontekście ma cieszyć odremontowana kaplica, czy fontanna wykonana za 2 miliony?
~:( 27-08-2013 7:59
Tak naj lepiej okratowac wszystko i mieć spokój dac pare kamer i sprawa załatwiona, bo nikt ani nic nie da rady menelom, rzulom,jest poprostu super :(
~mjeszkaniec 27-08-2013 8:50
durna unia dała na remont klubu w wojcieszycach po dwoch latach dach zarwany woda cieknie do wnęrrza rynny zapchanew woda cieknie po nowej elewaci powinni zabrać dotacje i obciążyc gmine
~ja 27-08-2013 10:58
Szkoda tylko, że nie potrafimy tego uszanować, bo ledwo wyremontowali to jakiś głąb to pomazał i otagował etc. A pomimo zakazu wyprowadzania psów i tak w pozostałości po nich można wdepnąć. Skoro nie potrafimy tego uszanować to okratować, nastawiać kamer, drut kolczasty i wartownik z bronią i psem.
Piipi Jelonkowa 27-08-2013 11:14
..do - [~Ja ] ..mamy tam wartownika .. i to nawet Duchownego !! /..przyp.ks.A.Bokiej / który pilnuje "swojej" świątyni i za .. jej zwiedzanie sprzedaje dla turystów tz.cegiełki za ..nawet 1€ ~Wiesz ? .. brakuje tutaj M.Lutra,który jest nadal Duchem tego koscioła, ..którego prawa są bliskie myślenia o Bogu
~Inka 27-08-2013 11:22
Proszę nie mylić pieniędzy przeznaczonych na renowację czy ochronę zabytków z pieniędzmi przeznaczonymi na stwarzanie nowych miejsc pracy. Kaplice to nie jest rozrywka tylko nasze dziedzictwo. Niektórzy to chyba chcieliby, żeby wszystko wyburzyć i postawić nową biedronkę/tesco, bo to przecież nowe miejsca pracy! Na zachodzie normą jest, że dba się o zabytki, sztukę, nie uważa się tego za marnowanie pieniędzy. Tylko w Polsce niszczy się WSZYSTKO a potem płacz, że miasto brzydkie! O to, że nie ma pracy, nie ma gdzie się bawić miejcie pretensje do władz miasta, a nie do ludzi, którzy chcą żeby w Jeleniej zostało coś więcej niż markety i pseudo centra handlowe.
~aaa 27-08-2013 11:39
a może porobić tam butiki kafejki, dewocjonalia itp
~ 27-08-2013 13:14
..."kaplice są dewastowane..." Doprawdy? azaliż Polska nie jest katolickim, bogobojnym krajem? A może tylko nam się wydaje, jakoby...
~do13:14 27-08-2013 13:49
...no bo to innowiercy dewastuja. Tacy na ten przyklad Swiadkowie albo Zydzi.Katolicy sa fajni i tak nie robia.(= a kto w te bzdety wierzy pojdzie z butami do nieba...). Ament!
~Anonim2 27-08-2013 13:56
W minionych latach, nikt (nawet proboszcz) się nie przejmował dewastacją tych kapliczek (wtedy określanych poniemiecką spuścizną), a teraz jest to nazywane zabytkiem (lepiej późno niż wcale!). Tyle tylko,że koszty owej renowacji są obecnie bardzo wysokie!
~ 27-08-2013 15:00
Dewastacja świątyń przyszła wraz z wyzwolicielami ze wschodu i nie ma nic wspólnego z wiarą dewastujących. Jeszcze w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku władze Jeleniej Góry zarządziły usunięcie cmentarza ewangelickiego w Cieplicach. Teraz tam jest ulica, parking i pawilony handlowe. Co to miało wspólnego z czyjąś wiarą? Temu nikt nie zaprzeczy. W pobliżu jest liceum ogólnokształcące, do którego uczęszczali uczniowie spoza Cieplic, więc też powinni pamiętać ten cmentarz. I nikt wtedy nie mówił, że to katolicy go niszczą, bo to było polecenie odgórne. Katolikom on nie przeszkadzał. Synowie pastora z tego kościoła ewangelickiego chodzili do II LO w Cieplicach i byli bardzo lubiani przez uczniów. Większość uczniów była katolikami i żyli z nimi w zgodzie, nie patrzyli, że są innowiercami.
