Wtorek, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 3617
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

KOWARY: Kładli się pod koparką. W obronie klonów

Środa, 4 sierpnia 2010, 8:23
Aktualizacja: 8:24
Autor: Angela
KOWARY: Kładli się pod koparką. W obronie klonów
Fot. Marek Mikrut
Przegraną walkę o klony w Kowarach stoczył radny powiatowy Marek Mikrut. Z kilkoma osobami protestował przeciwko budowie parkingu, który stanie w miejscu wyciętych drzew. Władze gminy przekonują, że parking jest budowany na terenie miejskim, ma wszelkie pozwolenia, został zatwierdzony przez radę i starostwo oraz jest niezbędny dla bezpieczeństwa i wygody mieszkańców.

Akcja protestacyjna włącznie z położeniem się protestujących pod koparkę,dotyczyła wycinki kilku klonów przy ulicy Klonowej w Kowarach, gdzie stanąć ma długo oczekiwany przez mieszkańców parking. Obecnie część drzew już została wycięta, pozostałe pójdą pod piłę w najbliższym czasie. Ten fakt zbulwersował m.in. Marka Mikruta, kowarzanina, na co dzień radnego powiatowego.

Jak zapewnia burmistrz Kowar, Mirosław Górecki, inwestycja za około 700 tys. zł, w tym remont drogi i budowa parkingu, jest realizowana na wyraźną prośbę mieszkańców. Kowarzanie dotychczas pozostawiali swoje auta na zielonym placu, gdzie w najbliższym czasie powstanie parking. Ponadto prace remontowe zostały zatwierdzone przez Radę Miejską Kowar w budżecie miasta na 2010 rok.

Projekt inwestycji uzyskał też zezwolenie ze starostwa jeleniogórskiego, po czym gmina ogłosiła przetargi na wykonawstwo. Teraz przy ulicy Klonowej ma powstać 60 miejsc parkingowych, które będą przeznaczone tylko dla mieszkańców.
Władze miasta przekonują też, że cała inwestycja jest realizowana zgodnie z prawem, z którym parkingi powinny być oddalone od zabudowań minimum 8 metrów, a te zaprojektowane w Kowarach są położone od budynków od 11 do ponad 20 metrów

– Nie jest to mój wymysł, ja tylko odpowiadam na potrzeby mieszkańców. Na spotkaniu w dniu 15 lipca br., na które zaprosiłem mieszkańców osiedla było około 50 osób , tylko panowie Mikrut i Czoków protestowali przeciw budowie miejsc parkingowych. Zaprojektowane miejsca są natomiast w obrębie pasa drogowego i wyłącznie na terenie będącym własnością gminy. Co więcej posiadamy pozwolenie na budowę wraz z wycinką drzew. Ja muszę zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców korzystających z dróg i parkingów na całym osiedlu, a nie tylko w rejonie budynku przy ulicy Kolonowej 6 – mówi Mirosław Górecki, burmistrz Kowar.

Burmistrz wylicza też liczbę mieszkańców i osób korzystających z przyszłego parkingu. Mówi, że przy ulicy Klonowej jest 46 lokali, w których zamieszkuje 109 mieszkańców. Podobne parkingi staną też przy ulicy Lipowej, gdzie jest 108 lokali i 355 mieszkańców oraz przy Brzozowej z 144 lokalami i 373 mieszkańcami. Przy ulicy Brzozowej parking na 60 miejsc stanie jeszcze w tym roku, z pieniędzy, które gminie udało się zaoszczędzić z przetargu przy ulicy Klonowej. Tam prace ruszą w połowie sierpnia. Przy ulicy Lipowej miejsca parkingowe i nowa nawierzchnia drogi pojawią się w przyszłym roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group