Wtorek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 14617
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Kochają Jelenią Górę! Sto wierszy o miłości do naszego miasta

Sobota, 12 lutego 2011, 12:25
Aktualizacja: Niedziela, 13 lutego 2011, 8:18
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Kochają Jelenią Górę! Sto wierszy o miłości do naszego miasta
Fot. TEJO
Prace uczestników z całej Polski napłynęły na trzecią edycję konkursu walentynkowego „Zakochaj się w... Jeleniej Górze”, którego wyniki ogłosił dziś organizator: Książnica Karkonoska. W strofach opiewano piękno, wspomnienia i melancholię związane z grodem Krzywoustego.

Walentynki to takie święto, że każdy ma 16 lat i może pozwolić sobie na pisanie o miłości – powiedziała na wstępie dyrektor Książnicy Karkonoskiej Alicja Raczek witając tłum gości: uczestników trzeciej edycji konkursu poetyckiego „Zakochaj się w… Jeleniej Górze”. Wśród zebranych był prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła, pomysłodawca tego przedsięwzięcia, które z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Zyskało wymiar ogólnopolski: do organizatorów dotarły wiersze z innych miast.

Jurorzy (Miłosz Kamiński, Jan Owczarek, Alicja Raczek i Agnieszka Romanowska) zdecydowali, aby w tym roku podzielić uczestników na dwie kategorie wiekowe. Niemniej jednak w obu zwracano uwagę, czy wiersze są w temacie. Doceniono też świeżość, lotność, walory kompozycyjne.

Wygrała Beata Rokicka wierszem „W sercu Jeleniej Góry”. Niestety, laureatka nie mogła przybyć, bo zdaje egzaminy. Nagrodę, romantyczną kolację w Hotelu Pod Różami i bon towarowy do Empiku, odebrała w imieniu nagrodzonej Joanna Kocan. Dwa drugie miejsca przyznano Halinie Cychol („Wiem, kim dla mnie jesteś, ale nie wiem, kim jestem dla ciebie”) oraz Jerzemu Suchockiemu („Bo jesień najpiękniejsza jest u nas”). Trzecie miejsce przypadło Maciejowi Maciołkowi, który na uroczystość wręczenia nagród przyjechał aż z Poznania. Pan Maciej napisał wiersz: „Mogę Cię zabrać wszędzie”.

Wśród młodszych uczestników pierwszego miejsca nie przyznano. Drugą lokatę zajęła Aleksandra Waśniowska („Pokochaj to miasto”), a dwa trzecie równorzędne miejsca przyznano Małgorzacie Kukiel („Jak ona”) oraz Weronice Rabiedze. Wyróżniono Agnieszkę Chmielewską i Kornelię Rataj.

Sporo śmiechu, a przy okazji refleksji o miłości do małej ojczyzny było podczas prezentacji utworów. Wśród wyróżnionych znalazł się na poły satyryczny wierszyk Zbigniewa Muczyńskiego „Jestem rogaczem”. – Pisałem to z myślą o panu – zażartował autor zwracają się do prezydenta Marcina Zawiły. – Jelenia Góra to chyba jedyne miasto, gdzie nazwanie kogoś rogaczem nie jest obraźliwe – śmiał się prezydent. Prócz tego były strofy pełne poetyckich krajobrazów najbliższych, wśród których przywoływano jeleniogórskie symbole i wyrażano więzi poety z miastem.

– To bardzo dobrze, że w czasach, kiedy codzienność niejednokrotnie nas przytłacza, w czasach gonitwy i różnych rozliczeń, potrafimy jeszcze pisać wiersze. A że Walentynki dają ku temu dobrą okazję, to się świetnie składa – zauważył prezydent Marcin Zawiła. Ewa Milińska, która zajęła się organizacją zmagań, podkreśliła, że w konkursie z roku na rok bierze udział coraz większa liczba uczestników. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

– W tym roku nie było wielkiego zaskoczenia, ale cieszy fakt, że aż tyle osób potrafi wierszem wypowiedzieć się o miłości do swojego miasta – powiedział Miłosz Kamiński, juror (nie mógł dziś dotrzeć na rozdanie nagród). Kolejna edycja zmagań – już za rok.

Pełną listę laureatów i wyróżnionych, a także nagrodzone wiersze znajdziecie na stronie Książnicy Karkonoskiej

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group