~Rico 27-08-2013 15:38
do Inka : naszym dziedzictwem to jest to ,że tak nie dawno ok. 2000 roku kapliczki te zostały wyremontowane za na pewno grube pieniądze a następnie zdewastowane .Teraz odnowa ,chyba już drugi raz .Kto za to odpowiada ?
~ 27-08-2013 15:54
"Dziedzictwo"...hmmmmm...wiec jak czemu takie wielkie dziedzictwo, to jest po raz kolejny dewastowane? Kaplice to nie rozrywka...to dziedzictwo, powiadasz......widocznie nie w tym kraju. Tu niszczy sie wszystko rowno: czy to kosciol, cmentarz, sciana budynku, prywatne mienie, klatka schodowa. Nie uzywajcie wielkich slow ("dziedzictwo"). Nie dospiewujcie do gowienka filozofii.
~ 27-08-2013 15:59
A co do "innowiercow": szkoda, ze nie poczules smaku ironii we wpisie o 13:49.......to nie innowiercy wam dewastuja. To katolicy maluja bohomazami wlasne koscioly i przewracaja nagrobki.jest ich przeciez w tym kraju 98%...... Tak juz maja....
~do 15:59 27-08-2013 16:14
"jest ich przeciez w tym kraju 98%"?????? - a skąd te dane? do kościoła prawie nikt nie chodzi, tylko stare babcie i dzieci komunijne... siądź blisko kościoła i popatrz, kto chodzi i w jakim jest wieku, zresztą po wpisach na forach widać, że w Polsce jest już niewielu katolików, może 40%, a może i tego nie ma. Polska nie różni się pod tym względem od krajów UE. To już nie jest tak bardzo katolicki kraj, jakim był 30 lat temu. Ludzie odwracają się od kościoła. Wychodzi na jaw wiele spraw i taki jest tego skutek. Masz nieaktualne dane, nieaktualne od co najmniej 20 lat. Kiedyś w kościołach był tłok, a teraz siedzą tam stare babcie, władze Jeleniej Góry, też niemłode i partyjne VIPY z każdego ugrupowania oraz emerytowani wojskowi, jak jest akademia ku (ich) czci. Czytasz jakieś stare gazety.
~ 27-08-2013 16:27
Koscioly w PL sa pelniusienkie. I nie mow mi, jak jest w UE. Mieszkam od 30 lat w Niemczech; nie ma porownania. Z powodu p...lli i innych tam takich roznych (...) wystapilo w D wielu katolikow z KK. (w Niemczech mozna oficjalnie wystapic, co ja juz dawno uczynilam). Ale to inny temat. idz w niedziele do kosciola w Polsce i w porownywalnym miescie w Niemczech. Zobaczycz, jak jest.Taki ktos jak Rydzyk albo temu podobni "panowie" nie mieliby w zadnym kraju prawa zaistnienia. Ani Radjo Maryja.I tak dalej....Polska to panstwo koscielne, gdzie na kazdej-nawet na wskros swieckiej uroczystosci jest ksiadz i odprawia msze.
~ 27-08-2013 16:36
"Wskaźnik dominicantes oblicza się dla każdej parafii jako odsetek wiernych (przy założeniu, że wierni to ok. 96% polskiego społeczeństwa) uczęszczających na niedzielną mszę św., w odniesieniu do ogólnej liczby zobowiązanych( ok. 70%). Badanie CBOS z listopada 2012 roku wykazało, że 92% osób uważa się za wierzących, a 95% mieszkańców Polski deklaruje się jako katolicy. "A Niemcy? „Kilkadziesiąt tysięcy niemieckich katolików zdecydowało się w mijającym roku na wystąpienie z Kościoła - wynika z danych opublikowanych w grudniu przez media. Dla części powodem tej decyzji był skandal związany z molestowaniem seksualnym w Kościele katolickim“.
~przyklady... 27-08-2013 16:45
"60% żyjących obecnie Francuzów było ochrzczonych, a chodzi do kościoła regularnie około 6–8% ludności. W Austrii W 2005 roku praktykowało około 9% społeczeństwa.W Belgii praktykuje 5% wiernych, w Hiszpanii regularnie do kościoła chodzi około 17% społeczeństwa, Holandia jest jednym z najbardziej zlaicyzowanych państw na świecie o stosunkowo ogromnej liczbie osób deklarujących ateizm.Niemcy: Katolicy stanowią 31% społeczeństwa[53], spośród których praktykuje 12,6%."
