Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Sobota, 11 kwietnia
Imieniny: Filipa, Leona
Czytających: 15266
Zalogowanych: 62
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Sobieszów: KNP szuka wolontariuszy do akcji ratowania żab

Piątek, 13 marca 2026, 10:00
Autor: WAC
Sobieszów: KNP szuka wolontariuszy do akcji ratowania żab
Fot. Karkonoski Park Narodowy
Karkonoski Park Narodowy przygotowuje kolejną edycję „Akcji Żaba” – inicjatywy, której celem jest pomoc płazom w bezpiecznym dotarciu do miejsc rozrodu podczas wiosennej migracji. Działania prowadzone będą w rejonie Sobieszowa i Michałowic, gdzie żaby, ropuchy i traszki muszą pokonać ruchliwe drogi.

Akcja polega na przenoszeniu płazów przez jezdnię w miejscach, gdzie podczas wędrówki do zbiorników wodnych są szczególnie narażone na śmierć pod kołami samochodów. W rejonie Sobieszowa, Zachełmia, Podgórzyna oraz Michałowic wolontariusze pomagają zwierzętom bezpiecznie dotrzeć do miejsc, w których odbywają gody i składają skrzek.

Jak podkreślają organizatorzy, płazy należą do najbardziej zagrożonych grup zwierząt w Europie. Na spadek ich liczebności wpływają m.in. ruch samochodowy, utrata siedlisk oraz zmiany klimatyczne. Każda przeniesiona żaba, ropucha czy traszka to realne wsparcie dla lokalnego ekosystemu i ochrona bioróżnorodności.

Karkonoski Park Narodowy poszukuje wolontariuszy, którzy pomogą w prowadzeniu akcji. Do udziału zapraszane są osoby pełnoletnie – młodzież, studenci oraz seniorzy. Nie jest wymagane wcześniejsze doświadczenie, ponieważ uczestnicy przechodzą krótkie przeszkolenie. Zadania polegają na patrolowaniu wyznaczonych odcinków dróg rano i wieczorem oraz przenoszeniu płazów na drugą stronę jezdni przy użyciu wiaderek i odpowiedniego wyposażenia.

Osoby zainteresowane udziałem w „Akcji Żaba” mogą zgłaszać się mailowo pod adresem wolontariat@kpnmab.pl lub telefonicznie pod numerem 724 230 431.

Twoja reakcja na artykuł?

2
33%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
33%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
33%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy popierasz imprezy biegowe w Jeleniej Górze?

Oddanych
głosów
185
Tak - świetny pomysł
61%
Nie - za duże utrudnienia dla mieszkańców
28%
Nie mam zdania
11%
 
Głos ulicy
Do dziś lubię marchewkę – przypomina mi dzieciństwo
 
Warto wiedzieć
Dlaczego „tanie auto” często wychodzi drożej? Pułapki branży moto
 
Rozmowy Jelonki
Harcerstwo bez telefonów. „Pokazujemy dzieciom, że prawdziwe życie jest poza ekranem”
 
Aktualności
Hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej
 
Aktualności
Powieszone drzewo… Lipa Sądowa w Szklarskiej Porębie
 
Sudeckie hotele i schroniska PTTK
Schronisko Pod Muflonem – najładniejsze w Sudetach?
 
Karkonosze
Nad Śnieżką przeleciał Księżyc. W tym czasie ludzie wracają z jego drugiej strony
Copyright © 2002-2026 Highlander's Group