Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 9262
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Kolejny etap remontu zabytkowych kapliczek

Wtorek, 27 sierpnia 2013, 6:43
Aktualizacja: Środa, 28 sierpnia 2013, 7:57
Autor: Mea
Jelenia Góra: Kolejny etap remontu  zabytkowych kapliczek
Fot. Mea
Wymiana dachów, budowa nowego muru i drenaży, ekspozycja kolejnych epitafiów, ustawienie dodatkowych latarni i monitoringu, montaż krat w dwóch kaplicach oraz zabezpieczenie przechylonej kaplicy i muru z epitafium – to prace obecnie wykonywane na terenie starego cmentarza obok Kościoła Łaski w Jeleniej Górze.

- To kolejny etap projektu pod nazwą „Rewitalizacja zespołu barokowych kaplic nagrobnych w Jeleniej Górze wkładem w ochronę europejskiego dziedzictwa kulturowego”. Jest on dofinansowany z Unii Europejskiej – poinformował Cezary Wiklik, rzecznik Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

Koszt całego projektu to ponad 4 mln zł, natomiast obecne prace szacowane są na ponad 1 mln 600 tys. zł i mają zakończyć się 15 listopada. Inwestycję wykonuje konsorcjum dwóch jeleniogórskich firm: Axyo i Filigran.
W pierwszych etapach projektu XVIII i XIX- wieczne kaplice, nagrobki oraz epitafia zostały odrestaurowane oraz podświetlone, a na ścianach cmentarnego muru powstało lapidarium, gdzie wyeksponowano stare fragmenty nagrobków i ich zdobień.

- Obecnie wymieniamy pokrycia dachowe z gontu papowego na dachówkę tzw. karpiową w 18. kaplicach. Przy wejściu na teren obecnego parku przy kościele od strony ul. 1 Maja, po lewej stronie przy boisku szkolnym, wymieniany jest fragment muru na nowy, którego wysokość wyniesie 6 m. Zostaną tu wyeksponowane trzy kolejne epitafia. Ponieważ mury wokół kościoła i kaplice są podmywane przez deszczówkę, wykonamy również drenaż na całej długości ogrodzenia – mówił Robert Balcerek, który nadzoruje roboty budowlane i konserwatorskie.

- Ponadto jedna z kaplic przechyliła się i obecnie zabezpieczamy ją. Zamontowaliśmy już system wzmacniający jej mury. W drugiej części parku od strony Zabobrza znajduje się mur z epitafium, który również został podmyty przez wodę i przechylił się. Wkrótce będziemy go zabezpieczać – dodał.

Ponieważ kaplice są dewastowane, zostaną zamontowane dodatkowe kamery oraz latarnie, a dwa epitafia, które znajdują się pod zadaszeniem, gdzie dochodzi do częstych libacji alkoholowych, będą zabezpieczone kratami.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (55)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
290
Nigdy
19%
Rzadko
43%
Czasami
24%
Często
13%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Koszykówka
Wichoś walczy z Liderem
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group