~ 27-08-2013 16:45
do 16:27 - widocznie chodzisz do kościoła, jeśli wiesz, że są pełne, a jeśli tak, to jesteś hipokrytka. Ja nie chodzę, bo mi się nie chce, a te skandale też nie przyciągają. Nie wiesz jak jest, to nie pisz głupot, chyba, że hipokryzja przez ciebie przemawia. Do kościoła chodzą VIPY partyjne, zwłaszcza przed wyborami, a nie społeczeństwo. To, że ktoś się uważa za kogoś, nie oznacza jeszcze, że nim jest. Ty się uważasz za mędrca, co rozumy pozjadał, ale jesteś jego przeciwieństwem.
~ 27-08-2013 16:53
Do kosciola nie chodze, a mimo to wiem, ze sa pelne. Kazdy wie! Nie zaliczam sie do braci katolickiej, bo KK nie lubie, potepiam, odrzucam i uwazam za szczyt zaklamania. To tak ogolnie rzecz biorac. Chodzi mi tylko o to, ze statystycznie rzecz biorac wsrod wandali MUSI byc paru katolikow. Przy TAKIEJ rzeszy katolikow i przy TAKIM ogromie wandalizmu w Polsce niemozliwym jest to, ze wandalami sa wszyscy, ale nie katolicy.
~ 27-08-2013 17:00
"Polskie kościoły są nadal pełne – wynika z danych opracowanych przez pallotyński Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, pracującego pod kierunkiem ks. prof. Witolda Zdaniewicza. Zostały one zebrane podczas ubiegłorocznego liczenia wiernych w polskich świątyniach. „Niedziela” jako pierwsze pismo w Polsce publikuje statystyki „dominicantes” i „communicantes” Badania powstały przy finansowym wsparciu „Niedzieli”." Tak bylo, jest i bedzie. Bo spoleczenstwo takie, jak polskie potrzebuje, by (jako-tako) funkcjonowac 2 bodzcow: wiary i solidarnosci martyrologicznej, czyli "narzekactwa wojenno-cierpietniczo-historycznego". AMENT!
~ 27-08-2013 17:02
@ 16:53 - powielasz stereotypy typu "każdy Niemiec to hitlerowiec", a każdy Rom to złodziej i pijak. To się nazywa myślenie stereotypowe. Wygoogluj sobie, jeśli nie wiesz, co to oznacza.
~do 16:53 27-08-2013 17:07
Pisanie, że kościoły w Polsce pełne, a każdy Polak to katolik, to jak przyjmowanie stereotypu, że każdy Rosjanin to komunista, każdy Włoch to mafiozo, a każdy Hiszpan zabija byki na korridzie.
~ 27-08-2013 17:08
Ja nic nie powielam. Zadaje sobie tylko pytania: jesli w PL jest tylu katolikow i tylu chodzi do kosciola, to czego tam ucza? Pisania po scianach? przewracania nagrobkow? sikania po klatkach schodowych? Rzucania opon i innych odpadow po lasach? rozejrzyj sie dookola: brud i smrod. KTO TO WAM ROBI? OK, zeby cie zadowwolic odpowiem ci: 5% niekatolikow jest w Polsce wandalami. Reszta (95%) nie. Bo sa katolikami. Zadowolony/-a?
~katarzynka 27-08-2013 17:12
Dobrze, że kaplice są remontowane! Jest to jedno z ładniejszych miejsc w Jeleniej gdzie można pospacerować i posiedzieć wśród zieleni. Oświetlenie terenu na plus tylko szkoda ze park zamykany jest jak tylko się ściemnia - podświetlone kaplice mogłyby być świetną atrakcją ale niestety niedostępną...
~ 27-08-2013 17:13
>Do 17:07: statystyki, deklaracje, liczby i stan kosciola w niedziele mowia swoje: PL to kraj religijny, katolicki, gdzie dzieci, ktore nie chodza na religie nazywane sa "jehowcami" (chociaz ich rodzice sa po prostu ateistami). Nawet ochody Wojska Polskiego (!) uwienczone sa msza katolicka, tudziez otwarcie swieckich przedszkoli i szpitali. Wszedzie pojawia sie -nie wiedziec czemu- ksiadz. Czyz tak nie jest?
~Inka 27-08-2013 17:16
Do 15.54. To może trzymaj swojego dzieciaka na sznurku a nie pewnie dajesz mu kasę i mówisz: 'młody jesteś to się wyszalej'. Dzieje się tak a nie inaczej, bo większość ludzi ma to gdzieś. Za to wszystkich boli renowacja, która nie jest pokrywana z kieszeni mieszkańców. Idź lepiej na zakupy do biedronki, wesprzyj 'lokalny rynek' a nie pitolisz głupoty. Do Rico. Idąc Twoim tokiem myślenia można powiedzieć: 'po co łatać dziury w jezdni, skoro w zeszłym roku były łatane za grube pieniądze'. Jak politycy wydaja kasę publiczną za pierdoły to nikt się nie odzywa a jak chodzi o ZABYTEK to już jest źle i nie dobrze. Brawo prawdziwy patrioto.
~do 17:08 | 27-08-2013 17:18
Jesteś sztywna jak kołek w płocie, bo wciąż powielasz stereotyp, że Polak = katolik, a to nieprawda. Za komuny tak było, jak byłaś w Polsce, ale już dawno tak nie jest, nie czytaj starych gazet. Chyba, że jesteś z polskiej wsi i ciągle tam jeździsz w odwiedziny, a to co innego, bo na wsi jeszcze ksiądz ma dużo do powiedzenia, ale już coraz mniej. Ludzie się buntują. Jesteś z polskiej wsi, to masz atawistyczne uprzedzenia. Mam nadzieję, że nie byłaś wykorzystana w niecny sposób. W miastach jest inaczej, zwłaszcza na ścianie zachodniej kraju. Kościoły świecą pustkami. Tam chodzą tylko VIPY, bo kościół był zawsze blisko władzy, a władza blisko kościoła, jak potrzebowali wzajemnego poparcia.
~ 27-08-2013 17:27
Jesli Jelenia Gora i Cieplice postrzegasz jako WSIE, to masz racje. Garnizonowy (tego tam...podwyzszenia) i ten w Cieplicach na Pl. Piastowskim trzeszcza w niedziele w szwach. Sa pelniusienkie w KAZDA niedziele. Moze to ty jestes niedoinformowany? I (zeby potwierdzic sztywnosc kolka w plocie) powiem: KAZDA wazna imprezka (polityczna, czy nie, szkolna, przedszkolna itp) ma zaszczyt goscic pana w sukni. Przewaznie czarnej.Owszem jest w Polsce paru takich, ktorzy KrK w PL postrzegaja troche bardziej krytycznie. Ale to nic nie znaczaca garstka.Gdy Rydzyk powiedzial o czarnoskorym pielgrzymie "tys sie nie myl", brawo bila cala "publicznosc". Ale moze to nie byli katolicy? moze to wyznawcy Swietego Tulipana?
~ 27-08-2013 17:28
Bardzo się cieszę, że te kapliczki są odnawiane. Fajnie to wygląda. Powinien tam być monitoring, aby wandale nie robili graffiti, a straż miejska mogłaby bywać częściej niż się pojawia, i to pieszo, a nie samochodem. Patrole powinny być późnym wieczorem, a nie w tylko biały dzień. Zmiana ustroju dała społeczeństwu wolność, ale i przyciągnęła z zachodu zwiększenie przestępczości, wandalizmu i zdziczenie obyczajów. Za komuny nie było tyle wandalizmu jak teraz. To taki paradoks.
~ 27-08-2013 17:35
http://ryfinski.blog.pl/tag/wplywy-kleru-w-polsce/
~ 27-08-2013 17:39
do 17:27 | - Garnizonowy wcale nie trzeszczy w szwach w niedzielę. Jesteś ze wsi pod Jelenią Górą, bo odwiedzasz tam krewnych. Pisałaś kiedyś o tym. Jak się tyle pisze o sobie na forum, to się zapomina, co się pisało, a czego nie. ;-)
~ 27-08-2013 17:43
Wcale nie zapominam, niczego sie nie wypieram. Fakt, ze urodzilam sie na Osiedlu Lomnickim nie swiadczy o niczym. Juz tam nie jezdze. Mojej rodziny juz tam nie ma. A kolega z dawnych lat, ktory tez sie stamtad wyprowadzil powiedzial kiedys do mnie: nie jedz na to osiedle....tam mieszkaja sami alkoholicy...Garnizonowy trzeszczy i bede sie tej wersji trzymac, jak pijak plotu...na osiedlu lomnickim.
~ 27-08-2013 17:52
...a tak swoja droga- probujesz mi udowodnic, ze Polska, to panstwo niereligijne, prawie swieckie, wolne od kleru i jego wplywow...ze Polak to zagorzaly NIE-KATOLIK i ze wrecz koscioly sa puste, a dzieci komunijnych w maju nie ma? chyba sam/-a w to nie wierzysz.......Polacy potrzebuja tego opium, ktore zwane jest religia. Juz tak maja.Inne opium to narzekactwo solidarno-historyczno-wojenne. Ale to inny temat.....W kazdym razie-podsumowujac- powiedzmy, ze swiatynie historyczne zdewastowane zostaly przez te 5%. Niekatolickie.
~ 27-08-2013 18:03
do 17:52 - Czep się Stanów Zjednoczonych. Tam jest więcej wiary i każdego rodzaju. Nie tak jak w Polsce. Tam jest fanatyzm religijny. Przywódcy tamtej partii republikańskiej to dopiero fanatycy. Wejdź na jakieś ich forum i tam wypisuj swoje mądrości. Nikt nie twierdzi, że w maju w Polsce nie ma dzieci komunijnych, bo są. Bo religia jest w kościele. Ale czy społeczeństwo jest z tego zadowolone, to już zupełnie inna sprawa.
~ha ha ha... 27-08-2013 20:38
160.unitymediagroup ma obsesję antyreligijną o niewiadomym pochodzeniu. Można się tylko domyslać że w dzieciństwie (które było zapewne wieki temu) została brutalnie przez gośia w sukience wykorzystana. Szerząc tutaj swoją zabawną antywiarę, de facto nie rózni się zbytnio od katoli których ostro potępia. Nie zna słowa tolerancja, a tych którzy myśla inaczej niż ona - najchętniej widziałaby na stosie. I wcale nie pochodzi z JG jak tutaj uparcie wypisuje, a z maleńkiego Marciszowa.
Piipi Jelonkowa 27-08-2013 20:51
..do - [~Autora postu z godz.18:03 ] ..Zydzi są .. nie lepsi ! .. bo *tam żołnierze składają przysięgę na świętą służbę Ojczyznie,kończąc słowami: - " Nigdy więcej Masady" ,zapominaja i zabijaja swoich sasiadow ~Wiesz ? .. jeżeli twierdzisz:- NIE ma Boga, to co można zarzucic Hitlerowi.Dlaczego miał niepostąpic,tak jak chciał ..WIERZĘ ! .. jednak w Boskie prawo !
~ 27-08-2013 21:34
do Piipi Jelonkowa - nikt nie twierdzi, że Boga nie ma, a poza tym ... ekumenizm jest... Bóg chrześcijan (wszystkich chrześcijan) to ten sam Bóg, co Bóg Żydów i muzułmanów. Tyle, że każdy inaczej się do Niego modli i nazywa po swojemu.
~ 27-08-2013 21:34
Kościoły w Polsce są pełne ludzi w różnym wieku a nie tylko "babć". Oczywiście gdyby wszyscy chodzili do kościoła to nie byłoby wywracania nagrobków, bo tego nikt w kościele nie uczy. Chodzę do kościoła, nie wstydzę się tego i śmiać mi się chce z tych, którzy usiłują obrażać katolików, bo sami o sobie wystawiają świadectwo.
~ 27-08-2013 22:07
do 21:34 - Kiedyś byłe pełne, teraz już nie. Ludzie stali na zewnątrz, bo nie mieścili się do środka. Teraz w ławkach są wolne miejsca. A dzieci komunijne, babcie, VIP-y i emeryci wojskowi rzeczywiście są w różnym wieku. Pozdr.
~ 28-08-2013 8:21
A ja mam swoje zdanie na ten temat i bede sie go trzymac, jak pijany plotu. Nie bylam wykorzystywana, wrecz przeciwnie; "moim" ksiedzem w dziecinstwie byl ksiadz "Stasiu" Pagiela (Osiedle Lomnickie-Dabrowica) i to byl dobry ksiadz.Ale jeden skowronek nie czyni wiosny.....KrK to pomylka strategiczna i inaczej myslec nie umiem.A i bede sie ciagle dziwic temu, ze w tym kraju koscioly pelne, a wandali mnostwo: bo jedno do drugiego nie pasuje.I ament...i tyle w temacie. A co do USA- jasne, ze tam jest wielu nawiedzonych religijnie. I co z tego? takiego wandalizmu (a o tym tu mowa), jak w Polsce nie ma, bo na widok policjanta nawet "porzadny" obywatel USA trzesie gaciami.Nie rozumiem wiec porownania.
~ 28-08-2013 9:03
Wandalizmowi winne nie kościoły, ale słaba policja i sądownictwo, które wypuszcza po występku za znikomą szkodliwość. A straży miejskiej w ogóle jakby nie było. Woli łapać kierowców, czyli dublować działania policji, i przestawiać samochody niż pilnować monitoringu.
~ 28-08-2013 9:03
„W Polsce ludzie wierzą w Boga – a mimo to liczba przestępstw jest wyższa, niż w wielu krajach ateistycznych”. W Polsce „katolik” idzie do spowiedzi, dostaje rozgrzeszenie – i spokojnie może kraść dalej. A ateistę gryzie sumienie... A tu jeszcze zamiast „nauki Kościoła” głoszącej, że „Bóg jest sędzią surowym i sprawiedliwym” pojawiła się sprzeczna z nią „Społeczna nauka Kościoła” głosząca: „Bóg jest miłością”!!! I wszystko wybacza! No I większość Polaków zakłada, że jak się pomodlą do Matki Boskiej, to ona im „załatwi” mniejszą ilość smoły pod ich kotłem w piekle. Innymi słowy: są przekonani, że w niebie jest takie samo kumoterstwo, nepotyzm i korupcja, jak na ziemi”. MADRE SLOWA PEWNEGO ZNANEGO POLAKA.
~ 28-08-2013 9:41
" takiego wandalizmu (a o tym tu mowa), jak w Polsce nie ma, bo na widok policjanta nawet "porzadny" obywatel USA trzesie gaciami." - a to kto napisał?
~ 28-08-2013 9:46
Nie podoba ci sie moj polski- jestem w stanie zrozumiec.Sorry! Mozemy popisac wobec tego po niemiecku, holendersku albo angielsku. Wychodzi mi o niebo lepiej.
~ 28-08-2013 10:20
Wandalizmowi winne nie kościoły, ale słaba policja i sądownictwo = takiego wandalizmu (...), jak w Polsce nie ma, bo na widok policjanta nawet "porzadny" obywatel USA trzesie gaciam
~ 28-08-2013 10:24
Jadźka, jakaś ty żałośnie i niezmiennie głu.... tutaj od lat. Pozdr z Marciszowa.
~ 28-08-2013 10:45
Jeśli chodzi o twój polski, to razi nagminne pisanie "ament". Tak mówią (niektóre) dzieci w I klasie podstawówki. Pisze się "amen". Jakbyś kiedykolwiek przeczytała jakąś polską książkę, to byś to wiedziała.
~ 28-08-2013 11:14
Zresztą ... "amen" to międzynarodowe słowo. W niemieckich, holenderskich i angielskich książkach też występuje.
~ament 28-08-2013 11:18
...a ja sobie zawsze mowie ament....zeby nie bylo, ze naduzywam koscielnych teminow; bywaja dla niektorych swiete. PS nie znam Jadzi z Marciszowa. Chetnie poznam. Jestem Viki z Osiedla Lomnickiego. Ulica Konwaliowa.......(tam nigdy nie bylo konwalii). Ament.
Piipi Jelonkowa 28-08-2013 11:31
..do - [~Autora postu z godz.09:46] .. masz czas ! ..to FAJNIE ! ~Dnia 31.08.2013 grupa dobrych ludzi jedzie do Wietze/k.Celle Saksonia Dolna/ protestowac przeciwko brutalnemu zabijaniu zwierząt w tz.Schlachthof.~Pojedziesz ?? .. bo tam giną brutalnie zabijane kurczęta dla Twojego pupilka-pieska Lenia
~ 28-08-2013 11:49
piipi - bardzo dobry wpis!
~ament 28-08-2013 11:53
natürlich, Piipi. Klar, ze ja. Lenio tez jedzie.Lubi podrozowac, czego i tobie zycze. PS. Jak zabija sie kurczeta w Polsce? Niebrutalnie?
~dla Pipki 28-08-2013 12:12
http://info.wiadomosci.gazeta.pl/szukaj/wiadomosci/niehumanitarne+zabijanie
Piipi Jelonkowa 28-08-2013 19:19
..do - [~Vikuśia] .. Dziękuję z całych moich szczerych ludzich sił,tych pochodzących z mojego serca - za Twoje uczestnictwo w tym protescie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group